Aleksitimi Risk Faktörleri Nelerdir?

(Aleksitimi )

aleksitimi-risk-faktorleri-nelerdir

Aleksitimi Risk Faktörleri Nelerdir?

• Genetik nedenler
• Akraba evlilikleri
• Kitap okuma alışkanlığının olmaması
• Ailesel sebepler
• Sosyal olanakların kısıtlılığı
• Ekonomik olanaklarının kısıtlılığı

Aleksitimi, kişilerin kendi duygularının farkına varamaması ile bilinen bir duygu durum bozukluğudur. Aleksitimiye sahip kişiler ne üzüntü ne mutluluk gibi birçok duygunun ayırdına varamazlar. Ayrıca aleksitimi duygusal körlük olarak da bilinmektedir. Sosyo kültürel faktörlerin etkisi olduğu inanılan aleksitimi kişinin toplumsal yaşama yabancılık duyması, empati kuramaması, sıklıkla duygusal çatışmalar içine girmesi, kendini diğer insanlarla aynı dünyada yaşamıyormuş gibi hissetmesine neden olan bu durum hayal gücü sınırlılığı ile kendini belli etmektedir. Ayrıca aleksitimiye sahip kişiler yaygın bir ağrıya sahip olmaları ve mide yanması gibi sorunlarla baş ettikleri de bilinir.

Aleksitimi Tedavisi Nasıldır?

Psikiyatrik rahatsızlıklar arasında yer alan aleksitimi için iki farklı tedavi seçeneği uygun görülmektedir. Bunlardan ilki grup tedavisi olarak bilinmektedir. Grup içinde ki bu terapi ile birlikte tüm aleksitimi hastalarının birbirleri ile kaynaşması, birbirleri arasında empati kurma yetisine sahip olmaya çalışmaları sağlanır. Diğer bir tedavi yöntemi ise bilişsel davranışçı terapi olarak bilinmektedir. Hastanın kendini daha iyi ifade etmesi ve kendinin bu durumun farkında olmasını sağlandığı bilinir.

Aleksitimi Nasıl Anlaşılır?

Aleksitimiden muzdarip kişilerin anlaşılabilmesi için izlenmesi gereken yöntem oldukça basittir. Bu kişiler birbirleri ile iletişim kurduklarında duyguların anlaşılamaması, kendini ifade etmekte zorluk yaşanması gibi sorunlarla karşılaşırlar. Dolayısı ile bu kişiler oldukça kolay ayırd edilebilirler.

Aleksitimi Doğuştan Mıdır?

Aleksitimi doğuştan genetik nedenlerle meydana gelebileceği gibi genelde sonradan ortaya çıkar. Bu durumun meydana gelmesinde çeşitli çevresel faktörler, sosyo ekonomik gidişat da oldukça etkilidir.

Aleksitimi Belirtileri Nelerdir?

Aleksitiminin birbirinden farklı davranışsal ve fiziksel belirtileri olabilmektedir. Bunlar ise şu şekilde sıralanabilir;

·        Kişiler sıklıkla baş ağrısı yaşarlar.

·        Bayılma gibi durumlar ortaya çıkar.

·        Huzursuz bacak sendromuna yakalandıkları bilinir.

·        Hem kendi duygularını ifade edemezler hem de karşı tarafın o an hissettikleri duygu ları anlamakta zorluk çekerler.

·        Mide sorunları, mide yanması vs.

·        Hayal gücünde sınırlılıklar

·        Yalnızlık

·        Empati kuramama

Aleksitimi Çözümü Nedir?

Aleksitiminin çözümünde kesinlikle bir ilaç tedavisi kullanılmaz. Bunun için kişilerin bir psikiyatri servisinden yardım almaları gerekmektedir. Genelde grup terapileri ve davranışçı bilişsel terapiler uygulanabilmektedir. Düzenli yapılan terapilerle birlikte kişiler bu sorunu aşabilir.

Aleksitimi Tedavi Edilebilir Mi?

Evet. Aleksitiminin tedavi edilebilir bir rahatsızlık olduğu bilinir. Özellikle psikiyatri kliniklerinden alınması gereken randevu ile birlikte düzenli bir terapi seansına başlanırsa tedavi edilebilmektedir.

Aleksitimi Hastalık Mıdır?

Aleksitimi bir duygu durum bozukluğu olarak bilinmekle birlikte tıpta psikiyatrik bir rahatsızlık olarak bilinmektedir.

Aleksitimi Risk Faktörleri Nelerdir?

·        Genetik nedenler

·        Akraba evlilikleri

·        Kitap okuma alışkanlığının olmaması

·        Ailesel sebepler

·        Sosyal olanakların kısıtlılığı

·        Ekonomik olanaklarının kısıtlılığı

Aleksitimi Teşhisi Nasıl Yapılır?

Aleksitiminin teşhis edilebilmesi için ilk olarak hastadan anamnez alınmalıdır. Ardından fiziki muayeneler ve laboratuvar tetkikleri gerekmektedir. Buna ek olarak bilinen en net teşhis aracı Toronto aleksitimi ölçeğidir.

hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Aleksitimi