Yeşilçay

yesilcay

Yeşilçay, ülkemizde siyah çaydan sonra en çok tercih edilen lezzetli bir bitkisel çay türüdür. Özellikle diyet yapanların kahvaltılarında olmazsa olmaz bir sıcak içecektir. Antioksidan olması sebebiyle normalde de sıklıkla tüketilebilir. Bilindiği kadarı ile vücuda bir zararı bulunmamakla birlikte, kişiyi zinde tutar. Özellikle ara öğünlerde kullanıldığında günü geri kalanı için gereken enerjiyi verdiği bilinmektedir. Birçok hastalığın tedavisinde alternatif olarak kullanılmakla birlikte, pek çok hastalıktan korunmanın da bir yöntemi olarak bilinmektedir. Ayrıca beyin fonksiyonlarına yardımcı olan ve kalp rahatsızlıklarının önüne geçer.

Yeşilçay Faydaları Nelerdir?

Vücutta bulunan zararlı atıklarında ve ödemin uzaklaştırılmasında, beyin fonksiyonun gelişmesinde, kronik hastalıklara karşı korunmada, yağ yakımının hızlandırılmasında oldukça faydalı bir içecek olarak bilinmektedir.

Yeşilçay Zararları Nelerdir?

Kafein içermesi dolayısı ile bazı durumlarda kişilerde kusmaya, mide bulantısına, sinirli bir ruh haline, uykusuzluk ve çarpıntıya sebebiyet verebilmektedir.

Yeşilçay Ne İşe Yarar?

Antioksidan özelliği ile bilinen yeşilçay, kan şekerini düzenlenmesinde, kötü kolesterolun düşürülmesinde, yağ yakımında oldukça etkili bir içecektir.

Yeşilçay Adet Geciktirir Mi?

Adet gecikmesi gibi bir etki, yeşilçay tüketenlerde görülmez, aksine düzensiz adet skalasını düzenler ve adet söktürücü bir niteliğe de sahiptir.

Yeşilçay Aç Karnına İçilir Mi?

Asidik bir özelliğe sahip olması ile bilinen yeşilçay, mideyi rahatsız edeceğinden dolayı aç karna içilmemelidir. Özellikle de gastrit, ülser gibi rahatsızlığı olan kişilerde ise aç karna içilmesi oldukça rahatsızlık verici olacaktır.

Yeşilçay Adeti Keser Mi?

Yeşilçay, adet düzensizliği ya da amenore gibi rahatsızlıklara sebebiyet vermemektedir.

Yeşilçay Cilde Faydaları Nelerdir?

Cilt bakımında da kullanılan yeşil çay özellikle sakinleştirici bir tonik olarak da kullanılır. Bunların dışında güneşin zararlı ışınlarından korur ve yaşlanma karşıtı bir nitelik taşımaktadır.

Yeşilçay Çarpıntı Yapar Mı?

İçeriğinde kafein bulunması dolayısı ile geç vakitlerde içilmesi ve günde bir iki kupadan fazla içilmesi dolayısı ile çarpıntı yapabilir.

Yeşilçay Çayı Nasıl Demlenir?

Diğer bitki çayları gibi oldukça kolay bir şekilde demlenebilir. Bunun için yapılması gereken şey bir bardak sıcak suya bir yemek kaşığı yeşilçay atılmalıdır. Dilenirse tarçın, karanfil, limon gibi güzel kokulu besinler de konulabilir.

Yeşilçay Gaz Yapar Mı?

Yeşilçayın gaz yapıcı bir özelliği bulunmamaktadır.

Yeşilçay Günde Kaç Kere İçilmeli?

Taze yapraklarla demlenen yeşilçay, günde iki ya da en fazla üç kupa miktarı kadar içilmelidir.

Yeşil Çay Gece İçilir Mi?

Özellikle diyetlerde tercih edilen yeşilçayıın içerisinde kafesin bulunması sebebi ile gece vakti içilmesi hem uykusuzluk hem de çarpıntı gibi problemlere neden olabilir. Bu nedenle içilmememesi önerilmemektedir.

Yeşilçay Göbek Eritir Mi?

Metabolizmayı hızlandıran yeşilçay, yağ yakıcı özelliği ile bilinir fakat bunun için egzersiz de yapılarak desteklenmelidir.

 

Yeşilçay hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Yeşilçay