Anhedoni Hastalığı Kilo Alımına Neden Olur Mu?

(Anhedoni )

anhedoni-hastaligi-kilo-alimina-neden-olur-mu

Anhedoni Hastalığı Kilo Alımına Neden Olur Mu?

Evet. Anhedoniye sahip olan hastalarda yeme bozuklukları da meydana geldiğinden dolayı istemsiz kilo kayıpları ve obezite başlangıcı görülebilmektedir. Bunun tam tersi olarak aşırı zayıflama da anhedoninin bir sonucu olarak bilinmektedir.

Anhedoni, psikolojik rahatsızlıklardan biri olarak bilinmektedir. Hiçbir şeyden keyif almama olarak bilinen anhedoni, bir depresyon belirtisi olarak da bilinir. Daha önce kişilere zevk, heyecan ve mutluluk veren olay ya da durumların hiç biri artık bir heyecan vermez. Köy yaşantısından şehir hayatına geçen kişilerin hemen hemen pek çoğunda görülmekle birlikte, özellikle modern toplumda sık görülmektedir. Bu durumdan emin olunması için zevk alamama durumunun en az iki hafta sürmesi gerektiği bilinir. Hareketlerin yavaşlaması, aşırı uykulu olma isteği ya da tam aksine hiç uyumama, kilo artışı gibi belirtilerle ortaya çıkan anhedoni hakkında tüm merak edilenler sizlerle…

Anhedoni Nasıl Geçer?

Anhedoninin geçmesi için ilk olarak mutlaka iyi bir terapi yöntemi gereklidir. Ardından ise kişinin yaşam kalitesinde düzeltmeler ve değişiklikler gereklidir. Uzman kontrolünde beslenme planının çıkarılması, yine uzman kontrolünde uyku düzeninin oluşturulması ile beraber anhedoninin büyük oranda önüne geçilmektedir.  Ardından hastaların imkanları oranında dans kursuna yazılmaları ve sıklıkla alışverişlere çıkmaları önerilerek keyif alabilecekleri alanların genişletilmeleri sağlanmaktadır.

Anhedoni Belirtileri Nelerdir?

Anhedoni hastalığının birden çok belirtisinin olduğu bilinir. Genelde geçerliliği olmayan paranayoların varlığı, yeme düzeninde değişiklikler, kişinin sık sık gergin olması cinsel isteksizlik yaşaması ve cinsel uyaranlara karşı herhangi bir tepki vermeme, neşeli duyguların asla olmaması gibi belirtiler anhedoniyi işaret etmektedir.

Anhedoniden Kurtulmak İçin Neler Yapılmalıdır?

·        Yakınlarınızla ve aile üyelerinizle daha yakından vakit geçirmeye ve onlarla sıklıkla dertleşmeye çalışınız.

·        Duygusal ihtiyaçlarınızın ne olduğunu gözden geçirin ve yakınlarınıza bu durumu ifade edin

·        Geçmişe yönelik olan hatalar ve mutsuzluklardan arınmaya çalışın.

·        Mümkünse daha önce hiç denemediğiniz aktiviteleri deneyin.

·        Paraşüt atlama, dans gibi adrenalin arttıran aktivitelere özen gösterin.

Anhedoni Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Anhedoni tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında genelde antidepresanlar yer almaktadır. Ayrıca anksiyolitikler olarak da bilinen kaygı giderici ilaçların kullanımı önerilmektedir. Buna ek olarak alprozalam ve diazepam gibi ilaçlar kullanılmalıdır.

Anhedoni Neden Olur?

Anhedoninin meydana gelmesinde etkili olduğu düşünülen pek çok faktör bulunur. Bunlardan en bilinenleri aile bireylerinde yaşanan ölümler ve madde kullanımlarıdır. Buna ek olarak kişilerin sosyo ekonomik seviyelerinin son derece düşük olması, travmatik bir çocukluk dönemi geçirilmiş olunması, kullanılan bazı ilcaların yan etkileri ve genetik yatkınlıkların anhedoniye neden olan faktörler arasında gösterildiği bilinmektedir.

Anhedoni Hastalığı Kilo Alımına Neden Olur Mu?

Evet. Anhedoniye sahip olan hastalarda yeme bozuklukları da meydana geldiğinden dolayı istemsiz kilo kayıpları ve obezite başlangıcı görülebilmektedir. Bunun tam tersi olarak aşırı zayıflama da anhedoninin bir sonucu olarak bilinmektedir.

Anhedoni Teşhisi Nasıl Konulur?

Anhedoni teşhis edilirken pek çok veri sağlanmaya çalışılır. Özellikle kişilerin aile bireyleri ile hasta hakkında görüşme sağlanır. Buna ek olarak hastalardan anamnez alınır ve fiziki muayeneler de yapılmalıdır. Ayrıca yapılan madde kullanımına ilişkin olan testler de teşhisin konulabilmesi için önem taşıyan kriterler arasında yer almaktadır.

Anhedoni İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Anhedoni psikolojik bir rahatsızlık olarak bilinmekle birlikte genelde hastanelerde yer alan ruh ve sinir hastalıkları polikliniklerinde de tedavi olunabilir.

Anhedoni Tedavisi Nasıldır?

Anhedoni tedavisinde ön planda tutulan yöntemler arasında psikoterapiler ve bilişsel davranışçı terapiler yer almaktadır. Buna ek olarak hastanın yaşam kalitesinin artırılmasına yardımcı olunur.

 

 

hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Anhedoni