Karın Ağrısı

karin-agrisi

Aniden başlayan karın ağrısının pek çoğumuz için rahatsızlık verici bir durum olduğu bilinir. Akut karın ağrısı olarak tanımlanan bu durumun altında yatan pek çok neden olabilir. Bu nedenler arasında ise genelde kadınlar için adet döneminde olunması, böbrek taşları, idrar yolu enfeksiyonları, apandisit gibi nedenler yer alabilir. Karın ağrısına eşlik eden kanlı dışkılama, karın ağrısının farklı yerlere sıçraması ve sık sık tekrarlama durumlarında mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Altta yatan faktörlerden bağımsız olarak ele alındığında, karın ağrısına iyi gelecek şeyler arasında ‘ağrı kesici içmek, zencefil çayı içmek, limonlu ve ballı su içmek, ayakları sıcak tutmak’ gibi durumlar ağrıyı hafifletmektedir.

Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Kabızlığa bağlı olarak gelişen bir karın ağrısı söz konusu ise ılık su ile hazırlanan bal karışı bu ağrıyı giderecektir. Çünkü bu karışım bağırsak faaliyetlerini aktif hale getirecektir.

Karın Ağrısı Neden Olur?

-Kadınlarda dismenore adı verilen ağrılı adet görme

-İrritabl Bağırsak Sendromu

-Crohn Hastalığı

-Böbreklerde taş ya da kum olması

-İdrar yollarında enfeksiyon olması gibi nedenlerle karın ağrısı meydana gelebilmektedir.

Karın Ağrısı Apandisit Belirtisi Mi?

Karnın sol alt bölgesinde yer alan, kişide mide bulantısına neden olan ve keskin bir ağrı veren durumla karşılaşıldığında apandisitten şüphelenmelidir. Burada aceleci davranmak önemlidir. Çünkü apandisitin patlaması durumunda kana iltihap karışacağından dolayı kişilerde ölümcül bir risk oluşacaktır.

Karın Ağrısı İçin Hangi Bitki Çayı İçilir?

Gaz çıkaramama ya da kabızlık kaynaklı bir karın ağrısı söz konusu ise rezene çayı, zencefil çayı içilmelidir. Papatya çayı da karın ağrısının semptomlarını hafifletici bir etkiye sahiptir.

Karın Ağrısı İçin Bitkisel Çözüm Nedir?

Sıcak su içine yarım limon sıkılarak yapılan karışım, ılık su ile hazırlanan ballı su, keten tohumu gibi bitkisel yöntemlerle karın ağrısının önüne geçilebilmelidir.

Hepatit B Karın Ağrısı Yapar Mı?

Karaciğeri oldukça yoran ve değerlerini yükselten Hepatit B’nin en belirgin özellikleri arasında karın ağrısı yer alır. Hatta fiziksel muayenede bu bölgeye dokunulduğunda hasta müthiş bir sancı hissetmektedir.

Karın Ağrısı Kaç Gün Sürer?

Kabızlık, ishal gibi nedenlere bağlı olarak gelişen bu ağrılar en fazla 3 gün içinde geçecektir. Fakat böbrek taşı ya da enfeksiyon söz konusu ise mutlaka tedavi edilmek zorundadır.

D Vitamini Eksikliği Karın Ağrısı Yapar Mı?

D vitamin ya da diğer vitaminlerin eksikliğinde karın ağrısı ya da baş ağrısı gibi semptomlarla karşılaşılmaktadır.

Karın Ağrısı En Hızlı Nasıl Geçer?

Dayanılmayacak düzeyde bir ağrı söz konusu ise mutlaka hastanelerin acil servislerine başvurulmalıdır. Burada enjeksiyon yolu ile yapılacak muscoril, buscopan gibi ilaçlar ağrıyı kesecektir.

Karın Ağrısı Gebelik Belirtisi Mi?

Rahmin genişlemesi ve gebelik kesesinin rahme yerleşmesi neticesinde anne adaylarında karın ağrısı meydana gelebilmektedir. Fakat her karın ağrısının gebelik belirtisi olamayacağı bilinmelidir.

Karın Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Karın ağrısı şikayeti için genel cerrahi, gastroenteroloji, dahiliye gibi bölümlerden sıra alınabilir.

Karın Ağrısı hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Karın Ağrısı