AIDS

aids

Bağışıklık sisteminin baskılanmasına neden olan virüs, vücudun savunma sistemine zarar vermektedir. Bağışıklık sisteminin az çalışması veya zarar görmesinden dolayı daha az çalışması onlarca çeşit hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Otoümmin sistemin zarar görmesi sonucu enfeksiyona bağlı rahatsızlıklar ve çok geç iyileşme, iyileşememe beklenir. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhis, hem hasta hem de hasta yakınları için hayati önem taşır. Fakat ne yazık ki vücuda giren nüfus hızla çoğalma ve yayılma gösterirken, herhangi bir belirti vermez. AIDS'i fark etmek çok uzun bir zaman dilimi içerisine yayılabilir. Bunun en önemli sebebi ise hastanın günlük yaşam standartlarına engel olmayacak şekilde yaşayabilmesidir. Hızla kilo verme, kronikleşmiş ishal, sık sık ateşlenme, gece terlemelerinin artması, unutkanlık gibi normal görülen belirtiler hastalığın ilk basamak belirtileridir. Ancak günlük hayatta pek çok kez karşılaşılması dolayısıyla kişiler bu durumu fark edemeyebilirler. Hastalık da bu sayede sinsice ve hızla vücutta varlığını sürdürür. ADIS'i birlikte tanıyalım...

AIDS Belirtileri Neler?

Bu hastalığın birden çok belirtisi bulunuyor. Vücudun savunma sisteminin birer parçası olan lenf bezlerinde şişmeler, ağız etrafında sürekli meydana gelen uçuklar, vücutta tekrarlayan kırmızı renkli yaralar, hızlı kilo kaybetme, pamukçuk, mantar, öksürük ishal ve tekrarlayan gece terlemeleri bunlardan en önemlisidir.

AIDS Hastalığı Nedir?

AIDS bağışıklık sistemini baskılayan virüs kaynaklı bir hastalık olarak tanımlanıyor. Bağışıklık sisteminin çalışmaması veya aha az çalışmasına neden olan virüs HIV olarak tanımlanıyor. Bulaşıcı hastalık kategorisinde bulunan AIDS'in cinsel yolla ve kan ile bulaştığını söylemek mümkün. 

AIDS Öldürür Mü?

AIDS daha tam olarak tanınmadığı dönemlerde çok fazla müdahale edilemediği için, öldürücü hastalık olarak tanımlanıyordu. Fakat günümüz şartlarında bu hastalık erken teşhis ve tedavinin de önemiyle ölümcül olarak yansıtılmıyor. Bu hastalık günümüz şartlarında kronik olarak değerlendiriliyor.

AIDS Açılımı Nedir?

AIDS kazanılmış bağışıklık sistemi hastalığıdır. İngilizce olarak açılımı ise Acquired Immune Deficiency Syndrome olarak biliniyor.

AIDS Ağızdan Bulaşır Mı?

Bu hastalığın temel bulaşma yolunun korunmasız anal, vajinal ve oral seks olduğunu söylemeliyiz. Bunun yanı sıra kan da bir bulaşma yoludur. Fakat öpüşme esnasında salgılanan ağız sıvısıyla bulaşmaz. Öpüşmek gibi kavramlarda virüsün bulaşmayacağını söylememiz mümkün.

AIDS Analdan Bulaşır Mı?

Cinsel sıvılarla bulaşma gösteren AIDS anal seksle de bulaşır.

AIDS Anlamı Nedir?

AIDS'in kelime anlamı, kazanılmış bağışıklık sistemi hastalığı olarak tanımlanıyor.

Kadınlarda AIDS Belirtileri Neler?

Bu hastalıkta kadınlara özgü bir belirtiden bahsetmek doğru olmaz. Erkeklerde de kadınlarda da aynı belirtiler görülür. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi öksürük, ateş, gece terlemesi, oral aft denilen ağız içi beyaz yaralar, deri döküntüsü, bilinçsiz kilo kaybetme hem kadınlarda hem de erkeklerde görülmektedir. 

AIDS Cinsel Yolla Bulaşma Oranı Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre virüsün cinsel yolla bulaşma oranı 49,6 olarak açıklanmıştır.

AIDS Çözümü Var Mı?

AIDS hastalığı ne yazık ki tam anlamıyla tedavi etmek mümkün değildir. Fakat hastalık kullanılan düzenli ilaçlarla kontrol edilebilir.

AIDS Çabuk Bulaşır Mı?

Bu hastalığa sebep olan virüs dışarıda çok fazla yaşayamadıkları için bulaşma hızı oldukça yavaştır.

AIDS Diğer Adı Nedir?

AIDS hastalığa etki eden virüsün adıyla da tanımlanıyor. Bu virüs herkesin bildiği gibi HIV'dır.

AIDS Doğuştan Olur Mu?

AIDS anneden bebeğe bulaşma sağlayabildiği için, virüs taşıyan bir anne bebeğine bulaştırabilir.

AIDS Dış Ortamda Ne Kadar Yaşar?

Virüs dışarıda ki ortamda en fazla 5 saniye kadar yaşayabilmektedir.

AIDS En Çok Kimlerde Görülür?

Bu hastalık en çok genç ve orta yaş diye tabir edilen yaş grubunda, yurt dışı temaslı insanlarda ve çok eşli bir cinsel yaşam tercih eden bireylerde görülüyor.

AIDS En Çok Hangi Ülkede Var?

Açıklanan rakamlara göre AIDS en çok Afrika ülkelerinde görülmektedir. 5.7 milyon tanılı hasta sayısı ve ölüm oranlarıyla 'Sahra Altı Afrika' başı çekmektedir.

AIDS En Büyük Belirtisi Ne?

Bu hastalığın her belirtisi oldukça büyük önem taşır. Fakat en çok dikkat çeken durum, bağışıklığın düşmesi nedeniyle kişilerin hızlı ve kolay hastalanmasıdır.

AIDS Gözden Bulaşır Mı?

AIDS gözyaşı, göz, öpüşme, ter gibi durumlarla bulaşabilen bir hastalık değildir.

AIDS Görülme Sıklığı Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü'nün eriştiği verilere göre dünyada 37 milyon civarında AIDS hastası bulunmaktadır.

AIDS Hastalığı Nasıl Ortaya Çıktı?

Bilimsel araştırmalar virüsün ilk çıktığı coğrafyanın Kongo Cumhuriyeti olduğunu ortaya koymuştur. Hayvandan insana kan yoluyla bulaştığı düşünülüyor. Fakat bu konuda henüz net bir karara varılamamıştır.

AIDS Hastalığı Nasıl Geçer?

AIDS kan yolu ve cinsel yollarla kadından erkeğe, erkekten kadına, kadından kadına, erkekten erkeğe ve anneden bebeğe kan yolu ve cinsel yollarla geçen bir hastalıktır.

AIDS Hastası Kaç Yıl Yaşar?

Eskiden, virüsün ilk çıktığı dönemlerde kişilerin yaşam süresi oldukça kısaydı. Fakat şu an gerçekleştirilen tedavi yöntemleriyle AIDS hastası 70-80 yaşlarına kadar yaşayabilmektedir.

AIDS Kaç Yılda Öldürür?

Hastalığın kan mı cinsel yolla mı bulaştığı oldukça büyük önem taşır. Eğer hastalık cinsel yolla bulaşıyorsa ve ilaç tedavisine başlanmamışa 12-18 ay arasında ölüm gerçekleşebilir.

AIDS Kimlerde Olur?

AIDS en fazla korunmasız ilişkide bulunan ve yurt dışı temaslı kişilerde görülebilmektedir. Çok eşli bir cinsel yaşam süren kişiler de görülme oranı oldukça fazladır.

AIDS Lekeleri Ne Zaman Çıkar?

Hastalığın önemli belirtileri arasında yer alan kırmızı veya mor renkli lekelerin çıkması kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle net bir zaman aralığı vermek mümkün değildir. 

AIDS Biri Evlenebilir Mi?

Kanunlara göre HIV pozitif tanılı kişilerin evlenmesi kesinlikle yasaklanmıyor.

AIDS Nasıl Bulaşmaz?

AIDS bulaşmaması için izlenecek yollar gayet bellidir. Cinsel ilişki yaşadığınız insanlara ve söylediklerine inanmıyorsanız şayet her ilişki öncesinde prezervatif ile ilişkiye girin veya bunu teklif edin. Hastanelerde ve sağlık ocaklarında kullanılan iğnelerin o an paketinden çıkarıldığına emin olun. Kan yolu ve cinsel yolla bulaşabilecek tüm faktörler ortadan kalkmış olacaktır.

AIDS hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

AIDS