Alkolizm

alkolizm

Bazı kişiler sorunlarından alkol ile kurtulmaya çalışır ve hayatında aslında fark etmeseler de alkole çok fazla yer verirler. Bazı kişiler ise sadece sevdikleri içerler. Alkol almanın altında binlerce neden bulunmaktadır ve kişiler türlü sebeplerden dolayı alkole hayatlarında yer verebilmektedirler. Bazen bu durum kontrolden çıkabilir ve kişi kendini alkol tüketirken kontrol edilemez hale getirebilir. 

Alkolizm Nedir?

Bazı kişilerin alkollü içecekleri psikolojisine ve fiziksel yapısına zarar verecek derecede fazla tüketmesi durumuna alkolizm denilmektedir. Bu kişiler aynı zamanda alkolik olarak da nitelendirilmektedir.

Alkolizm Belirtileri Nelerdir?

Alkolik kişiler geceleri uyuyamamaya başlar, nefes darlığı oluşur. Gözlerde kızarıklık fazlalaşır, burunda avuç içinde morartılar ve kısmi tutulmalar gözlenir.

Alkolizm Testi Nedir?

Kişinin alkole hayatında giderek daha fazla yer vermesiyle alkol testi yapmaya ihtiyaç duyulur öncelikle belirli süre aralığında alkolü ne kadar tükettiğine bakılmalıdır. Sonrasında alkol alınmadığında vücudunda titreme, çarpıntı, uykusuzluk gibi sorunlar oluşup oluşmadığı incelenir. Hepsi değerlendirilerek ortak bir sonuç çıkarılır.

Alkolün Akciğere Zararları Nelerdir?

Alkol kişinin bağışıklığını düşürür. Zamanla karaciğerinde bir takım zedelenmeler meydana getirir. Siroz gibi hastalıklara neden olmaktadır. Ayrıca akciğerlerde zatürre ve tüberküloz gibi hastalıkların oluşmasını destekleyici görevde bulunur.

Alkolün Regle Etkisi Nedir?

Genelde yapılmış olan çalışmaların regl döneminde vücuda zarar vermediği yönündedir. Herhangi bir sakıncası bulunmayan durumun regl ile alakası bulunmamaktadır.

Alkole Bağlı Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Genellikle yeşil sebzeler karaciğerdeki yağlanmalar iyi gelir. Bunlardan en bilineni enginardır. Genellikle egede yapılan enginar yemeği oldukça lezzetli olmasının yanında karaciğere iyi gelen birçok bileşende içermesiyle bilinmektedir.

Alkolün Cilde Zararları Nelerdir?

Alkol ciltte serbest radikallerin oluşumuna destek vererek üst tabakadaki kırışıklıkların artmasına neden olmaktadır. Ayrıca ciltteki kılcal damarların belirginleşmesini sağlayarak kızarıklığın artmasına neden olmaktadır.

.Alkolün Cinsel Hayata Etkileri Nelerdir?

Çok fazla alkol tüketen bireylerde zamanla iktidarsızlık sorunlarının oluştuğu görülmektedir. Kişinin sperm kalitesinin bozulmaya başlaması da diğer bir etkendir. Bununla birlikte kadınlarında yumurta kalitesinin düşmesine neden olur ve üreme kapasitesini azaltır.

Alkolün Çevreye Zararları Nelerdir?

Alkol tüketen kişiler toplum sağlığını ve kişisel sağlını tehlikeye atmaktadır. Kişi vücudunda düzeltilemeyen hasarlara neden olmaktadır. Ayrıca mantıklı düşünme eyleminde bulunamadığı için ailede şiddet olayları da alkolle birlikte artış gösterme eğilimine geçebilmektedir.

Alkolün Etkisi Ne Zaman Geçer?

Genellikle stresten kurtulmak veya eğlenmek için tüketilen alkol zamanla bağımlılık haline gelebilmekte ve kişiyi etkisi altına alabilmektedir. Bünyeden bünyeye alkolden kurtulma süresi değişkenlik göstermektedir.

Alkolün Etkisi En Çabuk Nasıl Geçer?

Alkol etkisinden en kısa sürede kurtulmak için çok fazla su tüketilmelidir. Potasyum bakımından zengin olan muz, limon gibi meyveleri tüketmek yada balık tüketmek alkolün etkilerini azaltacaktır.

Alkolün Göz Tansiyonuna Etkisi Nedir?

Alkol miktarı arttığında göz sağlığının olumsuz etkilenme ihtimali çok yüksektir. Alkol, beyinde bir takım hasarlar oluşturmakta ve sinirlerin iletimini yavaşlatmaktadır. Kişinin göz kaslarını koordine etmesini zorlaştırarak gözleri negatif etkiler.

Alkolün Geçme Süresi Ne Kadardır?

Tüketilen alkolün miktarına ve türüne bağlı olarak bu süre değişkenlik gösterir ayrıca kişinin bünyesinin ne derecede olduğu da etkili olan bir diğer faktördür. 3 büyük biranın kişinin vücudundan 5-6 saatte atıldığı varsayılmaktadır. 

Sürekli Alkol Kullanan Bir İnsanda Neler Görülür?

Çok fazla alkol tüketen kişinin zamanla karaciğerinde yağlanmalar gözlenir. Bunları dikkate almayıp tüketilmeye devam edildiğinde iltihaplanma yapabilir. Bu da karaciğer yetmezliği gibi sorunların kapısını aralayabilir.


Alkolizm hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Alkolizm