Ambliyopi

ambliyopi

Tıp dilinde ambliyopi olarak bilinen ve halk arasında göz tembelliği olarak nitelenen bu rahatsızlık pek çok kişide görülebilir.

Sağlıklı gören her kişide iki ayrı görme bölgesinden gelen uyaranlar, beyinde tek bir resim halini alır. Özellikle çocuklarda sık rastlanan bu rahatsızlık, bir gözde ya da her iki gözde görülebiliyor. Kişilerin görme alanlarının bozulduğu, görme yetisinin azaldığı bu durum oldukça sinsi ilerleyebiliyor. Bu durumda çocukların ebeveynlerini özel bir bilinç taşımları gerekiyor.

Ambliyopi Nedir?

Ambliyopi halk arasında ki tabiriyle nedeni tam olarak bilinemeyen bir sebepten dolayı, her iki gözde ya da tek gözde rastlanılan bir göz tembelliğidir.

Ambliyopi Tedavisi Nasıldır?

Erken dönemlerde fark edilen göz tembelliği için tedavi yöntemi oldukça verimlidir. Genelde çocukların sağlıklı olan gözleri belirli süre aralıklarıyla ve özel pedlerle kapatılarak, tembel olan görmesi sağlanır. Eğer göz tembelliğine neden olan şaşılık gibi faktörler varsa bunların tedavisi ise öncelikle yapılmalıdır.

Yetişkinlerde ise nörovizyon denilen basit bir tıp tekniği ile üstesinden gelmek mümkün olabilir.

Ambliyopi Nedenleri Nelerdir?

Ambliyopinin tam nedeni olarak gösterilmese de doğumsal katarakt olması, göz kapağı düşüklükleri, şaşılıklar ve iki gözün birbirinden farklı görme derecelerinin7

olması gibi nedenler, göz tembelliğinin gerekçesi olarak gösterilmektedir.

Ambliyopi Belirtileri Nelerdir?

Gözlerde tembelliğin en önemli belirtisinin görme azlığı ve gözlerde titreme olduğu biliniyor.

Ambliyopi Çeşitleri Nelerdir?

Görme tembelliği ya da göz tembelliği olarak bilinen bu rahatsızlığın beş farklı çeşidi bulunmakla birlikte bunlardan bazıları ; 'Strabismus,

ve Strabismik' tir.

Ambliyopi Engelli Raporu Kaçtır?

Ambliyopi için alınacak engel raporu, hastalığın ne kadar ilerlediği ile de doğrudan ilintili olacağından, buna toplanacak kurul karar verecektir.

Ambliyopi Ehliyet Alabilir Mi?

Görme keskinliğinin yitimi olan bu hastalık yüzde 20 oran ve daha fazla bir kayba neden olmuş ise ehliyet verilmesi uygun görülmemektedir. 

Ambliyopi Polisliğe Engel Mi?

Göz tembelliğinin ne derece sekel bıraktığı ile ilgili olarak değişmekle birlikte genelde polis memurluğuna engel olabilmektedir.

Ambliyopi Nasıl Görür?

Göz tembelliği olan kişilerde derinlik algısı azalarak bir görme söz konusu meydana gelebilmektedir.

Ambliyopi Kimlerde Görülür?

Şaşılık olanlarda göz kapağı normal oranla daha düşük olan kişilerde ve doğumsal kataraktı olan bireylerde görülme sıklığı oldukça fazladır.

Ambliyopi Özür Oranı Kaçtır?

Ambliyopi için verilecek engel oranı hastalığın şiddeti, seyrine göre değişiklik gösterebilir.

Ambliyopi Sebepleri Nelerdir?

Bazı doğumsal anomaliler, gözde doğuştan olabilecek kataraktlar ve şaşılık gibi durumlar ambliyopinin sebepleri arasında gösterilir.

Ambliyopi Tedavisi Var Mı?

Nörofüzyon ve sağlıklı gözün kapatılması ile beraber, cerrahi olmayan fakat oldukça etkili tedavi yöntemi mümkündür.

Ambliyopi hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Ambliyopi