Absans Nöbeti

absans-nobeti

Absans nöbeti, halk arasında sara olarak bilinen epilepsi rahatsızlığının bir etkisidir. Epilepsi rahatsızlığı olan kişiler zaman zaman nöbet geçirebilirler. Bu hastalığın bir belirtisi olarak karşımıza çıkmakla beraber; çeşitleri de bulunmaktadır. Kısa süreli olarak geçirilen bu nöbetler çocuklarda çok daha sık rastlanır. Absans nöbeti geçirenler uzaklara dalıyor gibi görünebilirler fakat kişi olan biteni algılayamayacak kadar bilincini kaybetmiş olabilir.

Absans Nöbeti Nedir?

Özellikle epilepsi hastalarının geçirmiş olduğu ve çocuklarda sık rastlanılan, göz dalmalarıyla karakterize, kısa süreli nöbetlerdir. Kısa sürmesine rağmen bireylerde kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Absans nöbet esnasında kişiler herhangi bir uyarıcıya tepki veremeyecek durumdadır.

Absans Nöbeti Tedavisi Nasıldır?

Absans nöbetinin bilinen net bir tedavisi yoktur fakat nöbet geçiren kişi ister bir yetişkin, ister bir çocuk olsun, mutlaka hastanelerin acil servisine götürülmelidir. Gerekli ve akut tedavi uzmanlar tarafından hastaya uygulanacaktır.

Absans Nöbeti Geçer Mi?

Absans nöbeti kısa sürelidir. Gerekli tedavi ve acil müdahale ile nöbetler kontrol altına alınabilmektedir.

Absans Nöbeti Ne Demektir?

Absans kelimesinin net bir kelime karşılığı bulunmasa da, kısa süreli, aniden gelişen gibi bir çağrışım uyandırmaktadır. Çünkü absans nöbet bu şekilde gelişmektedir.

Absans Nöbeti Belirtileri Nelerdir?

Absans nöbetinin en ciddi belirtisi, kişilerin bir noktaya takılı kalmasıdır. Ayrıca verilen tepkilere karşı duyarsızdır. Bilinç kaybı da söz konusudur.

Absans Nöbet Çeşitleri Nelerdir?

Küçük nöbet ya da kısa süreli olan nöbet olarak bilinmekle birlikte, herhangi bir çeşidi bulunmamıştır. Absans yalnızca nöbetin çeşitlerinden bir tanesidir.

Absans Nöbet İlaçları Nelerdir?

Antiepileptik grubuna ait ilaçlarla birlikte, nöbetler kontrol altına alınmalıdır.

Absans Nöbetleri Nedenleri Nelerdir?

Absans nöbetlerin nedeni tam olarak bilinemese de beyinde bulunan tümörler, epilepsi hastası olmak, yüksek ateş ya da kafatasına alınan darbelerin absans nöbete neden olabileceği bilinmelidir.

Absans Nöbeti Özellikleri Nelerdir?

-Yetişkin ya da çocuklar nöbet esnasında boş gözlerle bakmaktadır.

-Uyarıcılara herhangi bir tepki veremezler.

-Genelde 5-15 saniye aralığında sürmektedir.

- Nöbet geçtikten sonrasında hasta kendini çok yorgun hisseder.

Absans Nöbeti Nasıl Olur?

Absans nöbeti oldukça kısa sürelidir ve aniden başlayıp aniden biter. Belli bir odak noktasına kilitlenen bakışlarla; uyarıcılara herhangi bir cevap verilmemesi de nöbetin karakteri arasında yer alır.

Uykuda Absans Nöbeti Nasıl Olur?

Bazen bu nöbet türü kişilere uykusu esnasında da gelebilir. Kişi uyandığında kendini çok yorgun hisseder ve gün boyu anlamsız bir keyifsizlik içerisinde kalır. Dışarıdan gözlendiğinde ise uykuda nöbet geçiren kişiler biri ya da birileriyle kavga eder gibi çırpınmaktadır.

Absans Nöbeti hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Absans Nöbeti