Multipl Miyelom

multipl-miyelom

Bir kanser türü olarak rastlanılan multipl miyelom, plazma hücrelerinin hasarı ile meydana gelmektedir. Plazma adı verilen hücrelerin, nedeni bilinmeyen bir sebeple sıklıkla artış göstermesi ile kanser ortamı hızlanır ve kötü huylu hücrelerin artışı görülür. Sebebi günümüz tıp teknolojilerine rağmen halen bilinemese de genellikle kötü hava koşullarının ve kimyasal etkenlere maruz kalmanın bu kanser türünde etkili olabildiği bilinir. Halk arasında kemik iliği olarak da adlandırılan multiple miyelom hakkında tüm merak edilenler yazımızda yer alıyor…

Multipl Miyelom Ameliyatı Var Mıdır?

Biyolojik terapi, kemoterapi, kortizon tedavisi gibi tedavi yöntemlerinin multiple miyelom tedavilerinde kullanıldığı bilinir. Kemik iliğinde ilerleyen kanser hücrelerinin ameliyatla dışarı çıkarılması gibi bir durum söz konusu olmadığından dolayı ameliyat yapılmamaktadır.

Multipl Miyelom Belirtileri Nelerdir?

Kemik iliğinde çoğalan plazma nedeniyle ortaya çıkan bu kanser türünün belli başlı özellikleri bulunur ve hastaya doğrudan sirayet eder. Bu belirtiler ise şu şekilde sıralanabilir;

-Anlam verilemeyen hızlı kilo verme

-Sık sık mide bulantısı yaşıyor olmak

-Sırt bölgesinde ve kol kemiklerinde şiddetli ağrı

-Sıklıkla enfeksiyona bağlı bir hastalık geçirme ve buna bağlı sık görülen hasta olma hali

-Yüksek ateşten muzdarip olma

Multipl Miyelom Bulaşıcı Mıdır?

Multipl miyelom rahatsızlığının herhangi bir şekilde bir diğer kişiye bulaş göstermediği bilinmektedir. Otoümmin sistem ile de yakınla ilgili olan bu hastalığın yalnızca etkilediği bireylerde ortaya çıktığını belirtmek de yarar vardır.

Multipl Miyelom Neden Olur?

Multipl miyelomun şu anda neden meydana geldiği tam olarak bilinememektedir. Fakat bakıldığında bazı çevresel faktörlerin bu hastalığa sebebiyet vereceğini belirtmek gerekmektedir. Özellikle fabrikaların yoğunlukta olduğu bölgelerde meydana gelen hava kirlilikleri ve kimyasal maddelerin havaya karışmasıyla multiple miyelomun ortaya çıkabileceğini belirtmekte yarar görülüyor.

Multipl Miyelom Tanısı Nasıl Konur?

Halsizlik, kemik ağrısı, aşırı susama, aşırı idrara çıkma ve ateş şikayetleri ile hastanelere başvuran hastalara, çeşitli testler yaptırılması uygun görülür. Bu testler ise genelde kan testleri kemik iliği testi, magnetik rezonans ve bilgisayarlı tomografidir. Tüm testlerin sonuca bağlanması ille şikayetler birleştirilerek bir sonuca varılabilir ve doğrudan tedavi süreci başlamış olur.

Multipl Miyelom Ölümcül Müdür?

Çok hızlı ilerleme kaydeden bu hastalığın ölümcül risk taşıdığını belirtmek mümkündür fakat hastalığın erken teşhisi ve düzenli tedavi ile bu risk yarı yarıya oranda indirilmiş olacaktır.

 

Multipl Miyelom Kan Tahlilinde Çıkar Mı?

Alınacak kan numuneleri ile birlikte diğer tüm tetkikler birleştirilir. Doğrudan böyle bir durum belli olmasa da kan tahlili destekleyici bir unsurdur.

Multipl Miyelom Engel Oranı Kaçtır?

Kemik iliği kanseri olarak bilinen multipl miyelomun engel oranının yaklaşık olarak yüzde 74 oranında rapor verildiği bilinmektedir. Elbette bu oran artıp azalabilir, tamamen hastalığın seyrine ve hekimini bakış açısına bağlıdır.

Multipl Miyelom Genetik Mi?

Genetik aktarımlar hastalıkların ortaya çıkmasında çok etkilidir fakat multipl miyelom söz konusu olduğundan genetik yatkınlığın herhangi bir önemi bulunmamaktadır.

Multipl Miyelom Hastaları Kaç Yıl Yaşar?

Multipl miyelom hastalarının en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi olan yaşam süresi tamamen değişiklik gösterecektir. Fakat uzmanların bu süreyi beş ile sekiz sene arasında olacak şekilde değerlendirdiklerini de belirtmek de yarar olacaktır.

Multipl Miyelom Hastaları Ne Yemeli?

Kaliteli proteinlerin tüketilmesi önerilmektedir. Bu açıdan bakıldığında bitkisel kaynaklı proteinler tüketilmelidir. Kısacası nohut, fasulye, maş fasulyesi, mercimek gibi besinler tüketilmelidir. Aynı zamanda da kızartma türü yeme şeklinde uzak durulmalı aksine haşlama ve ızgaraya ağırlık verilmelidir.

Multipl Miyelom Öldürür Mü?

Ölümcül bir hastalık olarak nitelendirilen bir hastalık olsa da kolaylıkla öldürebilir denilemez. Fakat yaşam standartlarına dikkat edilmesi gereklidir.

Multipl Miyelom Tedavisi Var Mı?

İlaç tedavileri, radyoterapiler, kemoterapiler, radyasyon tedavileri, biyolojik ajan tedavileri ve aynı zamanda da kortizonlarla birlikte sağlıklı bir şekilde multipl miyelomun tedavisi yaptırılabilir.

Multipl Miyelom Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Multipl miyelomun ne kadar erken sürede teşhis edilmiş olduğu, hastalığın seyri, süresi, yıkım şiddetine bağlı olarak ve yandaş hastalıkların eşlik edip etmediğine bağlı olarak değişim gösterebilir.

 

Multipl Miyelom hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Multipl Miyelom