Kızlık Zarı

kizlik-zari

Kızlık zarı, tıp literatüründe bilinen adıyla hymen kadın üreme organı olan vajinanın içerisinde yer alır. Vajina girişinin hemen 1 ya da 2 santimetrelik derinliğinde kendisine yer edinen zar, ilk cinsel birleşme sırasında yırtılması ve kanamasıyla bilinir. Kızlık zarı adet kanının akması ve bazı akıntıların geçebilmesi için ortası delik bir yapıdadır. Bekaretle ilişkilendirilen bu yapı henüz anne karnında gelişir. Ortak kanıya varılmış fonksiyonel bir görevi bulunmamaktadır.


Hekimlerin büyük bir çoğunluğuna göre kızlık zarının görevi, genital sistemden doğacak enfeksiyona karşı kalkan görevi görmesidir. 

Kızlık zarı ise enfeksiyondan koruma görevini çocukluk çağlarında sağlar ve zaman ilerledikçe bu görevini yitirir. Fakat kızlık zarı az gelişmiş ve gelişmekte olan toplumlarda halen fikir ayrılıkları yaratan kilit bir konudur. Öyle ki ilk cinsel deneyim sonrası kanama yaptığı bilinen bu durum namusla ve töreyle ilişkilendirilmiştir. Bilinmelidir ki kızlık zarı kişinin yalnızca kendisini ilgilendiren bir konudur. Fakat

yüzyıllarca bu konu hakkında yapılan büyük büyük yorumlar ve kararlar henüz ergenliğe girilmesiyle beraber kız çocuklarını araştırmaya ve öğrenmeye sevk eder. Kızlık zarı dikimi,zedelenmesi, yırtılması,kanaması gibi konular kendi bedenini keşfeden her çocuk için merak konusu olmuştur. Bizler de hazırlamış olduğumuz bu içeriğimiz de kafanızda beliren soru işaretlerine yanıtlar aradık...


Kızlık Zarı Dikimi Nasıldır?

Kızlık Zarı dikimi bekaret tamiri olarak bilinen cerrahi bir işlemdir. Himenoplasti olarak tabir edilen işlem uzman hekimler tarafından yapılır. Hekimler tarafından vajina içerisinde uygulanan tekniklerle

yapılır.

Kızlık Zarı Zedelenmesi

Kızlık zarı zedelenmesi bir çok farklı durumda karşımıza çıkıyor. Bunların en önemlisi ise kişinin cinsel doyum yaşaması amacıyla yaptığı mastürbasyondan sonra olduğu biliniyor. İnce ve hassas bir 

dokuya sahip olan kızlık zarı temizlik sırasında, kaza ve travma sırasında da gerçekleşebiliyor.

Kızlık Zarı Ameliyatı

Kızlık zarı ameliyatı genital estetik olarak da biliniyor. Bekaret tamiri olarak adlandırılan bu işlem cerrahi bir yöntem olması dolayısıyla ameliyat sınıfına giriyor.

Kızlık Zarı Acısı Neye Benzer?

Kızlık zarı acısı, ilk cinsel deneyim korkusunu da beraberinde getiriyor. Fakat uzmanların yaptığı açıklamalara göre kızlık zarı herhangi bir sinir barındırmıyor. Kişilerin acı diye ifade ettikleri durumun aslında psikolojik baskıdan kaynaklandığı belirtiliyor. Aile,çevre,arkadaş gibi ortamlardan edinilen yanlış bilgiler kişide korkuya sebep oluyor. Penetrasyon gerçekleşeceği esnasında devreye giren edinilmiş bilgiler kişide kasılmaya neden olabiliyor.

Kızlık Zarı Ağrısı Nasıldır?

Öcelikle kızlık zarı ağrısı diye bir kavram olmadığını belirtmekte fayda var. Herhangi bir sinir ucu ve ya hassasiyet barındırmayan kızlık zarı ağrı yapmaz.

Kızlık Zarı Aldırma

Kızlık zarı aldırma ameliyatı himenektomi olarak adlandırılan bir cerrahi işlemdir. Kızlık zarının kalın ve sert yapısı olmasından dolayı ilk cinsel ilişki çiftleri zorlayabilir. Bu nedenle kişiler bir hekime başvurarak çok kısa bir işlemle kızlık zarını kestirerek aldırabilir. 

Kızlık Zarı Aynadan Görülür Mü?

Kızlık zarı adı verilen ince yapılı mukoza vajinan girişine çok yakın bir bölgede yer alır. Aynadan bakıldığında görüldüğü kimi kişiler tarafından iddia edilse de hekimler çok nadiren görülebildiğini savunurlar. Öyle ki hassasiyet gerektiren bu işlem ancak hekimler tarafından uygulanmalıdır.

Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra Ağrı Olur Mu?

Kızlık zarı bozulduktan sonra ağrı duyulması kişiden kişiye göre değişebilir. Fakat yaygın olarak bildirilen görüşler ilişkiden bir kaç saat sonra vajinada ağrı,sızı, yanma gibi belirtiler olduğu yönünde.

Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra Mide Bulantısı Olur Mu?

Kişiler hymen adı verilen kızlık zarının bozulmasının hemen ardından bir takım değişiklikler hissedebilirler. Herkeste aynı belirtiler beklenmese de kiminde bulantı, kiminde ağrı görülebilir. Fakat kızlık zarı bozulduktan sonra yaşanan mide bulantısını herhangi bir veriyle bağdaştıramamışlardır. Bunun nedeninin ise suçluluk duyulmasından kaynaklandığı belirtiliyor.

Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra Adet Gecikir Mi?

Kişilerin düzenli giden adet döngüsünün değişmesi kızlık zarıyla ilişkilendirilmemelidir. Adet gecikmesinin en temel sebebi gebeliktir. Bunun dışında polikistik over sendromu gibi rahatsızlıklar da gecikmeye sebebiyet verebilir. Kızlık zarıyla ilgili olduğu düşünülmez.

Kızlık Zarı Bozulunca Parça Gelir Mi?

Kızlık zarı bozulması deneyimi yaşayan bir çok kadınınifade ettiğine göre böyle bir parça gelmesi mümkün değildir. Fakat doku parçası, beyaz et geldi diye ifade eden kadınların sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. Bu konuda ulaşılmış herhangi bir fikir birliği yok desek doğru olacaktır.

Kızlık Zarı Bozulduğunda Kahverengi Kan Gelir Mi?

Kızlık zaının bozulmasının hemen ardından akan kan pembe ya da kırmızı olur. Fakat bazı durumlarda ilişkiye ara verilmediğinde zar patlamış olup kan içeride bekliyor olabilir. İçeride bekleyen kanın kahverengiye dönmesi ise beklenen bir sonuçtur. Sonuç olarak gelebilir demek doğrudur.

Kızlık Zarı Çentik Nedir?

Kızlık zarlarının doğal yapısında bazen çentik atılmış gibi izler vardır ve ilişki sırasında bozulma, kanama yapmazlar. Bu durum kızların büyük bir çoğunluğunda görülür. Kişinin bakire olmadığı anlamını ise katiyen taşımaz.

Kızlık Zarı Esnek Midir?

Kızlık zarı kişiden kişiye değişiklik gösteren bir yapıdadır. Örneğin bazı kişilerin kızlık zarı çok sert yapıdadır ve aldırarak ilişkiye girebilir. Bazılarının ise sanki yerinde hiç yokmuş gibi herhangi bir kanama acı, sancı yapmadan ilişkiye girmesine müsade edebilir.

Kızlık Zarı Faydaları Neler?

Kızlık zarının hekimler tarafından açıklanan herhangi bir yararı yoktur. Ancak bebeklikten ergenliğe kadar geçen süreçte genital bölgeden gelebilecek mikrop ve enfeksiyonlara karşı koruduğu düşünülüyor.

Kızlık Zarı Görevi Nedir?

Kızlık zarının herhangi bir görevi olduğuna dair fikir birliği elde edilemiyor.

Kızlık Zarı Kolay Yırtılır Mı?

Kızlık zarı esasında ince ve hassas yapıya sahiptir fakat dışardan herhangi bir zorlama, müdahale olmadığı sürece yırtılmaz.

Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Sürer?

Yine kişiden kişye değişkenlik gösteren bir kavram olduğunu belirtmekte fayda var. Bir çok insan birkaç damla kanama yaşarken kimilerinin 3 güne kadar sürecek kanaması olduğu belirtiliyor.

Kızlık Zarı hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Kızlık Zarı