Karaciğer Kanseri

karaciger-kanseri

Karaciğer kanseri, özellikle gelişmemiş ve gelişmekte olan toplumlarda sık rastlanılan bir kanser türüdür. Erkek bireylerde kadınlara oranla görülme sıklığı daha fazladır. Karaciğerin kendi dokusunda oluşan tümörler kötü huylu eğilim göstermekte ve kansere dönüşüm gösterdikleri bilinmektedir. Hastalığın erken dönemlerinde herhangi bir belirti vermeyen karaciğer kanseri hakkında tüm detayları birlikte konuşalım…

Karaciğer Kanseri Tedavisi Nasıldır?

İleri boyutlara ulaşmayan ve erken dönemde teşhis edilebilen karaciğer kanseri için ilaç, radyoterapi, ışın tedavisi ve kemoterapi gibi tedavi seçenekleri bulunur. Fakat ileri boyutlara ulaşmış ve bahsi geçen tedavi çeşitlerine yanıt vermeyen karaciğer kanserinde cerrahi işlemlere başvurulması bir zorunluluk haline gelmektedir. Burada ise ya organın kanserli bölümü alınır ya da tamamı alınarak nakil işlemi yaptırılabilir.

Karaciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer kanseri, kişilerin genel sağlık durumlarını da etkileyebileceği için çeşitli belirtiler de söz konusu olabilmektedir. Bu belirtiler ise;

-İştahsızlık yaşamaya başlama

-Karında şişlik ve çok ciddi karın ağrıları yaşamaya başlama

-Herhangi bir diyet ya da spor olmadan istemsizce kilo vermeye başlandığını fark etmek

-Büyük abdestin tamamen çok açık renkte olması, küçük abdestin ise aksine çok koyu renge sahip olması

Karaciğer Kanseri Neden Olur?

Hepatit hastalıklarının varlığı, geçmiş öyküsü olması, glikojen depo hastalığına sahip olunması, metabolizma hastalıklarının mevcudiyeti, siroz öyküsünün bulunması gibi faktörler ile beraber karaciğer kanseri meydana gelmesi söz konusu olabilmektedir.

Karaciğer Kanseri Yaşam Süresi Kaç Yıldır?

Karaciğer kanseri hastalığı ilk fark edildiğinde gerekli ilaç, kemoterapi ya da nakil işlemleri gibi tedavi yöntemlerine başvurulur. Fakat ilerlemiş olan karaciğer kanserlerinde eğer tedavilere karşı herhangi bir yanıt yoksa bu durumda öngörülen yaşam süresi dokuz aya kadar çıkabilmektedir.

Karaciğer Kanseri Ağrı Yapar Mı?

Karaciğer kanserini genel tanımı karaciğer dokularında meydana gelen kötü huylu kistleşmelerdir. Bu durumda kist ne kadar büyürse, ağrı da bir o kadar şiddetli olacak ve bu kist kendini ağrı ile gösterecektir.

Karaciğer Kanseri Tehlikeli Mi?

Tedavi edilmediğinde ölümcül sonuçlar doğurabileceği bilinen karaciğer kanserinin, derhal müdahalesi olmadığında tehlikeli olabileceğini söylemek mümkündür.

Karaciğer Kanseri Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

A ve C vitaminleri bakımından zengin olan enginarın sıklıkla tüketilmesi, dondurulmuş gıdaların ve fast food tipi beslenmeden uzak durulması, şekerli her türkü gıdadan uzak durulması ve gereksiz ilca tüketiminden uzak durulması gerekmektedir.

Karaciğer Kanseri Burun Kanaması Yapar Mı?

Siroz, yağlanma ve kanser gibi karaciğerde meydana gelebilecek her türlü rahatsızlığın aynı zamanda burun kanaması riskini artırabileceği belirtilir fakat her hastada aynı durumun gözükeceği anlamı çıkarılmamalıdır.

Karaciğer Kanseri Cilt Belirtileri Nelerdir?

Soluk bir beniz

Çarpma ve düşmeye bağlı olarak çok kolay morarma

Sarılık benzeri cilt rengi değişiklikleri

Karaciğer Kanseri Kanda Çıkar Mı?

Hastalığın teşhis ve tedavisi için pek çok yöntemden fayda alınmalıdır. Bunlar genellikle görüntüleme teknikleridir. Fakat tam kan sayımları ile birlikte AFP adı verilen kan değerinin yüksekliği de karaciğerde bir problemin olduğunu destekleyici nitelik taşımaktadır.

Karaciğer Kanseri Genetik Mi?

Genetik faktörlerin kanser türlerinde etkili bir sorun olduğunu belirtmek mümkündür fakat her bir soyda da görülecek diye kesin ve net bir kanı bulunmamaktadır.

Karaciğer Kanseri Hangi Yaşlarda Görülür?

Hemen hemen her yaş aralığında görülebilecek bir kanser türü olsa da yapılan araştırmalar sonucunda biliniyor ki bu hastalığın yaş ortalaması 62’dir.

Karaciğer Kanseri Hangi Doktor Bakar?

Dahiliye olarak bilinen iç hastalıkları polikliniğinin karaciğer hastalıkları ile yakından ilgili olduğu bilinmektedir.

 

Karaciğer Kanseri hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Karaciğer Kanseri