Vajinal Akıntı

vajinal-akinti

Vajinal akıntı, şeffaf renkli, kötü kokulu olmayan ve rahatsızlık vermeyen, her kadında görülebilen normal bir durumdur. Genellikle bir rahatsızlık olarak adledilmez. Fakat bazı durumlarda enfeksiyona bağlı akıntılar gelişebilir. Bunun ayrımına iyi varılmalıdır. Normal olarak herkeste görülen akıntıda herhangi bir koku ya da renk bulunmaz iken; enfeksiyona bağlı olarak gelişen akıntılarda renk farklılıkları ve kötü kokular meydana gelebilir. Vajinal akıntının sarı ya da yeşil renkli olması durumunda mutlaka bir uzman hekim kontrolünde olunmalıdır.

Vajinal Akıntı Nasıl Geçer?

Kötü koku ve renge sahip olmayan vajinal akıntılar için yapılacak bir şey yoktur. Normaldir ve geçmesi beklenmemelidir. Fakat iltihap kaynaklı bir akıntıdan söz ediliyor ise mutlaka bir uzman kontrolünde olunmalı, hekimin reçete ettiği antibiyotik ilaçlar ve fitiller kullanılmalıdır.

Vajinal Akıntı Abdesti Bozar Mı?

Her kadın cinsel olarak uyarıldığında, cinselliğin daha kolay ve zevkli geçmesi için yaradılış olarak vajinal sıvı, ıslaklık sağlarlar. Bu denildiği gibi normaldir. Cinsel olarak uyarılmak ve ıslaklık olması kişilerin abdestinin bozulmasına neden olur. Diyanetin yaptığı açıklama bu şekildedir.

Vajinal Akıntı Kaç Yaşında Başlar?

Ergenliğin başlaması ile birlikte vajinal akıntılar görülmeye başlar. Bu yaş aralığı ise genelde 9 ila 11 yaşı kapsamaktadır.

Vajinal Akıntı Her Gün Olur Mu?

Sağlıklı bir bedenin her gün vajinal akıntı geliştirdiği bilinir. Bunda telaş edilecek ya da sağlıksız kabul edilecek bir durum yoktur. Günlük sağlık sistemine herhangi bir zararı bulunmamakla birlikte, pek çok inanışa göre sağlıksız olduğu kabul edilir. Fakat bu bilgi yanlış bilinen doğrulardandır.

Vajinal Akıntı Adet Belirtisi Mi?

Vajinal akıntılar, adet belirtisi olarak görülebilir. Adet dönemi yaklaştığında hafif kokulu, peçeteyle silindiğinde sünen bir akıntı meydana gelebilir. Bu durum aslında kanamadan birkaç gün önce yumurtlamanın başladığı anlamına gelir.

Vajinal Akıntı Kaç Yaşında Biter?

Vajinal akıntı ergenlik dönemi ile başlayan bir durumdur. Kaç yaşında bittiği konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat menopoz döneminin sonlanması ile beraber, bu akıntıların da son bulacağı düşünülmektedir.

Vajinal Akıntı Adeti Geciktirir Mi?

Hiç bir zararı bulunmayan vajinal akıntıların adet geciktirici bir etkisi söz konusu değildir. Aksine adet takviminin başlamasında evvel görülme sıklığı muhtemeldir.

Vajinal Akıntı Boy Abdestini Bozar Mı?

Vajinal akıntılar, vücudun en temiz sıvılarıdır. Herhangi bir şekilde necis ya da atık maddelerle karışmaz. Dolayısı ile pis sayılmayan bu sıvı boy abdestini bozmamaktadır.

Vajinal Akıntı Bacak Ağrısı Yapar Mı?

Vajinal enfeksiyona bağlı olarak gelişen akıntılar kişilerde bacak ağrısına da sebebiyet verebilir. Fakat oldukça nadir karşılaşılan bir durumdur.

Vajinal Akıntı Doğum Belirtisi Mi?

Halk arasında nişan gelmesi olarak da bilinen  vajinal akıntı, özellikle günün tamamlamış olarak kadınların doğum belirtisi olarak kabul edilecek bir durumdur.

Vajinal Akıntı Gebe Kalmayı Engeller Mi?

Vajinal akıntılar, özellikle cinsellik esnasında görülebilecek ve olması gereken bir durumdur. Bazı görüşlere göre ıslaklığın fazla olması gebe kalmayı önler. Fakat bu konuda net bir fikir bulunmamaktadır.

Vajinal Akıntı Hangi Bölüm Bakar?

Kadın hastalıkları anlamına gelen jinekoloji hekimlerinin uzmanlık alanına girer.

Vajinal Akıntı Kimlerde Görülür?

Ergenlik döneminde ve yetişkinlikteki tüm kadınlarda görülmektedir.

Vajinal Akıntı Pişik Yapar Mı?

Asit oranı oldukça düşük olan ve cilt yapısını etkilemeyen vajinal akıntının pişik yapma gibi bir durumu söz konusu değildir.

Vajinal Akıntı Zararlı Mıdır?

Sağlıklı bir vajinal floranın yapması gereken şey akıntı salgılamaktır. Dolayısı ile herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Vajinal Akıntı hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Vajinal Akıntı