Andropoz İçin Hangi Doktora Gidilir?

(Andropoz)

andropoz-icin-hangi-doktora-gidilir

Andropoz İçin Hangi Doktora Gidilir?

Andropoz belirtilerinin meydana gelmesi ile birlikte başvurulması gereken hekimlikler ‘Üroloji' poliklinikleridir.

Erkek cinselliğinin yaş faktörüne bağlı olarak azaldığı döneme andropoz adı verilir. Kan değerlerinde olması gerekenden daha az testosteronun yer alması bu dönemin en belirgin nedenidir. Ruh halindeki değişimlere neden olan bir hormon da olan testosteron, psikoloji üzerinde de etkilere sahiptir. Tıpkı kadınlarda görülen menopoz dönemi gibi andropoz döneminde de erkeklerde çeşitli sıkıntılar meydana gelir. Genelde elli yaşına akabinde görülen bu durum, sertleşme problemlerine, kas kütlesinin erimesine, terleme ve hırçınlığa sebebiyet verir.

Andropoz Yaşı Kaçtır?

Vücuttaki hormon seviyesine bağlı olarak değişen ve çevresel faktörlerinde etkili olduğu andropoz dönemi için bilinen yaş aralığı genelde ellidir. Elli yaşından daha erken ya da daha geç andropoz görülebilir.

Andropoz Belirtileri Nelerdir?

-Artık bebek sahibi olamama

-Üzüntülü ruh hali

-Ruh hali değişiklikleri ve asabiyet

-Zayıflık görülmeye başlaması

-Meme büyümesi

-Özgüven düşüşü

-Erekte olamama bunlardan yalnızca bazılarıdır.

Andropoz Tedavisi Nasıldır?

Zamana bağlı doğal bir süreç olan andropozun kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Fakat andropozun gelişimi yavaşlatılabilir. Bunun için kişilerin;

-Düzenli beslenmesi

-Düzenli uyku

-Fiziksel aktivite

-Çeşitli hormon tetikleyici ilaçların kullanımı önerilmektedir.

Andropoza Giren Erkekte Ne Değişir?

Andropoza giren erkek bireylerde bazı ruh hali değişimleri meydana gelemeye başlar. Bu değişiklikler arasında ‘anksiyete gelişmesi, özgüvenin yitirilmesi, ereksiyon bozuklukları, hırçınlık’ gibi etkenler yer almaktadır.

Andropoz Ateş Yapar Mı?

Evet. Andropoz görülen erkek bireylerde görülen bedensel değişimlerden bir tanesi de ateş basmasıdır. Vücuttaki hormon değişimlerinden dolayı ateş basması görülür.

Andropoz Belirtileri Kaç Yaşında Başlar?

Bu durumun kesin bir sınırı olmamakla birlikte, andropozun görülmeye başladığı yaş skalası genelde elli yaşından sonrasıdır.

Andropoz Cinselliği Etkiler Mi?

Evet. Bu dönemde yeteri kadar testosteron salgılanmaması, kişilerde ereksiyon problemleri yaşanmasında, enerji kaybı yaşanmasına etkin rol oynar. Hem kadın hem de erkek birey bu ilişkiden memnun kalmamaktadırlar.

Andropoz Çocuğu Olur Mu?

Hayır. İstisnalar görülmekle birlikte, azalan testosteron hormonu sperm kalitesinin de aynı zamanda düşmesine neden olur. Buna ek olarak cinsel aktiviteler esnasında yeteri kadar istek olmaması ve ereksiyon problemleri de kısırlığın bir belirtisidir.

Andropoz Dönemi Ne Kadar Sürer?

Andropoz, tıpkı kadınların menopoz dönemi gibi doğurganlığın son evresidir. Bu nedenle belirli bir süre tanımlanamaz.

Andropoz Erkeğe Nasıl Davranmalı?

-Daha çok ilgi gösterilmeli

-Karşılıklı memnuniyet yaratacak cinsel değişimlere gidilmeli

-Vücudunuzla barışık olmayı öğrenmelisiniz.

Andropoz Geçici Midir?

Andropoz, cinsel tatminin ve üremenin son evrelerinden biridir. Bu nedenle geçici değildir. Ancak andropoz döneminin daha yavaş hayatınıza giriş yapması için sağlıklı beslenebilir, fiziksel aktiviteleri artırabilirsiniz.

Andropoza Giren Erkeğin Çocuğu Olur Mu?

Cinsel hayatın ve aktifliğin azalmaya başladığı bu dönemde sperm kalitesi de azalacaktır. Buna ek olarak cinsel birliktelikler azalacaktır. Dolayısı ile dölleme meydana gelmeyecektir. Fakat nadiren de olsa gerekli hormon takviyeleri ve tedavilerle birlikte çocuk sahibi olunabilir.

Andropoz Hangi Yaşlarda Başlar?

Andropozun başladığı yaşlar, genelde elli yaş ve üzeridir. Nadiren de olsa 45’li yaşlara düşebilir.

Andropoz İçin Hangi Doktora Gidilir?

Andropoz belirtilerinin meydana gelmesi ile birlikte başvurulması gereken hekimlikler ‘Üroloji' poliklinikleridir.

Andropoz Kaç Yıl Sürer?

İnsan hayatına bakıldığında, bir ömür yaklaşık 70-75 yıl sürmektedir. Elli yaşında andropoza giren bir erkek için hayatın yaklaşık yirmi yılı andropoz olarak geçecektir.

 

hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Andropoz