Sinirsel Kaşıntı

sinirsel-kasinti

Tıp literatüründe ‘pruritus’ olarak bilinen kaşıntı çeşitli nedenlerle meydana gelen bir sağlık problemidir. Çeşitli bölgelerde ayrı ayrı görülebildiği gibi aynı zaman da tüm vücut kaşıntı ile baş başa kalabilir. Günlük yaşam içerisin de oldukça zorlayıcı olan bu problem, bazen de çeşitli hastalıkların habercisi olma niteliğini taşıyabilmektedir. İç hastalıkları ile ilgili hastalıkların ise kaşıntıya en çok sebebiyet verdiği hastalık kategorisini oluşturduğu bilinmektedir. Sinirsel kaşıntı ise daha çok deri hastalıkları ve iç hastalıklarından ziyade nöropati adı verilen sinir dokusunun tahribatı nedeniyle meydana gelir.

Sinirsel Kaşıntıya Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Sinirsel kaşıntının giderilmesinde en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesi de bitkisel içerikli karışımlar ve kürlerdir. Özellikle limon ile oluşturulan karışımların sinirsel kaşıntıyı giderdiği bilinmektedir. Aynı zamanda pudra kullanmak da sinirsel kaşıntının giderilmesinde etkilidir. Fakat yine de bu kaşıntıların nedeni nöropati gibi sinir sistemi tahribatından olduğu için önerilen ilaçlar da aksatılmadan kullanılabilir.

Sinirsel Kaşıntı Nasıl Geçer?

Aşırı kaşıntı atakları geliştiği zaman yapılması gereken en önemli şey soğuk bezle kompres yapmaktır. Bunun haricinde limon gibi bitkisel bir üründen de fayda alınabilir. Fakat yine de her ne olursa olsun önerilen ilaçlar kullanılabilmelidir. Bunun dışında önerilen antihistaminikler ve kortizon tedavileri de gereklidir.

Sinirsel Kaşıntı Belirtileri Nelerdir?

-Günlük yaşamsal faaliyetleri etkilemesi

-Cilde temas eden bir kıyafet ile birlikte sancının artması

-Aşırı kaşıntı nedeni ile birlikte cilt tahribatlarının görülmesi

-Ciltte kuruluk ve aşınma

Sinirsel Kaşıntı Nedir?

Nöropatik kaşıntı olarak da bilinen sinirsel kaşıntı, sinir sisteminin immün sistemle birlikte tahribata uğraması sonucu görülen sancılı ve semptomatik kaşıntıdır. Alerji kaşıntılarına göre bakıldığında çok daha şiddetlidir. Çarpma ve iğne batma tarzında başlangıç gösterirler.

Sinirsel Kaşıntı Tedavisi Nasıldır?

Kesin ve kalıcı bir tedavi sinirsel kaşıntı söz konusu olduğunda mümkün değildir. Fakat hastalığın semptomlarının giderilmesi için birtakım tedavi seçenekleri sunulur. Bu tedavi seçenekleri ise şu şekildedir;

-Antihistaminik tedavileri

-Kortikostereoid tedavileri

-Alfa lipoik ait tedavileri

-Meditasyon

-Fizik Tedavi

Sinirsel Kaşıntı Ne Demektir?

Sinirsel kaşıntı, sinir sisteminde meydana gelen hasarların ciltte kaşıntı semptomlarına neden olduğu ağrılı, zor ve sancılı bir hastalıktır.

Sinirsel Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Meditasyon yapılması, fizik tedavi alınması, düzenli kortizon tedavileri ile birlikte sinirsel kaşıntının semptomları hafifletilmeye çalışılır.

Sinirsel Kaşıntının Nedenleri Nelerdir?

-Nöropatiye sahip olunması

-Diyabet

-Metabolizma hastalıkları

-Çeşitli enfeksiyonlar

-Genetik yatkınlık

-Aile öyküsü

-Kalıtsal özellik taşıyan hastalıklar

Sinirsel Kaşıntı hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Sinirsel Kaşıntı