Pulmoner Emboli

pulmoner-emboli

Pulmoner embolisi akciğerlerde tıkanıklık olamsı durumudur. Akciğer embolisi diye de adlandırılır. Çoğu zaman bacaklardaki kan pıhtılarından dolayı ortaya çıkar. Bu tıkanıklık kan akışını yavaşlattığı ve engellediği için hayati tehlike oluşturabilir. Ancak erken tanı ve hızlı tedavi ölüm riskini azaltır ve iyileşme sağlar. Pulmoner emboli yani akciğer embolisi göğüs ağrısı, kanlı öksürük, solunum sıkıntısı ve nefes darlığı gibi belirtiler verir. Bu belirtiler görüldüğünde hekime danışamk gerekir. Akciğer embolisi akciğerlerdeki damarların tıkanması nedeniyle ortaya çıkar. Akciğerlerdeki bu tıkanıklık yeterli oksijen alamamaya ve diğer organların zarar görmesine neden olur. Bu hastalık hayati tehlikeye yol açtığı için erken tanı çok önemlidir. Akciğer embolisi yani pulmoner emboli kırıklar, uzun kemik iliğinden yağ, kolajen ve diğer dokulardan dolayı ortaya çıkar. Ayrıca tümör parçası ve hava baloncukları nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Pulmoner Emboli Nedir?

Pulmoner emboli yani akciğer embolisi akciğerlerdeki kan damarlarında tıkanıklıktan dolayı ortaya çıkan bir hastalıktır. Akciğerlere giden oksijenin yetersiz kalmasına neden olduğu için ciddi bir hastalıktır. Hayati tehlikeye yol açar. Erkenden fark edilmesi ve hemen tedavi edilmesi gerekir.

Pulmoner Emboli Belirtileri Nelerdir?

Akciğer embolisi belirtileri nefes darlığı, göğüs ağrısı, sırt ağrısı, aşırı terleme, baş dönmesi, kanlı öksürük, baş dönmesi, sersemlik, bayılma ve dudaklarda morluktur. Bu belirtiler görüldüğünde vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekir. Bu hastalığın erken tanısı çok önemlidir. Böylece hayati tehlike azaltılır.

Pulmoner Emboli Tedavisi Nasıldır?

Pulmoner emboli ya da diğer adıyla akciğer embolisi acil ve hayati bir hastalık olduğu için gereken testlerin sonucu henüz alınmadan önce pıhtılaşmayı önleyen enjeksiyon yapılır. Böylece bu enjeksiyon pıhtılaşmayı azaltır ve yeni pıhtıların oluşmasını engeller. Eğer yapılan testler sonucunda pulmoner emboli ortaya çıkarsa bu ilaç enjeksiyonuna bir süre daha devam edilir. Bunun yanında pıhtılaşma önleyen tablet tedavisi yapılır. Bu tabletler ağızdan alınır. Bu hastalık erken fark edildiğinde ve hemen tedaviye başlandığında iyileşme gösterir.

Pulmoner Emboli Risk Faktörleri Nelerdir?

Akciğer embolisi risk faktörleri kalp hastalıkları, damar hastalıkları, kalp yetmezliği, kanser, kemoterapi, pankreas, yumurtalık kanseri, akciğer kanseri, ameliyatlar ve başka cerrahi işlemlerdir. Ayrıca yatak istirahati, kalp krizi, bacak kırığı, travmalar, sigara kullanımı, aşırı kilo, yüksek tansiyon doğum kontrol hapları kullanımı ve gebelik de akciğer embolisi risk faktörüdür.

Pulmoner Emboli Engel Oranı Kaçtır?

Pulmoner emboli yani akciğer embolisi için %60 engel oranı verilir.

Pulmoner Embol Nedenleri Nedir?

Pulmoner emboli yani akciğer damarlarındaki tıkanıklık nedenleri hareketsizlik, uzun saatler boyunca hareketsiz kalmak, trafik kazaları, cerrahi müdahaleler, kas yırtıkları, kemik kırıkları, kanser tedavisi ve ameliyatlardan dolayı ortaya çıkar. Erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir.

Pulmoner Emboli İyileşme Süreci Nasıldır?

Pulmoner emboli ya da diğer adıyla akciğer embolisi erken fark edildiğinde ve hemen tedaviye başlandığında tam iyileşme beklenir. Öncelikle pıhtılaşma önleyici enjeksiyon verilir. Ardından 3 ay boyunca yine pıhtılaşma önleyici ilaç kullanılır. Bu ilaçlar enjeksiyon olarak değil de hap olarak kullanılır ve ağızdan alınır.

Pulmoner Emboli Nasıl Anlaşılır?

Pulmoner emboli yani akciğer embolisi olduğunda göğüs ağrısı, sırt ağrısı, nefes darlığı, aşırı terleme, baş dönmesi, sersemlik, bayılma ve kanlı öksürük olur. Bu belirtiler görüldüğünde akciğer embolisi anlaşılır. Bu durumda hemen hekime danışmak gerekir. Gereken testler yapılır ve ona göre tedaviye başlanır.

Pulmoner Emboli hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Pulmoner Emboli