Meme Ucu Yarası

meme-ucu-yarasi

Kadınlarda meme uçları epey hassas bir bölgedir. Hamilelik sırasında kadınların memelerinde daha da ağrı ve hassasiyet oluşur. Doğumdan sonra da meme uçları hassaslaşır ve bebek emzirirken yaralar oluşabilir. Bu yaralar yüzünden bebek emzirmek epey güçleşir ve emzirme sırasında çok acı ve ağrı hissedilir. Bebek emmeye devam ettiğinde kanamaya yol açar. Bu yüzden bebek emzirmek bırakılabilir. Ancak bebeklerin sağlıklı gelişmesi için anne sütü tüketmesi çok önemli olduğu için emzirme bırakmak yerine meme ucundaki yaranın iyileşmesi gerekir. Bu yüzden merhemler ve kremler kullanılabilir.

Meme Ucu Yarası Neden Olur?

Yeni doğum yapmış kadınlarda bebek doğru emzirilmezse meme ucunda tahribat oluşur ve yaralar oluşur. Bebeğin meme emerken sadece meme ucunu ağzına alması meme ucunu zamanla yara yapar.

Meme Ucu Yarası Nasıl Geçer?

Bebek emzirdikten sonra meme ucuna ılık suyla ıslatılmış havluyla kompres yapılır. Meme ucunun nemli kalmaması için pedler kullanılır ve meme ucu kremleri kullanılır.

Meme Ucu Yarası Evde Tedavi?

Meme ucundaki yaraların iyileşmesi için evde ılık suyla kompres yapılabilir ve eczanede satılan meme ucu kremleri sürülebilir.

Meme Ucu Yarası Hangi Hastalığın Belirtisi?

Meme ucundaki yaraların olduğu meme ucunda sızma, zonklama ve çatlama oluşmasıdır. Ayrıca memede yara oluşursa emzirmeden sonra kanama oluşabilir.

Meme Ucu Yarası Ne Kadar Sürer?

Doğumdan sonra bebek emzirirken memede yaralar oluşması zamanla bebeği emzirememeye ve memede kanamaya yol açar. Bu yüzden bir an önce tedavi edilmesi gerekir. 

Meme Ucu Yarası İçin Hangi Doktora Gidilir?

Meme ucu yaraları için genel cerrahi bölümüne veya kadın hastalıklar ve doğum bölümüne gidilir.

Meme Ucu Çatlaması Neden Olur?

Meme ucu çatlaması bebek emzirme sırasında bebeklerin sadece meme ucunu ağızlarına almasıyla oluşur. Bu yüzden meme ucunda tahribat oluşur ve zamanla yara olur. Ayrıca meme ucundan sürekli sızıntıların olması ve meme ucunun nemli kalması da yaralara ve çatlaklara neden olur.

Meme Ucu Çatlaması Nasıl Geçer?

Meme ucu çatlakları geçmesi için bebeğin doğru emzirilmesi gerekir. Sonrasında meme ucundaki sızıntıları önlemek için göğüs pedleri kullanılır. Meme ucuna ılık suyla kompres yapılır ve meme ucuna kremler sürülür.

Hamilelikte Meme Ucu Yarası Nasıl Geçer?

Hamilelikte meme ucu yarası ılık suyla kompres yaparak ve sonrasında kremler sürerek geçer.

Meme Ucu Yarası Olanlar Emzirebilir Mi?

Meme ucunda yara olanların bebek emzirmesi acı verir ve kanamaya neden olabilir. Bu yüzden meme ucundaki yaraların iyileştirilmesi gerekir.


Meme Ucu Yarası hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Meme Ucu Yarası