Adaçayı

adacayi

Adaçayı bitki çayları içerisinde en çok tercih edilenlerindendir. Hem çoğu rahatsızlığın bitkisel tedavisinde hem de pek çok rahatsızlığın önlenmesinde kullanılabilir. Keskin kokusu ve tada sahip olması sebebi ile çok sevilemese de aslında içeriğinde pek çok besleyici vitamin, mineral bulunmaktadır. Hatta öyle ki protein ve lif açısından da zengin sayılmaktadır. Ruhsal problemlerden, adet sancısına kadar pek çok şey için kullanım alanı bulunmaktadır.

Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Çok zengin besin değerleri bulunan adaçayının faydaları arasında ‘depresyona iyi geldiği, karaciğeri temizlediği, idrar yolu enfeksiyonuna iyi geldiği, astıma iyi geldiği, beyin fonksiyonlarını iyileştirdiği, amenore ve dismonereye iyi geldiği’ bilinmektedir.

Adaçayı Nasıl Demlenir?

10 yaprak adaçayının bir su bardağı sıcak suya konması ve demlenmesinin beklenmesi gerekmektedir.

Adaçayı Yağı Faydaları Nelerdir?

Analjezik etkisiyle regl döneminde rahatlama sağlar. Ayrıca bel ağrısında, baş ve kemik ağrılarında da oldukça etkilidir.

Adaçayı Ne İşe Yarar?

Tüm etkileriyle oldukça yararlı olan adaçayı, ishalle savaşır, enfeksiyonları giderir, mideyi rahatlatır, bağırsakta oluşan spazmları gidermektedir.

Adaçayı Aç Karnına İçilir Mi?

Güçlü yapısı sayesinde mideyi rahatsız etmemesi için tok karna, özellikle de kahvaltı ile öğle yemeği arasında içilmelidir.

Adaçayı Baş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Bir bez alınmalı ve demlenmiş adaçayına batırılmalı. Fazla kısmı sıkılarak baş bölgesine konulmalıdır. Önemli ölçüde bu ağrıyı dindireceği, özellikle migren tipi ağrının giderileceği bilinmektedir.

Adaçayı Demleme Süresi Ne Kadardır?

Adaçayı, bilinen siyah çay kadar zahmetli bir demleme süresine sahip değildir. Bunun içöin beş ya da tercihe göre on dakika yeterli olacaktır.

Adaçayı Gaz Yapar Mı?

Adaçayı gaz yapmamakta, bilinen aksine gaz, sancı, kramp gibi şikayetlerin giderilmesinde oldukça etkin rol oynamaktadır.

Adaçayı Günde Kaç Bardak İçilir?

Günde iki ya da üç fincan içilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Şikayetlerin giderilmesi açısından da yeterli bir miktardır.

Adaçayı Gastrite İyi Gelir Mi?

Özellikle mide ve bağırsak problemlerinde fayda sağlayan adaçayı, gastrit, ülser gibi problemlere fayda sağlamaktadır. Ancak şikayetlerin artmaması için tok karna kullanılması önerilmektedir.

Adaçayı Gebeliği Kolaylaştırır Mı?

Gebelik süresi boyunca, rezene, adaçayı, sinameki gibi bitkilerin tüketiminden uzak durulması önem taşımaktadır. Bu durum hem anne hem de bebek açısından iyidir.

Adaçayı Hamilelikte İçilir Mi?

Adaçayı hamilelik sırasında ve emzirme döneminde içilmesi gereken bir bitki değildir.

Adaçayı Hangi Ayda Toplanır?

Adaçayı bitkisinin hasta edilmesi gereken zamanın temmuz ayı sonlarına doğru olduğu bilinmektedir.

 

Adaçayı hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Adaçayı