Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir?

(Karaciğer Yağlanması)

karaciger-yaglanmasi-belirtileri-nelerdir

Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer yağlanmasının insanın üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bunların her biri birer belirti olmakla beraber ‘çok hızlı bir şekilde yorulmak, karnın çeşitli bölgelerinde tekrarlayan ağrı, sarılık geçirmek, kusma, enerjinin düşmesi’ gibi etkenlerdir.

Tıp literatüründe ‘Hepatik Steatoz’ olarak bilinen karaciğer yağlanması, çeşitli sağlık sorunlarına sebebiyet veren bir durumdur. Vücudun en büyük organlarından olan karaciğerde, farklı farklı sebeplere bağlı olarak yağ birikimi meydana gelmektedir. Buna neden olarak bilinen en iyi örnekler ise genellikle ‘hareketsiz yaşam ve kötü beslenme koşulları’dır. Özellikle ülkemizde karaciğer yağlanmasının görülme sıklığı oldukça fazladır.

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

Hareketsiz yaşamdan kaynaklı olması en büyük sebebi olmakla birlikte; ‘alkol ve sigara kullanımı, yüksek kolesterol, hamilelik, sürekli ilaç kullanımı, obezite, şeker hastalığı’ gibi nedenlerle karaciğer yağlanması söz konusu olabilmektedir.

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Düzenli bir yaşam ve düzenli uyku

Sağlık açısından toksin içermeyen ve düşük yağ oranına sahip besinler tüketmek

Ev yapımı doğal elma sirkesinin tüketimine özen göstermek

Egzersiz, yürüyüş gibi fiziksel aktiviteleri her gün yerine getirmek

Karaciğer Yağlanması Nasıl Geçer?

Yağ ve şeker bakımından zengin olan hamur işleri, tatlıları azaltmakla işe başlamalısınız. Bu durumda eksikliğini hissettiğiniz kötü beslenme şekli yerine bol bol meyve sebze tüketimi tercih etmelisiniz. Lifli ve tahıllı gıdaları bolca tüketmeli, egzersiz planınızı hayata geçirmelisiniz.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer yağlanmasının insanın üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bunların her biri birer belirti olmakla beraber ‘çok hızlı bir şekilde yorulmak, karnın çeşitli bölgelerinde tekrarlayan ağrı, sarılık geçirmek, kusma, enerjinin düşmesi’ gibi etkenlerdir.

Karaciğer Yağlanması Nasıl Anlaşılır?

Sebebi bilinemeyen bir karın ağrısı var ise

Benizde ve göz içlerinde sarılık görülüyorsa

Ufak bir aktivite ile birlikte çok çabuk yorulma

İştahın kesilmesi gibi durumlarla karaciğer yağlanmasından şüphe duyulabilir.

Karaciğer Yağlanması Ağrı Yapar Mı?

Karaciğer yağlanmasının özellikle karında sık sık ağrıya neden olduğu bilinmektedir. Özellikle karaciğerin bulunduğu bölgede dış yüzeyden dokunmakla bile şiddetli bir ağrı söz konusu olabilir.

Karaciğer Yağlanması Ateş Yapar Mı?

Karaciğer yağlanmasının ateş yapması gibi bir durumdan söz edilmemiştir. Herhangi bir enflamasyon söz konusu olmadığından dolayı ateş yapması beklenmemektedir.

Karaciğer Yağlanması Askerlik Engel Mi?

Karaciğer yağlanması gerekli teşhis ve tedavilerin akabinde kısa sürede tedavi olabilen bir durum olduğundan dolayı askerliğe engel teşkil etmemektedir.

Karaciğer Yağlanması Ciddi Midir?

Karaciğer insan vücudunun düzenli ve kontrollü bir şekilde çalışabilmesi için hayati önem taşımakta olan bir organdır. Aynı zamanda bu organ hem büyük olduğu için hem de kendi kendini çok kısa bir sürede yenileyebildiğinden dolayı ciddi değil denebilir. Fakat elbette bu hastalığın evreleri söz konusu olduğundan dolayı son evreye gelinmeden müdahale edilmesi gereklidir.

Karaciğer Yağlanması Çarpıntı Yapar Mı?

Karaciğer yağlanması, kalp atım hızına karşı herhangi bir etki yapmamaktadır.

Karaciğer Yağlanması Genetik Mi?

Genetik yatkınlık, karaciğer hastalıklarında dikkate alınan bir husustur. Elbette bireysel anlamda kendinize ne kadar dikkat ettiğiniz genetik faktörlerden daha büyük önem taşır.

Karaciğer Yağlanması Hangi Bölüm Bakar?

İç Hastalıkları ve Hematoloji bölümlerinin karaciğer yağlanması gibi durumlarla ilgilendiği bilinir ve buradan randevu alınarak tedaviye başlanabilir.

Karaciğer Yağlanması Hangi Testle Belli Olur?

Tam kan sayımlarında bakılan ‘ALT, AST, ALP’ gibi değerlerin referans aralıklarına bakılarak test yapılabilir.

Karaciğer Yağlanması Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Nekroz, siroz gibi hastalıklara, karaciğer yağlanmasının davetiye çıkaracağı bilinmelidir.

hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Karaciğer Yağlanması