Nazofarenks Mr Neden İstenir?

(Nazofarenks)

nazofarenks-mr-neden-istenir

Nazofarenks Mr Neden İstenir?

Magnetik rezonans olarak bilinen MR, pek çok hastalığın tanı ve seyrinde kullanılan bir tetkik çeşididir. Hastalığın bölgesinin tam olarak belirlenebilmesi için hekim tarafından önem taşır.

Nazofanreks, diğer bir adıyla geniz burun boşluğunun hemen arka kısmında yer alan boşluktur. Sesin oluşumunda önemli rol oynayan bir yapıdır. Tükürük ve lenf bezlerinin bulunduğu bölgede oluşan kötü huylu hücreler ve hücre çoğalmaları kansere sebebiyet verir. Özellikle kronik nazal enfeksiyonlar, kötü beslenme alışkanlıkları, kokain kullanımı, kimyasal maddelerle temas halinde olunması gibi nedenlerle meydana gelir. Kişilerde burun tıkanıklığı meydana gelmesinde ve koku bozukluklarında akla gelen hastalıklardan bir tanesidir.

Nazofarenks Kanseri Nedir?

Geniz ya da küçük dil olarak bilinen genizin kötü huylu hücre bölünmesine neden olan faktörler doğrultusunda kansere çevirmesidir. Burun kanaması, içilen içeceklerin burundan geri gelmesine neden olan bir çeşit kanserdir.

Nazofarenks Belirtileri Nelerdir?

Nazofarenks meydana geldiğinde hiç de alışık olmadığımız pek çok belirti ile kendini fark ettirir. Bunlar ise;

-Sık sık burun tıkanıklığı

-Boyunda yumru şeklinde şişlikler

-Kulakla ilintili bir bölge olduğundan işitme kaybı

-Kanlı tükürük

-Kanamalı burun akıntısı

-şiddetli baş ve boyun ağrılarıdır.

Nazofarenks Işın Tedavisi Nasıldır?

Radyoterapi olarak da bilinen ışın tedavisi, nazofarenks tedavisinde oldukça etkili olan bir tedavi şeklidir. Zaten halihazırda verilen kemoterapi lan hastaya verilir. Radyoterapi ile birlikte kemoterapinin olumlu ve kanser hücreleri savaşan etkileri açığa çıkarılır, desteklenir. Bu nedenle önerilir ve pek çok hatsa radyoterapi ile kemoterapiyi senkronize bir şekilde alır.

Nazofarenks İyileşme Oranı Kaçtır?

Nazofarenks tanısı konulur konulmaz verilen kemoterapiler ve radyoterapilerle birlikte hastalığın başarı oranı oldukça artar. Bu oran ise yapılan son çalışmalara göre yüzde 98 oranı olarak belirlenmiştir.

Nazofarenks Kanseri Ne Kadar Yaşar?

Üst yutak kanseri olarak da bilinen bu rahatsızlıkta herhangi bir yaşam süresi belirtilmesi doğru değildir. Hastalığına en kısa sürede tanı koyulan ve gerekli tedavileri aksatmadan alan hastaların çok yüksek oranda bu kanseri yenme şansı vardır.

Nazofarenks Mr Neden İstenir?

Magnetik rezonans olarak bilinen MR, pek çok hastalığın tanı ve seyrinde kullanılan bir tetkik çeşididir. Hastalığın bölgesinin tam olarak belirlenebilmesi için hekim tarafından önem taşır.

Nazofarenks Ne Anlama Gelir?

Nazofarenks, üst yutak ya da geniz olarak bilinen bölgelerin tıp dünyasındaki karşılığıdır.

Nazofarenks Ölüm Riski Kaçtır?

Dördüncü evreye gelen hastalar için bir ölüm riskinden bahsedilebilir. Bu risk ise 20-30 arasında değişir. Kısacası iyileşme oranı, ölüm riskinden çok daha yüksektir.

Nazofarenks Radyoterapi Yan Etkileri Nelerdir?

Nazofarenk tedavisinde uygulana radyoterapinin tek yan etkisi, hastalarda yorgunluk ve bitkinlik yaratmasıdır. Bunun haricinde bilinen ve rastlanan herhangi bir komplikasyonu bulunmaz.

 

hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Nazofarenks