Amenore

amenore

Ergenlik çağına giren kızların ilk kez adet görmesi için rahim ve genital organlarının sağlıklı bir yapıda olması, endometrium tabakasının olması, yumurtalıkların sağlıklı olması ve yumurta üretmesi, hipotalamus ve hipofiz bezinin sağlıklı olması gerekir. Bu şartlar yerine geldiğinde 12 ile 16 yaşındaki kızların adet döngüsünün başlaması beklenir. 14 yaşına kadar meme gelişimi olmayan ve tüylenme olmayan ya da meme gelişimi olan ve tüylenmeye başlayan ancak adet olmayan kişilere primer amenore denir. Primer amenore doğumsal sıkıntılar, hormon bozuklukları, uterus, vajina yokluğu, üreme organlarında gelişim bozukluğu ve kormozom bozukluklarından dolayı oluşur. Bir de ilk kez adet olan ama daha sonra 3 ay üst üste adet olamayan kişilere ise sekonder amenore denir. Sekonder amenorenin nedenleri de gebelik, kortizon kullanma, depresyon, kemoterapi, doğumkontrol hapları kullanmak, hormon bozuklukları, kanser, tiroid hastalıkları, sağlıksız beslenme, anoreksiya, bulimia nevroza, aşırı egzersiz yapma, kistik fibrozis, ve uterus hasarlanmasıdır. Kişide amenore olduğunun belirtileri adet kesilmesi, memeden süt gelmesi, baş ağrısı, tüylenme, kasık ağrısıdır. Bu durumda kişinin muayenesi yapılır ve amenoreye sebep olan faktör bulunduktan sonra ilaçla veya cerrahi tedavi uygulanır.

Amenore Nedir?

İlk kez adet görmesi beklenen kişilerin hipofiz bezinin çalışmaması, genital yolların hasarlı olması, yumurtalıklar fonksiyonlarını yerine getirememesi gibi sorunlardan dolayı adet olamaması veya 3 ay üst üste adetten kesilmesidir.

Amenore Sebepleri Nedir?

Amenorenin sebepleri; düşük kalorili diyetler, tiroid hastalıkları, aşırı egzersiz yapmak, hipofiz bezi hastalıkları, kortizon kullanmak, doğum kontrol hapı kullanmak, kemoterapi almak, kanser, hormon bozuklukları, sağlıksız beslenme, ani kilo alıp verme, kistik fibrozis, bulimia nevroza, anoreksiya, polikistik over sendromu, asherman sendromu, psikolojik hastalıklar ve uterus hasarlanmasıdır.

Amenore Tedavisi?

Amenore tanısı konulan hastaya ilaçla veya cerrahi müdahale ile tedavi uygulanır. Her hastalıkta olduğu gibi bunda da erken tanı çok önemlidir. Bu sebeple düzenli olarak sağlık kontrollerinden geçmek gerekir.

Amenore Tedavisi Nasıl Yapılır?

Amenore tedavisi için öncelikle kişinin amenore olmasına neden olan faktör tespit edilir. Kişinin beslenme düzeni, spor hayatı, psikolojik durumu, vücut kitle endeksi incelenir. Ardından hastanın kromozom durumu, hormonları, hastalıkları, kullandığı ilaçlar dikkate alınır. Buna göre hastaya diyetle, ilaçla veya cerrahi müdahale ile tedavi uygulanır.

Tanımlanmamış Amenore Ne Demektir?

2 çeşit amenore vardır. Primer amonere ergenliğe girmek ama adet olamamaktır. Bunun sebepleri gelişim bozukluğu, hormonal bozukluklar ve kromozom bozukluklarıdır. Ayrıca uterusta ve vajinadaki problemler de primer amonereye neden olur. Sekonder amonere ise 3 ay veya daha fazla bir süre adet olamamak adetten kesilmektir. Bunun sebepleri ise gebelik, uterus hasarlanması, diyet, sağlıksız beslenme, aşırı egzersiz, anoreksiya, bulimia nevroza, polikistik over sendromu, kistik fibrozis, kanser, psikolojik sorunlar ve ilaç kullanımıdır.

Amenore İlaçları?

Polikistik over sendromuna yardımcı ilaçlar, hormon ilaçları ve doğum kontrol ilaçları amenore için reçete edilir.

Klinik Amenore Nedir?

Amenore ilk kez adet olması beklenen kişilerin çeşitli nedenlerden dolayı adet olamaması veya 3 ay üst üste adetten kesilme durumudur.

Amenore Nelere Yol Açar?

Amonere tedavi edilmezse kısırlık ve kemik erimesine neden olabilir.


Amenore hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Amenore