Servikal Erozyon

servikal-erozyon

Servikal erozyon bir çoğumuzun karşı karşıya kaldığı bir hastalıktır. Bu hastalık hakkında genellikle halk arasında rahim ağzı yarası gibi tanımlamalar da yapıldığı olur. Tıbbi adıyla servikal erozyon hastalığını bir çok başlık altında inceleyeceğiz.

Servikal Erozyona Ne Sebep Olur?

Servikal erozyona rahimde oluşan enfeksiyonlar sebebiyet verdiği bilinmektedir.

Servikal Erozyon Nedir?

Rahim ağzında bulunan kanalların içinde silindirik, dışında ise yassı epitel hücreler bulunmaktadır.Bu hücreler arasındaki bölgede bir denge bulunmalıdır ve bu denge bozulduğunda silindirik hücrelerin dışa gitmesiyle sınırda değişmeler gözlenir. Bu duruma servikal erozyon denilmektedir.

Servikal Erozyon Koterizasyonu Nasıldır?

Koterizasyon işlemiyle rahim ağzında oluşan yaralar yakılır. Bu işlem için genellikle lokal anestezi uygulanır. Smear testi uygulandıktan sonra yaklaşık 5 dakikada uygulanan koterizasyon işlemi ile servikal erozyon sorununa çare bulabilirsiniz.

Servikal Erozyon Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Öncelikle hastalığın teşhis edilmesi gerekir. Teşhis edilme işleminden sonra gerekli testler incelenir ve yapılacak işlem hakkında konuşulur.

Servikal Erozyonda Biyopsi Nasıl Olur?

Tanı işlemi için öncelikle smear testi uygulanması gerekir. Rahimden alınan doku örnekleri incelenerek dokuların iyi veya kötü huylu olup olmadığı karşılaştırılır. Bazı durumlarda kolonoskopiye de başvurulabilir.

Servikal Erozyon Neden Olur?

Bu hastalığa sorun neden olarak gösterilebilir. Çok sık cinsel ilişkiye giren bireylerde, tampon kullanıldığında, doğum işleminden, sperm öldürücü ilaç ve kayganlaştırıcıların çok fazla kullanılmasından da kaynaklanabilir.

Servikal Erozyon Dondurma İşlemi Nasıl Olur?

Bu yöntemin adı kriyoterapi olarak adlandırılır. İşlem için krio cihazına gerek duyulur. Bu işlem küçük çaplı işlemlerde kullanılır. İşlem sırasında cihaz işlem yapılacak alana dondurma işlemi yaparak hasta hücrelerden kurtulmayı hedefler. Hasta herhangi bir ağrı duymaz ve anestezi uygulanmaz. Büyük başarı elde edilen bir yöntem olan kriyoterapi sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Erozyon Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Bu hastalık tedavi edilmediğinde rahim ağzındaki yaraların rahim ağzı kanseri gibi sorunlar getireceği bilinmektedir. Bu nedenle periyodik olarak smear testi yaptırılmalı ve rahim ağzı sağlığı kişilerde dikkat edilmesi gereken bir husus olmalıdır.

Servikal Erozyon Fiyatları Ne Aralıktadır?

Bu gibi işlemler için fiyat tedavi yönteminin çeşidine tedavi edilecek bölgeye göre değişkenlik göstermektedir. Bunun için bir sağlık kuruluşuna başvurup fiyat bilgisi almanız önerilir.

Servikal Erozyondan Korunmak İçin Ne Gibi Önlemler Alınmalıdır?

Bu hastalıktan korunmak için bir takım önlemler almak mümkündür. Emin olunmayan kişilerle cinsel ilişki kurmaktan kaçınılması gerekir. Vajinal akıntı durumunda doktor ile görüşmek çok önemlidir. Tampon gibi maddeleri kullanmayı azaltmakta diğer bir korunma yöntemidir. Şikayet bulunmasa da yılda bir kez muayene edilmekte fayda vardır.

Servikal Erozyon Belirtileri Nelerdir?

Servikal Erozyonun enfeksiyon ile oluştuğu durumlarda belirtiler zamanla gelişecektir. Bunlar genelde şişlik, kızarıklık, kötü kokulu akıntılar olarak kendini gösterir.


Servikal Erozyon hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Servikal Erozyon