Abdominoplasti

abdominoplasti

Bazı vücut tiplerinde orantısız bir durum söz konusu olabilir. Vücudun diğer tüm proporsiyonu normal standartlarda iken, bazı karın bölgesinde fazlalıklar meydana gelebilir. Bu durumdan muzdarip olan kişilerin düzenli olarak diyet yaptığı ve hatta egzersizle bu durumu desteklediği bilinir. Fakat her şeye rağmen karın bölgesinde rastlanılan sarkmalar düzeltilemez. Özellikle kilo alıp verme sonrası gelişen ve doğum sonrasında görülen sarkmalar için karın germeye yani abdominoplastiye ihtiyaç duyulabilir. Bu işlem sayesinde fazla deri vücuttan uzaklaştırılırken, hayal edilen fit görünümü de yakalamak karın germe operasyonu sayesinde mümkün hale gelir.

Abdominoplasti Nasıl Yapılır?

Karın germe işlemi ameliyat yapılacak karın bölgesinde ki derinin fazlalığına, tam mı yarım mı istendiğine göre değişiklik gösteren zaman dilimi aralığında yapılır. Bu ameliyatlar türüne göre değişmekle birlikte yaklaşık olarak iki ya da beş saat sürebilir. Karnın özellikle çamaşır içinde kalan bölgesinden itibaren enine bir çizgiyle kesi atılır. Sarkamaya neden olan fazla deri ya da yağ tabakası kesi işleminin ardından vücuttan uzaklaştırılır. Geri kalan kasların duvarları birbirine dikilerek dümdüz bir görünüm elde edilir.

Abdominoplasti Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Karın germe ameliyatı sonrasında, karnın düz görünümünü korumak için kişinin yaşam standartlarını yeniden düzenlemesi gerekmektedir. Bu anlamda yapılması gereken şey ise beslenme planını yeniden düzenlemektir. Aşırı yemek yemeden uzak durmakla işe başlanabilir. Ardından düzenli öğün yapılması gerekmektedir. Kullanılan yağların kalitesi önemsenmeli, aşırı yağ tüketiminden kaçınılmalıdır. Gün içerisinde içilmesi gereken su miktarına ulaşılmalıdır. Lokmalar büyük büyük değil, ufak formlarda alınmalı ve iyice çiğnendikten sonra yutulmalıdır. Genel anlamda yüksek kalorili beslenmekten kaçınılması, karın germe operasyonunu destekleyici nitelikte olmalıdır:

Abdominoplasti Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

-Karın germe operasyonu öncesinde tedaviyi planlayan hekim ya da hekimlere verilmesi gereken bilgiler eksiksiz bir şekilde verilmelidir.

-Daha önce geçirilmiş olan ya da hala süregelen hastalıklar, tedaviyi planlayan hekime doğrudan ve eksiksiz bir şekilde bildirilmelidir.

-Bu operasyonun neden istendiğine dair tüm detaylar ayrıntıları ile birlikte verilmelidir.

-Alkol kullanımı ya da sigara bağımlığı var ise bu durumlar gizlenmemelidir.

-Aspirin gibi ilaçların kullanımı söz konusu ise bu durumdan da bahsedilmesi gerekmektedir.

Abdominoplasti Riskleri Nelerdir?

Her operasyonda karşılaşılabileceği gibi karın germe operasyonunda da bazı riskler söz konusu olabilir. Genel olarak başarılı sonuç alma yüzdesi yüksek olsa da bilinmesi gereken riskler ise şu şekildedir;

-Kesi atılan yara bölgesine iyi bakılmadığında enfeksiyon riski görülebilir; yara çok geç toparlanabilir.

-Ameliyat sırası ya da sonrasında kanda pıhtılaşma söz konusu olabilir.

-Ameliyat sonrasında yara enfeksiyon olduğunda sıvı birikimine neden olabilir. Bu durumda drenaj gibi bir tedavi yöntemine ihtiyaç duyulabilir.

Abdominoplasti İşleminden Kimler Fayda Sağlar?

Karın germe ameliyatı özellikle karın bölgesinde bulunan fazlalıklardan şikayetçi olan kişiler için uygundur. Estetik görünüm olarak kendini iyi hissetmeyen, giydiği kıyafetleri kendine yakıştıramayan, doğum ya da hamilelikten kaynaklanan sarkmaları bulunan, sık sık kilo alıp veren kişiler için uygun bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir.

Abdominoplasti Devlet Hastanesinde Yapılır Mı?

Abdominoplasti cerrahisi olarak bilinen karın germe işlemi, genellikle özel hastanelerde yapılmaktadır. Devlet hastanelerinde yapılıp yapılmadığı tam olarak bilinmez fakat bu işlem estetik operasyonlar kapsamında değerlendirildiğinden dolayı, devlet hastanelerinde yapılmayacağı öngörülmektedir.

Abdominoplasti Sonrası Gebe Kalmak Mümkün Mü?

Abdominoplasti ameliyatı sonrasında gebe kalmaya engel teşkil edecek bir durum meydana gelmez. Genellikle birkaç ay sonra vücut kendini yeniden toparlamaya başlar ve hamilelik siz dilediğinizde başlayabilir.

Abdominoplasti Sonrası Ödem Normal Mi?

Bu ameliyat sonrasında da tıpkı diğer tüm ameliyatlar gibi ödem oluşması mümkündür. Bu durum ameliyat esnasında verilen ilaçlarla ilgilidir.

Abdominoplasti Sonrası Spor Yapılabilir Mi?

Karın germe ameliyatı olarak bilinen bu işlemin ardından en az bir ya da iki hafta kadar vücudun dinlenmesi gerekmektedir. Spor faaliyetlerinden ve zorlayıcı ev işlerinden kaçınmak elzemdir. Fakat ameliyatın üstünden geçen üç haftalık sürecin ardından karın çalıştırıcı olmayan tüm egzersizler yapılabilir.

Abdominoplasti hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Abdominoplasti