Kan Uyuşmazlığı

kan-uyusmazligi

Kan uyuşmazlığı, özellikle akraba evlilikleri ve ilişkilerinde görülen, gebeliklerde etkili olan probleme olarak bilinmektedir. Gebelik esnasında yapılacak kontrollerle farkına varılabilir. Hem annenin hem de bebeğin aynı kan grubu ve Rh değerine sahip olduğu durumlarda kan uyuşmazlığından bahsedilebilir. Bebeğin hayati riski girmesine neden olan ve doğum sonrasında sakatlıklar ya da kronik hastalıklar oluşmasına neden olan kan uyuşmazlığı, anne karnındaki bebekte fark edildiğinde müdahale edilmesi gereken bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kan Uyuşmazlığı Nasıl Olur?

Kan uyuşmazlığı anne ve babanın kan Rh’larının uymadığı durumlarda meydana gelen ve antikor üretime neden olan bir durumdur. Gebeliğin başlaması ile birlikte meydana geldiği bilinmektedir.

Kan Uyuşmazlığı Tedavisi Nasıldır?

Kan uyuşmazlığı tedavisi, gebelik esnasında yapılacak iğnelerle mümkündür. Bu iğne gebeliğin yedinci aydında ilken yapılmaktadır. Bu sayede uyuşmazlığın tedavi yapılmış olunur.

Kan Uyuşmazlığı İğnesi Ne Zaman Yapılır?

Anti-D iğnesi olarak da bilinen ve kan uyuşmazlığı tedavisinde kullanılan bu iğnenin yapılacağı zaman dilimi hamilelik sürecini kapsamaktadır. Gebeliğin yirmi sekizinci haftasına girilmesi ile kan uyuşmazlığı yapılması gereklidir.

Kan Uyuşmazlığı Neden Olur?

Kan uyuşmazlığı, annenin kan Rh’ının pozitif olup, bebeğin negatif olduğu durumlarda meydana gelmektedir.

Kan Uyuşmazlığı Akraba Evliliği?

Akraba evliliklerinin bilinen en önemli handikabı kesinlikle kan uyuşmazlığı olarak bilinmektedir. Akraba olma neticesinde hem anneden hem babadan ortak genlerin çakışma yaşamasıdır. Her akraba evliliğinde gerçekleşecek diye bir şey yoktur fakat genelde durum böyledir.

Kan Uyuşmazlığı Bebeği Nasıl Etkiler?

Kan uyuşmazlığı bebeğin sağlığı üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilen bir durumdur. Bebeği etkileyebilecek durumlar arasında ‘ölüm, sakatlık, sarılık, beyin hasarı’ yer almaktadır.

Kan Uyuşmazlığı Bebek Olmasına Engel Mi?

Kan uyuşmazlığı bebeğin anne rahmine düşmesinde ve bebeğin dünyaya gelmesinde engel teşkil eden bir durum değildir. Fakat gebelik sayısı arttıkça engel görülme riski çok daha fazla yüksektir.

Kan Uyuşmazlığı Cinsiyeti Etkiler Mi?

Hayır. Kan uyuşmazlığı ile cinsiyet arasında bir ilişki bulunmamaktadır.

Kan Uyuşmazlığı Olan Çiftler Ne Yapmalı?

Kan uyuşmazlığı olan durumlarda kadın bireyin iğne olması gerekmektedir. İğnenin yapılacağı zaman dilimi ise kesinlikle gebeliği kapsayacaktır.

Kan Uyuşmazlığı Çevresel Mi?

Kan uyuşmazlığının genelde ortak gen aktarımlardan meydana gelmektedir. Buna neden olan en önemli şey ise akraba evlilikleridir. Diğer faktörler arasında ise kullanılan bazı ilaçlar, alkol kullanımı ve radyasyon yer almaktadır.

Kan Uyuşmazlığı Down Sendromuna Sebep Olur Mu?

Kan uyuşmazlığının görülebilecek komplikasyonları arasında down sendromu yer almamaktadır.

Kan Uyuşmazlığı Düşüğe Neden Olur Mu?

Kan uyuşmazlığı düşüğe neden olabilecek bir kriter değildir. Fakat ölü doğum ya da tekrarlayan riskler kan uyuşmazlığının nedenidir.

 

Kan Uyuşmazlığı hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Kan Uyuşmazlığı