Akne Problemi

akne-problemi

Akne problemi, çocukluk çağından yetişkinliğe adım attığımız ergenlik çağının en büyük sancılarındandır. Vücudumuzda yaşadığımız hormonal değişiklikler ve stresin de etkisiyle kendimizi tanımlamakta zorlandığımız bu dönemde, bir de sivilcelerle uğraşmak hepimizin belki de en büyük korkularıydı. Kız ve erkek fark etmeksizin bu durum oldukça can sıkıcıydı. Yüzümüzde, sırtımızda, kalçamızda ağrılı ve iltihaplı şekilde nüks eden bu problemin aslında doğal bir döngü olduğunu bilmemiz gerekir. Fakat ergenlik döneminde ki çalkantıların da şiddetli seyretmesi sonucunda bizimle ömür boyu kalacak gibi gelebiliyordu. Bu durum yetişkinliğe adım atarken toparlamaya çalıştığımız öz güvenimizin zedelenmesine, ciltte derin derin açılan izlere sebebiyet verebiliyordu. Özellikle kırmızı ve iltihaplı görünen sivilcelerle her daim oynama ihtiyacı hissedebiliyorduk. Ergenliğin ve yetişkinliğin en başlarında görünen akne problemini, ebeveynlere ve ergenliğe adım atan gençlere kılavuz olması temennisiyle derledik...

Akne Problemi Nedir?

Akne problemi çocukluktan yetişkinliğe geçiş sürecinde görülen iltihabi bir durumdur. Akne, cilt yüzeyinde istenmeyen, ağrılı, iltihaplı ve kızarık şişliklerdir. Akne problemi ise ergenlik çağlarında başlayıp neredeyse yetişkinliğin son evrelerine kadar sürebilen bir durumdur.

Akne Problemi Nedenleri Neler?

Akne problemi yaşamanın birden çok nedeni bulunabilmektedir. Androjen hormonunun ciddi artış göstermesi, cilt temizliğine dikkat etmemek, cildin problemli bölgelerine sık sık dokunmak, sigara içmek, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri, tıkanan gözenekler ve daha araştırılmaya muhtaç birçok nedenden dolayı akne problemi yaşanabilmektedir. Elbette nedenler kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Akne Ne Demek?

Akne, halk arasında bilinen adıyla sivilcedir. Ciltte bulunan birçok gözeneğin tıkanması ve iltihaba açık bir hale gelmesi nedeniyle,ciltte şişlik oluşturmasıdır.

Akne Ameliyatı Nedir?

Akne ameliyatı olarak adlandırılan durum aslında tam olarak bir cerrahi müdahale gerektirmiyor. Akne ameliyatı halk arasında duyulmuş ve inanılmış yanlış bir bilgidir. Halkın ameliyat olarak bildiği durum aslında lazer tedavisidir. Lazer tedavisi aslında daha çok ergenlik döneminde ki kişilerin başvurduğu bir yöntemdir. Hekim hastada gerekli tetkikleri yaptıktan sonra bu duruma karar verebilmektedir.

Lazer tedavisinin kişilere en büyük katkısı ise akne problemini kronikleştirmeden, çözüme kavuşturmasıdır.

Akne Problemi İçin Antibiyotik Kullanılır Mı?

Antibiyotik kullanımı uzun vadede kişide ishal, kabızlık gibi bağırsak florasını bozan etkiler yaratabilir. Aynı zamanda uzun süreli kullanılan antibiyotikler, kişilerde direnç oluşturabiliyorlar. Bu nedenle hekimler tarafından hastalara bilinçli kullanım öneriliyor. Doktorların akne tedavisinde kullandığı bazı ilaçlar ise şöyle: klindamisin, azitromisin, minosiklin, tetrasiklindir. 

Akne Abdesti Bozar Mı?

Aknenin abdesti bozup bozmayacağı hususunda İslam alimlerinin görüşleri ikiye ayrılmış durumdadır. Kimi din adamlarına göre sivilceden akan kan ve iltihap pis sayılmaz ve abdesti bozmaz. Bazı din adamlarına göre ise çıkan kan ve iltihap, patladığı yerden dağılım gösterir ise abdesti bozan bir durum ortaya çıkmıştır. İslam alimleri bu konuyu bu şekilde yorumlamaktadır.

Akne Belirtileri Neler?

Genel anlamda herkesin sivilce diye bildiği aknenin gözle görülür birçok belirtisi mevcuttur. Genelde yanak, dudak üstü, alın, burun ve çenede çıkan akneler hemen fark edilir. Siyah noktalar, uçları beyazlaşmış şişlikler, ağrılı ve sert şişlikler, irinle dolu şişlikler aknenin en önemli belirtilerindendir.

B Good Akne Bandı Ne İşe Yarar?

Aknenin bu kadar fazla psikolojik ve fiziksel tahribata yol açması nedeniyle, bu dertten muzdarip kişiler kendilerine farklı farklı çözüm yolları aramaktadırlar. Bunlar arasında da neredeyse tüm eczanelerde ve sanal pazar yerlerinde bulabileceğiniz B Good Akne Bandı yer alıyor. Temizlenmiş ve kuru bir cilde uygulanan akne bandı, kullanıcıların büyük bir çoğunluğu tarafından onay görmektedir. 

Akne Cımbızı Ne İşe Yarar?

Akne cımbızı özellikle sosyal medya kanallarında, viral olan reklamlarından sonra oldukça rağbet görmeye başlamıştır. Ciltte bulunan siyah noktalar ve sivilceleri kazıyarak temizleyen bu alet, kullanıcıların 

onayından geçmiştir. Ayrıca bu cımbız komedon aleti olarak da birçok yerde satılmaktadır.

Akne Doğal Tedavi Yöntemleri Neler?

Akne her ne kadar çok can sıkıcı bir durum olsa da kişiler kolay kolay dermatolojinin yolunu tutmaktalar. İşler çığırından çıkmadan evvel evde birkaç doğal yöntem deneyerek, sivilcelerden kurtulmak istenir. Bazı kişilerde bu yöntemler oldukça işe yararken bazılarında doktora görünmek en iyi seçenek olacaktır. Fakat bazı doğal yöntemlerden bahsedecek olursak; bunların en başında yemek sodası ve kaya tuzuyla yapılan doğal maske geliyor. 1 tatlı kaşığı soda, 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı su ile macun kıvamına getirilen maske kuru cilde uygulanıp, 5 dakika sonra suyla arındırılıyor. Bunun yanı sıra limonla yapılan maskeler, bal ve tarçınla yapılan maskeler ve aloe vera bitkisini saf haliyle cilde uygulamak oldukça rağbet gören doğal yöntemler arasında yer alıyor.

D Vitamini Eksikliği Akne Yapar Mı?

D vitamini, kıymeti oldukça geç anlaşılan bir vitamin türüdür. Karaciğerde depolanan bu vitaminin kontrollü alındığı durumlarda sağlığımıza oldukça büyük katkılar sağlıyor. D vitamini eksikliğinde de kendini belli eden önemli bir unsur. Fakat D vitaminin eksikliğinde sivilce görülmesi konusuyla ilgili aydınlığa kavuşturulmuş herhangi bir veri ne yazık ki bulunmuyor.


Akne Problemi hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Akne Problemi