Abortus

abortus

Anne karnındaki bebeğin daha 20. haftasına ulaşmadan değişik nedenlerden dolayı sonlanmasına yani düşük olmasına tıp dilinde abortus denir. Gebeliğin 20. Haftasından sonra gebeliğin sonlanmasına ise erken doğum denir. Abortusun çeşitleri vardır. Bunlar; erken düşük, geç düşük, kendiliğinden düşük(spontan abortus), düşük tehdidi(abortus imminens), kaçınılmaz düşük(abortus insipiens), tam olmayan düşük (inkomplet abortus), tam düşük(komplet abortus), artık materyal kalması(rest abortus), boş gebelik, fark edilmemiş düşük, isteğe bağlı düşük, tekrarlayan düşük, kimyasal gebelik ve septik abortustur. Abortusun nedenlerinden birisi bebeğin kromozomal bozukluklarının olmasıdır. Ayrıca çevresel etkenler de( ilaçlar, radyasyon vb.) abortusa neden olur. Düşük yapan kadınlara tanı konulduktan sonra kürtaj yapılır. 

Abortus Nedir?

Abortus gebeliğin 20. Haftasına gelinmeden embriyoya ait nedenlerden veya anneye ait nedenlerden dolayı sonlanmasıdır. Halk arasında düşük yapmak olarak bilinir. Birçok çeşidi bulunur.

Abortus Ne Demek?

Abortus gebeliğin erken dönemlerinde bebeğe veya anneye ait problemlerden dolayı sonlanmasıdır. 

Abortus Belirtileri Nelerdir?

Abortus yani düşüğün belirtileri; sırt ağrısı, kasık ve karın ağrısı, vajinal kanama, şiddetli kramplar, kanamalı akıntıdır. 

Abortus Çeşitleri?

Abortusun birçok çeşidi bulunur. Bunlar; 

Erken Düşük: Gebeliğin ilk 12. haftasında olan düşük.

Geç Düşük: Gebeliğin 19. ve 20. haftalarında olan düşük.

Kendiliğinden düşük(spontan abortus): rahimde şekil-yapı bozuklukları ve miyomlardan dolayı fetüsün kendiliğinden düşmesi.

Düşük Tehdidi(Abortus İmminens): Gebeliğin ilk aylarında fetüsün canlı olmasına rağmen düşük riskinin olmasıdır. Kanamalar olur ve cinsel ilişkiye girilirse düşük olabilir.

Kaçınılmaz Düşük(Abortus Insipiens):vajinal kanamaların yanında rahimağzının aniden açılması ve düşük olmasıdır. 

Tam Olmayan Düşük(Inkoplet Abortus): Plasentanın bir kısmının düşük yaparken rahim içinde kalmasıdır. Rahim içinde kalan parça kürtajla alınır.

Artık Materyal Kalması(Rest Abortus): düşükten sonra rahim içinde artık materyal kalmasıdır. Artık materyaller kürtajla alınmalıdır.

Tam Düşük(Komplet Abortus): Plasentanın tamamen kanamayla beraber vajinadan dışarı atılmasıdır.

Boş Gebelik: Plasentanın içinde fetüsün olmaması durumudur. Su gebeliği olarak da bilinir. Bu durumda kürtaj yapılır.

Fark Edilmemiş Düşük(Missed Abortus): Bebeğin rahim içinde ölmesidir. Bu durumda hemen kürtaj gerekir.

İsteğe Bağlı Düşük: Herhangi bir problem olmamasına rağmen anne babanın gebeliği kendi istekleriyle sonlandırmasıdır.

Tekrarlayan Düşük: Peş peşe 3 veya daha fazla düşük yapılmasıdır.

Abortusun Tıbbi Anlamı Nedir?

Abortus gebeliğin ilk zamanlarında daha 500 gramdan daha küçük fetüsün çeşitli nedenlerden dolayı düşmesidir.

Abortus Nedenleri Nelerdir?

Abortus yani düşüğün nedenleri çoğul gebelikler, doğum problemleri, miyomlar, kistler, annede olan akut durumlar, iltihaplar, yüksek ateş, annedeki genetik hastalıklar, diyabet, böbrek hastalığı, tansiyon, kromozom eksikliği, radyasyona maruz kalma, sigara ve alkol kullanmadır.

Abortus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Düşük yapıldığında kürtaj yapılması gerekir. rahim içinde kalan artık materyallerin komplikasyona neden olmaması için kürtajla alınır.

Abortus Yapmak Ne Anlama Gelir?

Abortus yapmak düşük yapmak anlamına gelir. Gebeliğin ilk haftalarında annede veya bebekte olan hastalıklardan dolayı gebeliğin sonlanmasıdır.


Abortus hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Abortus