Ses Kısıklığı

ses-kisikligi


Üst solunum yollarında meydana gelen enfektif nedenlerden ötürü ses kısıklığı meydana gelebilir. Genellikle larenjit hastalığına bağlı ortaya çıkan bir sonuç olmakla beraber boğaz tahrişi sonrasında ve ağrısı sonrasında da meydana gelebilmektedir. Bu ses kısıklığı sorunundan kurtulmak için bir çeşit yöntemler uygulayabiliriz ve bunları doğru uyguladığımızda bu sorundan kurtulabiliriz. Ses telleri çok hassas olduğu için herhangi bir zorlanmada hemen kısılma eğilimi göstereceklerdir.

Ses Kısıklığı Nedenleri Nelerdir?

Ses kısıklığına neden olan nedenler arasında çok fazla asitli içecekler tüketip reflü meydana gelmesi sonucu ses tellerimizin zarar görmesi yer alabilir. Bunun yanında çok fazla alkollü içecekler tüketmek veya sigara kullanmak, çok yüksek sesle konuşmak, çığlık atmak, bağırmakta ses kısıklığı nedenleri arasında yer alır.

Ses Kısıklığı Nasıl Geçer?

Boğaz için eczanelerde pastil satılmaktadır. Bu pastiller boğazda yumuşama yaparak ses tellerini rahatlatabilir ve ses kısıklığına iyi gelebilir. Odadaki havayı nemlendirebilir buhar yapan bir cihaz kullanabiliriz. 

Ses Kısıklığının Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Kişi bazen depresyona girebilir ve uzun süre başkalarıyla konuşmak istemez bunun sonucunda ses tellerini uzun süre kullanmadığı için bir takım ses kısılmaları görülebilir.

Ses Kısıklığı Kaç Günde Geçer?

Ses kısıklığı kişinin ses tellerine ne kadar iyi baktığına ve ses tellerini ne kadar dinlendirdiğine bağlı değişkenlik gösteren bir iyileşme süreci geçirir.

Ses Kısıklığı Koronavirüs Belirtisi Mi?

Ses kısıklığının koronavirüs belirtisi olduğuyla alakalı herhangi bir belirti hastalar arasında gözlenmemiştir.

Çiğ Yumurta Ses Kısıklığına İyi Gelir Mi?

Çiğ pişmemiş yumurtanın içindeki aminoasit bileşiklerinin ses tellerindeki toksin maddeleri temizlediği düşünülmektedir. Kişi bu sayede daha sade ve net ses çıkarır. kişinin aynı zamanda sesinin de güzelleştiği varsayılmaktadır.

Ses Kısıklığı En Çabuk Nasıl Geçer?

Bir bardak ılık su ile yapılacak gargara ile ağrıyan boğaz yumuşatılır ve tahriş olmuş ses telleri tedavi edilir. Ballı suya papatya çayı da eklemek ses tellerine iyi gelecektir.

Ses Kısıklığına Doğal Çözümler Nelerdir?

Evde yapılabilecek en basit ve etkili çözüm yollarından biri sütün içerisine bal karıştırıp buna ek olarak karabiber ilave etmektir. Ayrıca limonlu su içmekte boğaza iyi gelecektir.

Ses Kısıklığına Hangi Çay İyi Gelir?

Ses telleri için birçok bitki çayı tüketilebilir bunlardan en bilindik olanı zencefildir. Düzenli olarak zencefil çayı tüketildiğinde ses kısa sürede eski formuna kavuşacaktır.

Ses Kısıklığına Sirke İyi Gelir Mi?

Elma sirkesi ses tellerindeki bakterileri temizler bu yüzden ses kısıklığına iyi gelebilir. Bir çay bardağı suya karıştırılacak 1-2 çorba kaşığı elma sirkesi ses tellerinize iyi gelecektir.

Ses Kısıklığı Gebelik Belirtisi Mi?

Ses kısıklığının gebelikle herhangi bir bağlantısı yoktur. Genellikle gebelik belirtisi olarak mide bulantısı, baş dönmesi şikâyetleri görülür.

Ses Kısıklığına Hangi Bölüm Bakar?

Ses kısıklığı uzun süre geçmediyse bu sorun için en yakın zamanda bir uzmana danışmak gerekir. Ses kısıklığı için kulak burun boğaz doktoru ile görüşebilirsiniz.


Ses Kısıklığı hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Ses Kısıklığı