Akciğer Kanseri

akciger-kanseri


Akciğerde bulunan hücrelerin dengesiz ve düzensiz bir şekilde artmasından dolayı oluşan kötü huylu tümörlerin toplamın akciğer kanseri adı verilmektedir. Kanser hücreleri ilk başta bulundukları yerlerde toplanır, daha sonra bulunduğu yapı içerisinde birçok yere sıçrayarak artmaktadır. Akciğer Kanseri sık görülen bir hastalık olup, erken belirti vermediği için ileriki evrelerde öğrenilip tedavisi zor olan bir hastalıktır. 

Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanserinin belirtileri arasından kanlı balgam gelmesi, iştah kaybı, ses kısıklığı, yutma güçlüğü, ve uzun süredir devam edip daha da kötüleşen öksürük olarak görülmektedir.

Akciğer Kanseri Evreleri Nelerdir?

Akciğer kanseri 4 evreden oluşmaktadır. 1. evre, kanserin akciğer içinde görülmesi, 2 evre lenf bezlerine yayılması, 3 evre, akciğerlerin boşluğuna ve zarına yayılması, 4 evre ise kanserin birçok bölgeye yayılmış olması demektir. 

Akciğer Kanseri Neden Olur?

Akciğer kanserinin en büyük nedenleri arasında sigara görülmektedir. Kişinin sigara içmesi ya da Pasif içici olması akciğer kanserine yakalanma riskine davetiye çıkarmaktadır. Sigaranın yanı sıra asbeste uzun süre maruz kalmak da akciğer kanseri riskini büyük ölçüde artırmaktadır.

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanserinin belirtileri arasında iştah kaybı, uzun süredir devam eden ve daha kötüye giden öksürük, kanlı balgam ve mevcuttur.

Akciğer Kanseri Tedavisi Nasıldır?

Akciğer kanserinin tedavisi, kanserin hangi evrede olduğuna, türüne ve genel olarak sağlık durumunuza göre değişkenlik göstermektedir. 

Akciğer Kanseri Ameliyatı Nasıldır?

Akciğer kanseri ameliyatı kanserin türüne ve evresine göre değişiklik göstermektedir. 

Akciğer Kanseri Ameliyatı Olan Kaç Yıl Yaşar?

Akciğer kanseri ameliyatından sonra kişinin ne kadar yaşayacağı ameliyat esnasında ya da sonrasında oluşacak ya da oluşabilecek durumlara da bağlı olup değişkenlik göstermektedir. 

Akciğer Kanseri Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Akciğer kanseri ameliyatı, kanserin hangi evrede, nerelerde bulunduğuna, büyüklüğüne ve Hastanın genel durumuna bağlıdır. 

Akciğer Kanseri Bulaşıcı Mı?

Kanser hastalığı genelinde konuşmak gerekirse, kanser bulaşıcı bir hastalık olmamakla beraber yalnızca virüslerin bulaşabileceği bilinmektedir.

Akciğer Kanseri Ciğerlerin Su Toplaması Olur Mu?

Akciğer kanseri hücreleri kişinin plevra duvarını zayıflattığı için bu boşluktaki sıvı artmakta ve kanser sürecinde su toplaması görülebilmektedir.

Akciğer Kanseri Çarpıntı Yapar Mı?

Akciğer kanseri belirti göstermeden yayılan bir hastalık olduğu için, ileriki evrelerde nefes alımının zorlaşmasından dolayı çarpıntı görülmesi olasıdır. 

Akciğer Kanseri Filmde Belli Olur Mu?

Akciğer kanseri, akciğerde tümör oluşturduğundan dolayı Filmde belli olmaktadır.

Akciğer Kanseri Genetik Mi?

Akciğer kanseri, genetik olmamakla beraber, bu kanser dışındaki tüm kanserlerin genetik olabileceği bilinmektedir. 

Akciğer Kanseri Hangi Yaşlarda Görülür?

Akciğer kanseri genellikle yaşlı insanlarda görülmekle beraber 45 yaş altındaki insanlar da çok fazla görülmemekte, özellikle 55 yaş ve üzeri kişilerde görülmektedir

Akciğer Kanseri Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Akciğer kanseri hastaları Doymuş yağlardan, balgam yapıcı gıdalardan uzak durarak, genel sağlık durumunu tehlikeye atmayacak şekilde beslenmelidir. 

Akciğer Kanseri Işın Tedavisi Yan Etkileri Nelerdir?

Akciğer kanseri ışın tedavisi sürecinde, Tedavinin uygulandığı bölgede kaşıntı kızarıklık ve kuruluk gibi hassasiyetin oluştuğu bilinmektedir. Tedavi bölgesindeki kıllar dökülebilir halsizlik hissedilebilir. 

Akciğer Kanseri Işın Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Akciğer kanseri ışın tedavisi nasıl uygulanır. Işın tedavisi yani radyoterapide genel süre 2 ile 6 hafta arasında değişmektedir. 

Akciğer Kanseri Kemiğe Sıçrarsa Ne Kadar Yaşar?

Akciğer kanserinin kemiğe sıçraması yani kemiklere Metastaz yapması durumu bu metastazlarına alınıp alınmayacağına bağlıdır. Genellikle bu sıçramalar 4. evrede olup hastanın yaşam sürecinin çok uzun olmadığı araştırmalar sonucunda görülmektedir. 

Akciğer Kanseri Kemoterapi Süreci Nasıldır?

Akciğer kanserindeki kemoterapi süreci kanserin hangi evrede olduğuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir, kanserin evresi ve hastanın durumuna göre 4 ile 6 kür kemoterapi verilmektedir. 


Akciğer Kanseri hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Akciğer Kanseri