Annelik Hüznü

annelik-huznu

Hamilelik ve doğum yapmak annelerin fiziksel olarak değişmesine neden olduğu gibi ruhsal olarak değişmesine de yol açar. Bebek sahibi olmak annelere ruhsal açıdan fazla etkiler. Hamilelik sırasında ve doğum sırasında anneler farklı ruh hali değişimlerine uğrarlar. Bazen ağlamaklı, bazen sinirli ve depresif, bazen de üzgün ve endişeli olurlar. Bu ruh hali değişmeleri çok hızlı olur. Bu duruma annelik hüznü denir. Annelik hüznü hormonal değişikliklerden dolayı meydana gelir ve çoğu kadında olan bir ruh sağlığı sorunudur. Annelik hüznü yaklaşık 2 hafta sürebilir. Annelik hüznü hamilelik sırasında doğumdan korkmaktan dolayı ortaya çıkabilir. Ayrıca annenin geçmişte depresyon yaşaması da annelik hüznüne neden olabilir. Doğumdan sonra da annelik hüznü görülür. Bundan dolayı yakınların anneye duygusal anlamda destek olması gerekir.

Annelik Hüznü Nedir?

Annelik hüznü annelerin hamilelik esnasında ve doğum sonrasında hormonlardan dolayı aniden duygu değişimleri yaşamaktır. Birden üzülmek, öfkelenmek, iştahsızlık ve ağlama krizleri annelik hüznü anlamına gelir.

Annelik Hüznü Belirtileri?

Annede kaygı bozukluğu, depresif duygu durumları, ağlama isteği, aniden duygusal değişim, aniden nedensiz bir şekilde ağlama, çaresiz ve güçsüz hissetme, yorgunluk, bitkinlik, yalnız hissetme, yalnız kalmak isteme, odaklanmada zorluk, huzursuzluk, unutkanlık, iştah kesilmesi, aniden öfkelenme, üzgünlük, keder duygusu gibi belirtiler annelik hüznü belirtilerindendir.

Annelik Hüznü ve Depresyonu?

Doğumdan sonra anneler fazla hormon salgılanmasından dolayı ani ruh hali değişmesi yaşarlar. Depresyon da bunlardan bir tanesidir. Anneler ruhsal bunalıma girebilirler. Depresyonun belirtilerinden bazıları; uyku eksikliği, iştahsızlık, libido düşmesi, değersizlik hissi, umutsuzluk ve çaresizlik hissetme, ölümü düşünmedir.

Annelik Hüznü ile Nasıl Başa Çıkılır?

Annelik hüznü hemen hemen çoğu kadında görülen bir durumdur. Yeni doğum yapan kadınlar bu gibi durumları araştırmalı ve okumalıdır. Araştırarak ve okuyarak anneler annelik hüznü yaşayıp yaşamadığını öğrenebilir ve bu durumla yüzleşebilir. Annelik hüznü yaşayan anneler kendi gibi yeni anne olan kadınlarla konuşabilir ve tavsiyeler alabilir. Bunun yanında yakınlarıyla daha sık konuşup rahatlayabilir. Ayrıca psikolojik destek almak da annelere iyi gelecek ve bu durumla başa çıkmasına yardımca olur.

Annelik Hüznü Ne Demektir?

Annelik hüznü yeni doğum yapan kadınların düzensiz salgılanan hormonlardan dolayı aniden ruhsal değişimler yaşamasıdır. Yorgunluk, iştahsızlık, sinirlilik, ağlama nöbetleri, değersizlik ve çaresiz hissetme gibi duygular yaşanır ve psikolojik desteğe ihtiyaç duyulabilir.

Annelik Hüznü Nasıl Geçer?

Annelik hüznü yakınlarla konuşmak veya uzman birinden psikolojik destek almak ile geçer.


Annelik Hüznü hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Annelik Hüznü