Sepsis Hastalığı

sepsis-hastaligi

Vücuttaki bir enfeksiyona neden olan bakterilerin kana karışarak bağışıklık sistemine savaş açmasıdır. Bağışıklık sisteminin bu bakteriyle savaşırken verdiği yoğun tepki ile organlara zarar vermesi ve hatta organ yetmezliğinden ölüme sebebiyet vermesi sepsis hastalığı olarak tanımlanır.


Tekli ve çoklu organ yetmezliği yaratan bu hastalık kan zehirlenmesi olarak da bilinir. Ağır sepsis hastalarında tüm vücutta iltihaplanmalar meydana gelir ve ve septik şok adı verilen tablo ortaya çıkabilir. Bu durumda tansiyon ciddi şekilde düşer ve ölümle sonuçlanabilir.

Sepsis Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

Sepsis hastalığı kişiden kişiye bulaşmayan bir hastalıktır.

Sepsis Hastalığının Zararları?

Sepsis hastalığı ağır ve ciddi bir hastalıktır. Kan zehirlenmesi olarak da bilinen bu hastalıkta vücut kendinden bir şeyler kaybeder. Tekli veya çoklu organ yetmezliği yaşanır. Organ yetmezliği, solunum güçlüğü ve kalp çarpıntısı kişiyi ölüme götürebilir.

Sepsis Hastalığının Sonuçları?

Yüksek ateş

Kalp çarpıntısı

Nefes darlığı

Üşüme ve ürperme

Tansiyon düşmesi

İdrar yapmada güçlük çekmesi ve acı

Beniz solukluğu

Zihin bulanıklığı

Aşırı kilo kaybı

Sepsis Hastalığının Nedenleri?

İdrar yolu enfeksiyonları

Solunum yolu enfeksiyonları

Zatürre

Karın içi enfeksiyonlar

Menenjit

Yara ve yanıklar

Deri enfeksiyonları

Sepsis Hastalığı Nedir?

Vücutta idrar yolla bulaşan, solunum yollarıyla bulaşan veya karın içinde enfeksiyona neden olan bakterilerin kana karışması ve kanı zehirlemesiyle sepsis oluşur. 

Sepsis Hastalığı Ne Demek?

Kana karışan bakterilerin bağışıklık sistemini yıkmak için savaş açması ve bağışıklık sisteminin vücudu iyileştirmeye çalışırken organ ve dokulara zarar vermesi, hatta ölüme kadar götürmesi sepsis hastalığıdır.

Sepsis Hastalığı Tedavisi?

bu hastalığın yine birçok hastalık gibi erken teşhis edilmesinde fayda vardır. Geç fark edilmesi durumunda hastalık sepsis şok raddesine kadar gelip ölümle sonuçlanabilir. Tedavi için tansiyon ilaçları,

enfeksiyon için intravenöz yolla uygulanan antibiyotikler, kortikosteroid ilaçlar, insülin enjeksiyonları, ağrı kesiciler kullanılır.

Sepsis Hastalığı Belirtileri?

Yüksek ateş, kalp atış hızının dakikada 90'ın üzerinde olması, nefes nefese kalma, üşüme ,ürperme, nefes darlığı, idrar yapmada güçlük ve acı çekme, beniz solukluğu, zihin bulanıklığı, bilişsel fonksiyonların azalması, kalp ritminin bozulması, aşırı kilo kaybı bu hastalığın belirtilerindendir.

Sepsis Hastalığı Neden Olur?

Bu hastalığın oluşumuna birçok enfeksiyon neden olur. Bunlar; idrar yolu enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonları, menenjit, deri enfeksiyonları, karın içi enfeksiyonlar, zatürre, yara ve yanıklardır.

Daha önce geçirilen cerrahi operasyonlar ve sonrasında yara kalması, fazla antibiyotik kullanımı da sepsise neden olabilen etkenlerdir.

Sepsis Hastalık Mıdır?

Sepsis ya da diğer bir deyişle kan zehirlenmesi organları çürüterek ölüme götüren bir hastalıktır. Yüksekten düşme, trafik kazası, ağır enfeksiyon, zor bir ameliyat kişiyi strese sokan durumlardır. Bu durumlar nedeniyle de bu hastalık gelişebilir.

Sepsis Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Bu hastalık kişinin idrar yollarından enfeksiyon kapması, solunum yollarından enfeksiyon kapmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Her bakteri sepsise neden olmaz.

Sepsis Hastalığı hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Sepsis Hastalığı