Peyronie Hastalığı

peyronie-hastaligi

Peyronie, halk arasında penis eğriliği hastalığına verilen isimdir. Tam olarak neden ortaya çıktığı bilinmemekle beraber çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Örneğin penisin uğradığı travmalar, cildin altındaki dokularda oluşan kanamalardan sonra yaranın iyileşip, sert bağ dokuları oluşturması ve penis ereksiyon biçimindeyken bükülmesi, aşırı kuvvete maruz kalması gibi travmalarda penis eğriliğini sebeplerinden olabilmektedir. Penis eğriliği her ne kadar 40 yaşından sonra görülse de bunun altındaki yaş gruplarında da gözlemlenmiştir. Hatta 40 yaşın altındaki penis eğriliği vakalarında daha şiddetli ağrılar saptanmıştır.

Peyronie Hastalığı Nedir?

Peyronie ya da bilinen isim ile penis eğriliği hastalığı, erkeklerde penis gövdesinde gelişen sert bağ dokularının yüzünden penisin bir yöne doğru eğilmesi sonucu görülen anormal şekil değişikliğine verilen addır. Genelde yukarı doğru bir eğrilik görülse de sert dokuların geliştiği yerlere bağlı değişik yönlerde de görülebilir.

Peyronie Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Genellikle dokunun büyüklüğü ve oluştuğu yere göre farklı belirtiler gösterse de genelde; Penis şeklinde anormal eğrilik, ağrılı ereksiyon, penis boyutunda küçülme, Cinsel ilişkiye girmekte zorluk ve peniste nohut büyüklüğünde sert dokular olarak belirtiler karşımıza çıkar.

Peyronie Hastalığı Neden Olur?

Penis eğriliğin tam olarak neden olduğu bilinmemekle beraber, cinsel ilişki sırasında erekte penisin sert darbeler alması ve zedelenmesi sonucunda oluşan hasar penis eğriliğine sebebiyet verebilir.

Peyronie Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle penis eğriliği şikayeti olan hastanın öyküsü dinlenir. Elle plakların yeri ve boyutu belirlenir, daha sonra eğer doktor ihtiyaç görürse penil doppler ultrasonografi gerçekleştirilir. Çok nadiren ise MR filmi gerekmekte olabilir.

Peyronie Hastalığı Hangi Bölüm Bakar?

Peyronie hastalığından şüphelenildiğinde hastanelerin üroloji bölümlerinden randevu alınması gerekir.

Peyronie Hastalığı Şok Dalga Tedavisi Etkili Mi?

Peyronie hastalığında şok dalgaları ile oluşan kireçlenmeleri eriterek penisin düz hale gelmesi hedeflenmektedir. Ağrısız ve yan etkisiz 15 dakikada yapılan bu tedavi yöntemini olumlu sonuçlar ile karşılaşılmıştır.

Peyronie Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Peyronie hastalığı tedavi edilirken hastalığın hangi aşamada olduğu ve ne kadar bir eğrilik söz konusu bunlar göz önüne alınarak çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır. Hastalığın ilk yılı içerisinde E vitamini, tamoksifen ve kolşişin gibi ilaçlar ile durum düzeltilmeye çalışır. Bu uygulamalar içeride ki plakların erimesini sağlamak için yapışır.

Peyronie Hastalığı Kendiliğinden Geçer Mi?

Peyronie hastalığında, hastaların %10-15 civarı hiç bir tedavi almadan iyileşme ve düzelme olduğu saptanmıştır.

Peyronie Hastalığı Nasıl Geçer?

Peyronie hastalığının teşhisi konulduktan sonra plakların ne kadar büyük olduğu ve peniste eğriliğin ne düzeyde olduğu saptandıktan sonra, yapılacak tedavi yöntemleri ile geçer. Çeşitli antiiflamatur ilaçlar ve başka ilaçlar kullanılıp, hastayı sağlığına kavuşturulmaya çalışılır.

Peyronie Hastalığı Tedavisi Var Mıdır?

Penis eğriliğinin birçok cerrahi tedavisinin yanı sıra ilaçlar ve elektro şok gibi tedavi yöntemleri mevcuttur.

Peyronie Hastalığı Nasıl Olur?

Peyronie ya da bilinen adı ile penis eğriliği, penis gövdesinde travmalara bağlı gelişen plakların, sert bağlar oluşturarak, penisi farklı yönlere eğirmesi ile olur.

Peyronie Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Peyronie hastalığının oluşumu net bilinmemekle beraber, genetik yatkınlık, bağışık sistemi ile ilgili sorunlar, erekte penisin sert darbelere maruz kalması ve travmalar geçirmesi gibi nedenlerden dolayı oluştuğu ön görülmektedir.

Peyronie Hastalığı Sebepleri Nelerdir?

Bu hastalıktan mustarip olan hastaların, genetik yatkınlığı, bağışıklık sistemi anormallikleri ve peniste travma yaşamaları gibi sebepler sıralanabilir.

Peyronie Hastalığı Zararları Nelerdir?

Peyronie hastalığı yaptığı baskı dolayısı ile penise kan akışını kesip sertleşmeyi önleye bilmesi açısında, cinsel hayatı olumsuz etkiler. Zaman zaman bu plakalar ağrı yapabildiğinden acı duymanıza sebebiyet verir.

Peyronie Hastalığı hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Peyronie Hastalığı