Akdeniz Diyeti

akdeniz-diyeti


Akdeniz diyeti, sağlıklı beslenme temeli ile ortaya çıkan bir diyet olup İspanya, Türkiye, İtalya, Yunanistan ülkelerindeki insanların besinlerini ve beslenme düzenlerini örnek alan bir beslenme türüdür. Diyabeti önlemeye, kilo vermeye ve sağlığı dengelemeye yardımcı olduğu bilinen bir beslenme türüdür.

Akdeniz Diyeti Nedir?

Genellikle kilo vermek isteyenlerin dikkatini çeken, sağlıklı beslenme ile diyabeti önlemeye, kilo vermeye, kiloya bağlı hastalıkları azaltmada önemli rol oynamaktadır.

Akdeniz Diyeti Listesi Nedir?

Akdeniz diyeti için 1 günlük liste şu şekildedir:

SABAH: 1 dilim ekmek (çavdar ekmeği), lor peyniri (50 gr), salata (kekik, pul biber, fesleğen, domates, maydanoz) çay

ARA ÖĞÜN: Karpuz (1 dilim)

ÖĞLE: Salata (Mercimek salatası, (1 kase), az yağlı beyaz peynir (1 dilim), çavdar ekmeği (1 dilim)

ARA ÖĞÜN: 2 kepekli grisini, peynir (bir dilim), yeşil zeytin (5 tane) 

AKŞAM: Bezelye yemeği (kıymalı, altı kaşık), bulgur pilavı (3 çorba kaşığı), cacık/ayran

ARA ÖĞÜN: Fındık (10 adet), şeftali (1 tane)

Akdeniz Diyeti Alışveriş Listesi Nedir?

Akdeniz diyetinin amacı sağlıklı ve dengeli beslenmeye alıştırmak olduğu için, diyete başlamadan önce evinizden şekerli içecekleri, işlenmiş et ve et ürünlerini, şekerleri uzaklaştırmanız gerekmektedir. Kırmızı eti nadiren yemeniz gerektirdiği belirtilmektedir. Yapacağınız alışverişin sebze, meyve, kavrulmamış kuru yemiş, tohum, baklagiller deniz ürünlerini kapsaması gerektirmektedir. Kümes hayvanları ve mamullerini de ölçülü olarak tüketmeniz gerekmektedir.

Akdeniz Diyeti Nasıldır?

Akdeniz diyeti, sağlıklı beslenmeye, aç kalmadan kilo vermeye yardımcı olduğundan önerilen, tavsiye edilen ve sık uygulanan bir diyet programıdır. 

Akdeniz Diyetinin Özellikleri Neler?

Avrupa'da ve kendi ülkemizde sıklıkla uygulanan bu perhizin en önemli özellikleri; aç kalmadan sık sık yemeğe bağlı, kırmızı et tüketiminin azalıp beyaz et ve özellikle sebze tüketiminin arttığı, kısa zamanda vücuttaki yağı atmaya yönelik olması olarak bilinmektedir. 

Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

Akdeniz diyeti, kişinin beslenme alışkanlığı olarak alması gereken bir diyet olduğundan; uzun süreli olarak yapılabilmekte, doktorunuzun uygun gördüğü takdirde kırmızı et tüketiminin sıklığı değişebilmektedir. 

Akdeniz Diyeti ve Sağlığı Koruyucu Etkileri Nelerdir?

Akdeniz diyeti ile ilgili yapılan çalışmalar ve araştırmalar, bu diyetin aşırı kilo, kalp krizi, tip 2 diyabet, felç gibi sorunları önlemeye fazla bir şekilde yardımcı olabileceğini göstermektedir. 

Gebelikte Akdeniz Diyeti Yapılır Mı?

Gebelikte Akdeniz diyetini uygularken haftada en az 2 gün balık, en fazla 2 gün kırmızı etin tüketilmesi gerektiği, ekmek ve tahılların tam tahıllı olarak alınması ve sebze – meyvelerin en az 7 porsiyon olarak tüketilmesi gerektiği bilinmektedir.

Akdeniz Diyeti Önerilir Mi?

Akdeniz diyetinde öğünlerin sayıları ve zamanı önemli olmamakla birlikte 3 ana öğün olması ve acıktıkça ara öğün yapılması önerilmektedir. Ara öğünlerinizin işlenmemiş gıdadan olması ve sebze meyve ağırlıklı beslenmeniz gerektiği bilinmektedir., 


Akdeniz Diyeti hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Akdeniz Diyeti