Alerjik Rinit

alerjik-rinit

Alerjik rinit, ismi ile yabancı bir tabir gibi gelse de aslında bu durum halk arasında bilinen mevsim nezlesidir. Alerjik rinit aynı zamanda da saman nezlesi olarak da tabir edilebilmektedir. Özellikle bahar aylarında görülme sıklığı oldukça fazladır ve kavak ağaçlarından yayılan polenlere karşı vücudun alerji geliştirmesi durumu oldukça sık rastlanır. Semptomları ise tamamen nezle ile birebirdir.

Alerjik Rinite Ne İyi Gelir?

Halk arasında mevsimsel grip, mevsim alerjisi olarak bilinen alerjik rinit için kullanılması önerilen en önemli bitkisel tedavi yöntemleri arasında ‘zencefil’ yer almaktadır. İçeriğinde ki antihistaminikler sayesinde alerjik rinit semptomları hafifletilebilir.

Alerjik Rinit Nasıl Geçer?

Alerjik rinitin geçirilebilmesi için kortizonlu spreylerin kullanıldığı bilinir. Buna ek olarak alerjiyi baskılayıcı ilaçlar kullanılır. Ayrıca alerjiye neden olan durumdan mümkün mertebe uzak durulması gerekmektedir.

Alerjik Rinit Baş Ağrısına Neden Olur Mu?

Alerjik rinitin rahatsızlık verici semptomları arasında ‘baş ağrısı’da yer alır. Özellikle baş ağrısı sıklıkla gözlemlenir.

Alerjik Rinit Belirtileri Nelerdir?

Mevsim geçişlerinde sıklıkla rastlanılan alerjik rinitin belirtileri arasında ‘burunda kaşıntı, duymada sıkıntı yaşanması, göz kaşıntısı, burunda tıkanıklık, solunum sıkıntısı, baş ağrısı, burunda renksiz akıntı’ yer alıyor.

Alerjik Rinit Çarpıntı Yapar Mı?

Saman nezlesinin kalpte ritim bozukluğu, aritmi ya da çarpıntı gibi sorunlara neden olmadığını söylemek mümkündür.

Alerjik Rinit Evde Nasıl Geçer?

Alerjik rinitten kurtulmak elbette evde de mümkündür. Bunun için bitkisel ürünlerden ve probiyotiklerden fayda alınabilir. Çörek otu kullanımı alerjik rinitte etkili bir tohum iken, sıcak suya karıştırılmış doğal elma sirkesi de içildiğinde de semptomlar hafifletilebilir.

Alerjik Rinite Hangi Bölüm Bakar?

İç hastalıkları (dahiliye) uzmanı ve alerji hastalıkları bölümünden sıra alınarak, gerektiğinde kortizonlu ilaçlar verilebilir.

Alerjik Rinit Genetik Mi?

Alerjiler genetik geçişli hastalıklardır ve alerjik rinitte de böyle bir durumdan söz edilebilir.

Alerjik Rinit Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Ev içerisinde ve genelde otomobillerde klima kullanımına haliyle hava sirkülasyonuna özen gösterilmeli, yıkanan çamaşırlar dışarda değil ev ortamında kurutulmalı, dışarda vakit geçirmenin hemen ardından sıcak bir duş alımına özen gösterilmelidir. Buna ek olarak evde hava temizleyici filtre kullanımı dikkate alınmalı ve kedi, köpek gibi evcil hayvanlardan bir süre uzak durulmalıdır.

Alerjik Rinit Öksürük Yapar Mı?

Alerjik rinitin semptomları arasında kuru öksürük de yer alabilmektedir.

 

Alerjik Rinit hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Alerjik Rinit