Amfizem

amfizem

Uzun süreli ve çok miktarda sigara kullanımına bağlı olarak gelişen bu hastalık türüne amfizem denir. Aynı zamanda da hava kirliliğine bağlı olarak gelişebilen bir akciğer rahatsızlığıdır. Akciğerlerde ki keselerin deformasyonu neticesinde meydana gelen bu hastalığın ölümcül riskler doğurduğu ve çok ciddi bir hastalık olduğu bilinir. Fakat yine de alınacak önlemler ve doğru tedavi teknikler ile bu rahatsızlığın önüne geçilebilmesi mümkündür.

Amfizem Nedir?

Amfizem sigara kullanımına ya da endüstriyel kirliliğe bağlı olarak gelişen, akciğerlerde ki hava keseciklerinin deformasyonudur. Burada temiz havanın depolanmasını sağlayan keseciklerin elastikiyetini kaybetmesi söz konusudur.

Amfizem Bitkisel Tedavisi Nasıldır?

Esansiyel yağlar, hacamat yapılması, uzmanlar tarafından hazırlanacak bitkisel kürler ile amfizemin büyük ölçüde önüne geçilmesi mümkündür. Ya da var olan amfizemin etkileri bu yöntemlerle azaltılabilir.

Amfizem Başlangıcı Nasıldır?

Amfizemin başlangıcı genelde hırıltılı solunum ile kendini belli eder. Ayrıca kişide yüksek miktarda kilo kayıpları da görülebilir ve sigara içen kişilerde bu belirtiler oldukça anlam taşımaktadır.

Amfizem Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hastanın göğüs kafesine bir kesi atılarak akciğerler meydana çıkarılır ve burada ki kapalı keseciklerin çıkartılarak, sağlam keseciklerin gelişmesi sağlanır.

Amfizem Belirtileri Nelerdir?

Amfizem olan hastalarda görülebilecek belirtiler arasında genelde ‘hırıltılı solunum, depresyon, fiziksel zorlanma, kilo kaybı, balgam, öksürük ve yorgunluk’ görülmektedir.

Amfizem Düzelir Mi?

Bir akciğer rahatsızlığı olan amfizem, tütün ürünlerinin bırakılması, alkol alımının sonlandırılması, temiz havanın bulunduğu yerlerde yaşamın başlaması, doğru ilaçların yeteri kadar kullanılması ve cerrahi işlemlerle birlikte tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

Amfizem Durdurulabilir Mi?

Amfizeme doğru müdahale edilmesi ile durdurmak ve önüne geçmek mümkündür. Bunun için erken teşhis almak büyük önem taşımaktadır. Herhangi bir belirti olması halinde lütfen hekime gözükmeyi ihmal etmeyiniz.

Amfizem Engel Oranı Nedir?

Amfizem çok ciddi bir rahatsızlık olup, yaşamı tehdit ettiğinden dolayı yüzde 80 oranında engel teşkil etmektedir.

Amfizem Geçer Mi?

Amfizemde kullanılan cerrahi işlem ile birlikte geçmesi mümkündür. Hasar gören keselerin çıkarılması ile hasta çok yüksek oranda rahatlamak yaşar.

Amfizem Hastaları Kaç Yıl Yaşar?

Bu rahatsızlık günümüz şartlarında tedavi edilebilir olduğundan, net bir zaman diliminden bahsetmek söz konusu değildir. Bu noktada hastanın iyi bakılması önem taşır.

Amfizem Hastaları Nasıl Nefes Alır?

Akciğerde bulunan nefes depolama keselerinin tıkanması sonucu esnemesi mümkün olmadığından dolayı hastalar heyecanlı gibi görünürler. Hızlı nefes alıp vererek sık sık yorulurlar ve solunumlarında hırıltı söz konusudur.

Amfizem Kansere Dönüşür Mü?

Amfizemin kanserden bağımsız bir hastalık olarak düşünülmesi gerekmektedir. Kansere dönüşmesi gibi bir durum ise söz konusu değildir.

 

Amfizem hakkında yapılan yorumlar
Yazan: İmat Arslan Tarih: 14.09.2021 18:55

Bu yazıdan çok faydalandım. En azından Amfizemin mutlaka ölüme neden olacağını iddia etmiyor. Azda olsa biraz biraz umut ışığı veriyor. Şahsen son MR testimin incelenmesini isterdim.

Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Amfizem