Tip 1 Diyabet

tip-1-diyabet


Tip 1 diyabet özellikle çocuk yaşlarda ve genç yaşta görülen şeker hastalığı türüdür. Kan şekeri seviyesi, yeterince insülin üretilememesine bağlı olarak hep yüksektir. Vücut kendiliğinden insülin üretemediğinden dolayı günü gününe mutlaka insülin enjeksiyonu yapılmalıdır. Bilinen en yaygın özelliği, istemsiz kilo kaybıdır. Beslenme şekli kontrol atına alınmalı ve tedaviye uyum sağlanmalıdır. Bu sayede uzun vadeli olarak hastalığın kontrol altına alınması mümkün olacaktır.

Tip 1 Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Vücuttaki varlığı çeşitli şekillerde ortaya koyan tip 1 diyabetin başlıca belirtileri şu şekildedir;

-İştah kaybı yaşanması

-Sık sık susama

-Ağız ve dil kuruluğu

-Çok sık idrara çıkma

-Açlık hissi duyulması

-Enfeksiyonlar ve yaraların iyileşmemesi

-Ufak hareketlerle bile çok çabuk yorgun hissetme

-Bulanık görme

Tip 1 Diyabet Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı beslenme, spor ve egzersiz bu hastalığın tedavi planının ilk kuralıdır. Ancak insülin enjeksiyonu ise gün aşırı yapılarak tip 1 diyabetin temel tedavisi yapılabilir.

Tip 1 Diyabet Genetik Mi?

%40 ve yüzde elli oranı ile birlikte tip 1 diyabetin genetik geçiş gösterdiği bilinmektedir. Aile öyküsünde bulunan diyabet hastalığı ileriki kuşaklara taşınabilir.

Tip 1 Diyabet Geçer Mi?

Günümüz koşullarında hem Türkiye hem de dünya çapında bakıldığında bu hastalığın kalıcı ve tek seferlik bir tedavisi söz konusu değildir. Fakat belirlenen tedavi şekli ile birlikte hastalığın kontrol altına alınması mümkündür. Burada esas nokta hastalığı kontrol altına almaktan geçmektedir.

Tip 1 Diyabet Çocuğa Geçer Mi?

Tip 1 diyabet kalıtsal bir hastalık olduğundan ve genetik aktarımla bireylere taşındığından dolayı çocuklara geçme riski vardır. Fakat bu oran değişiklik gösterecektir.

Tip 1 Diyabet Doğuştan Mı?

Doğuştan bir rahatsızlık olarak nitelendirilmemektedir. Fakat özellikle çocukluk çağında görülebilen bir şeker hastalığı türü olduğunu belirtmek de yarar bulunur.

Tip 1 Diyabet Engelli Raporu 2021?

Şeker hastalığının diğer organlara vermiş olduğu sekel durumuna bağlı olarak değişmekle birlikte şeker hastalığından muzdarip olan kişilere yüzde 20 ile yüzde kırk oranında bir engel oranı verilmektedir.

Tip 1 Diyabet Hastalarının Çocuğu Olur Mu?

Tip 1 diyabet hastalığı olan kişilerin çocuklarının olmasına engel teşkil edecek herhangi bir durum bulunmamaktadır. Çocuk sahibi olabilirler.

Tip 1 Diyabet İyileşir Mi?

Tam manası ile bir iyileşme söz konusu değildir. Verilecek insülin takviyeleri ile beraber hastalığın kontrol altına alınması ve hastalığın sebebiyet verebileceği diğer komplikasyonların önüne geçilmesi hedeflenir.

Tip 1 Diyabet İnsülin Kullanmazsa Ne Olur?

Hayati bir önem taşıdığı bilinen insülin kullanımına karşı herhangi bir direnç gösterilmemelidir. İnsülin kullanılmaması ile birlikte kanda şeker yükselmesi görülür. Bu durum sonucunda hastaların görme sinirleri tahribata uğrar ya da komaya girebilirler.

Tip 1 Diyabet Kimlerde Görülür?

Genetik yatkınlığı olanlarda, pankreas hastalığından muzdarip kişilerde görülme sıklığı fazladır.

Tip 1 Diyabet Kaç Yaşında Başlar?

Tip 1 diyabetin meydana geldiği net bir yaş aralığı olmamakla birlikte, genelde görüldüğü yıllar otuz yaşından evveldir.

Tip 1 Diyabet Komplikasyonları Nelerdir?

Cinsel güçsüzlük

Ayakta komplikasyonlar görülmesi

Göz siniri hasarları

Böbrek hasarları

Kalp rahatsızlıkları

Tip 1 Diyabet Oruç Tutabilir Mi?

Oruç tutulması konusunda hekiminizden izin istemelisiniz.

Tip 1 Diyabet hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Tip 1 Diyabet