Akustik Nörinom

akustik-norinom

Akustik nörinom en kısa tabiri ile iyi huyla seyreden bir kulak tümörüdür. Kafa sinirini çepeçevre saran sinirlerde gelişen tümörler, çevrede ki hiçbir dokuya yayılım göstermeden oldukları bölgede büyürler. Bu durumun kanser ile doğrudan ilişkisi kendilikle bulunmaz ve hastaya verdiği en büyük zarara işitme kaybı olarak bilinir. Nedeni tam olarak bilinmeyen akustik nörinom, kalıtsal geçişlerle aktarılabilir.

Akustik Nörinom Nedir?

Akustik nörinom, kafa sinirlerini saran dokularda sebebi bilinmeyen bir şekilde ortaya çıkan iyi huylu tümörlerdir. İşitme kaybına sebebiyet vermekle birlikte, kendi bulunduğu bölgede yayılım gösteren ve çevre dokulara yayılmayan bir tablo sergiler.

Akustik Nörinom Belirtileri Nelerdir?

Beyin sinirlerinde meydana geldiği bilinen akustik nörinomun ortaya çıkması ile birlikte, hastalarda bir takım özellikler ortaya çıkmaya başlar. Bu belirtiler ise sırası ile şu şekilde sıralanabilir;

-Kişinin yürüme esnasında ani denge kaybı yaşaması

-Çok ilerlemiş evrelerde işitme kaybının meydana gelmesi

-Yürüyorken yalpalıyormuş gibi hissetmek ya da doğrudan yalpalamak

-Yüzün bir tarafında hissizlik, uyuşma

-Mimikleri hareket ettirmede sorun yaşama

-Kulaklarda uğultu duyulması

-Çınlama benzeri sesler duyulması

Akustik Nörinom Tedavisi Nasıldır?

Akustik nörinom söz konusu olduğunda üç farklı tedavi yönteminden bahsedilebilir. Bunlardan ilki ilk aşamada olan nörinom için gözlemdir. Hasta belirli periyotlarla kontrol altında tutulur gerekirse ilaç verilir. İkinci aşamada ise radyasyon tedavisine başvurulması gerekir. Hastanın yaşamını zorlaştıran bir boyuta gelen nörinom için ise ameliyat seçeneği bulunmaktadır.

Akustik Nörinom Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Akustik nörinom ameliyatı sonrasında kullanılması önerilen ilaçların aksatılmaması gerekir. Ayrıca bol bol istirahat edilmeli ve banyo yapma konusunda hekimini önerisine uyulmalıdır. Kafa üzerine ya da herhangi bir şekilde darbe almaktan kaçınılmalıdır.

Akustik Nörinom Ameliyatsız Tedavi Edilir Mi?

Elbette. Akustik nörinomun ameliyatsız olarak da tedavisi mümkündür. Zaten ameliyat bu hastalık söz konusu olduğunda son seçenek olarak karşımıza çıkar. İlk önce yapılması gereken şey gözlemdir. Hastaya herhangi bir sıkıntı vermediği sürece gözlem süresi devam ettirilir. Fakat nörinom belirli bir seviyede büyüme yakalamış ise mutlaka radyasyon tedavisi yaptırılır.

Akustik Nörinom Bitkisel Tedavisi Var Mıdır?

Sinir kılıflarının iyi huylu tümörü olarak da bilinen akustik nörinomun şu ana kadar belirlenmiş bir bitkisel tedavi söz konusu değildir. Alternatif tıp uzmanlarının bu konuda bilinen herhangi bir çalışması bulunmamaktadır.

Akustik Nörinom Yüz Felcine Neden Olur Mu?

Akustik nörinomum ameliyatla olan tedavi söz konusu olduğunda yüz felci gibi bir durumla karşılaşılabilir. Yeteri kadar büyümüş iyi huylu tümörler, bölgeden çıkarılırken nadiren de olsa sinirlere hasar verebilir ve bu durum yüz felci ihtimalini tetikleyebilir.

Akustik Nörinom İşitme Kaybına Neden Olur Mu?

İleri durumlarda akustik nörinomun işitme kaybına neden olduğu bilinen en önemli komplikasyondur. Bu komplikasyon söz konusu olduğunda ise kulağın her ikisinde değil fakat yalnızca tek taraflı olarak işitme kaybı gözlemlenir. Bu durum yaklaşık olarak hastaların yüzde doksan gibi bir oranında gözlenir.

Akustik Nörinom Tekrarlar Mı?

Tedavisi her ne koşulda yapılmış olursa olsun tekrarlama riskini olduğu bilinmekte. Cerrahi işlem sonrasında da radyoterapi sonrasında da akustik travma tekrarlama özelliği gösterebilir. Bu nedenle gözlem ve takip her daim yapılmalıdır.

Akustik Norinom Özür Derecesi Nedir?

Akustik nörinomun engel oranı hakkında net bir yüzde oranından söz edilmez. Bunun sebebi ise hastaya ne ölçüde sekel verdiği ile alakalıdır.

Akustik Nörinom Semptomları Nelerdir?

Akustik nörinomun semptomları arasında ‘yüzün ya da kulağın her iki tarafında ya da tek bölgesinde ağrıya neden olması, baş dönmesini tetiklemesi, görmede bozukluklara neden olması, işitme kaybı ile birlikte pek çok konuşulanı net bir biçimde anlayamama, uyuşukluk’ gibi etkiler yer almaktadır.

Akustik Nörinom Vertigoya Neden Olur Mu?

Vertigo semptomlarını gösteren akustik nörinomun doğrudan bu rahatsızlığa neden olup olmadığı da bilinmemektedir.

Akustik Nörinom hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Akustik Nörinom