Kalp Pili

kalp-pili

Kalp pili, kalple ilgili çeşitli rahatsızlıklardan kaynaklanan fonksiyon bozukluklarında kullanılan bir cihazdır. Temel çalışma prensibi elektrik iledir. İnsan anatomisine uygun bir şekilde üretilmiş bu aletler, çeşitli rahatsızlıklardan sonra takılması uygun görülebilir. Cerrahi uygulama ile takılan bu piller, hastalara uzun vadede kolaylık sağlamaktadır.

Kalp Pili Nedir?

Kalp pili, gerektiği durumlarda hastaların kalbine takılan ve kalbin işlevlerini yerine getirmesini sağlayan tıbbi bir cihaz olarak bilinmektedir.

Kalp Pili Fiyatları Nedir?

Medikal bir cihaz olan kalp pilinin ücret aralığı değişiklik gösterecektir. Kalp pili fiyatlandırma politikası hakkında net bir miktar aralığı vermek mümkün değildir. İnternet üzerinde bulunan çeşitli sitelerden fiyat araştırması yapılabilmektedir.

Kalp Pili Nasıl Takılır?

Kalbin kendiliğinden yerine getiremeyeceği durumlarda ki fonksiyonlarını yerine getirmesi için kullanılan kalp pili, yapılacak cerrahi işlemle yani ameliyatla takılmaktadır.

Kalp Pili Neden Takılır?

Kalp ritminin bozukluğunda ve kalbin yeteri kadar kan pompalamadığı durumlarda yaşanan halsizlik ve baygınlık gibi durumların giderilmesi, hastanın şikayetlerinin azaltılması için takılmaktadır.

Kalp Pili Ne İşe Yarar?

Çeşitli kalp hastalıklarında vücudun en önemli organlarından olan kalp işlevleri yerine getiremeyebilir. Bu durumda kalbin naturası gereği yapması gereken işlevleri kalp pili yerine getirecektir.

Kalp Pili Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Her cerrahi işlem de olabildiği gibi kalp pili takılması ameliyatında da riskler mevcuttur. Bu risklerden en faz la görüleni ise damar zedelenmesi ve kalp bölgesinde morluktur.

Kalp Pili Ameliyatı Sonrası Kaç Gün Hastanede Yatar?

Gelişecek komplikasyonlara göre ve hastanın diğer rahatsızlıklarının durumuna göre değişiyor olmakla birlikte 3- 7 gün arasında hastanede kalınması gerekebilmektedir.

Kalp Pili Biterse Ne Olur?

Kalp pilinin de kullanılacak bir süresi bulunur ve bu süre markadan markaya farklılık gösterse de 5 ila 10 yıl arasında bitmesi riski vardır. Bu durumda kalp pili tamamen değiştirilmek yerine kablolarına yeni bir adaptör takılır.

Kalp Pili Biter Mi?

Kalp pili ansızın olmasa da mutlaka biter ve bu süre denildiği üzere 5-10 yıl arasındadır. Elbette yapılacak kontrollerle hekim bu durumu fark edecektir.

Kalp Pili Bitme Belirtileri Nelerdir?

Kalp pili takılan kişiler pilin bitme belirtilerini fark edemezler. Mutlaka yapılacak kontrollere gidilmesi önem taşır. Cilt yüzeyinden yapılacak fiziksel muayenelerle bu durum hakkında net bir zaman aralığı verilebilir.

Kalp Pili Cinsel Yaşamı Etkiler Mi?

Kalp pili takılan hastaların kadın ya da erkek fark etmeksizin cinsel hayatları olumsuz etkilenmiştir. Yapılan araştırmalar yüksek ölçüde etkilenen olumsuzlukları gözler önüne sermiştir.

Kalp Pili Çıkarılır Mı?

Eğer hekim kalp pilinin geçici olarak çıkarılmasını uygun görmüş ise, yine uygun görmüş olduğu bir zaman dilimi içerisinde çıkaracaktır.

Kalp Pili Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Kalp pilinin gerekli görüldüğü durumların ‘halsizlik, sebepsiz bayılma, kalbin yeteri kadar kasılmaması, yeteri kadar kan pompalamaması’ olduğu bilinmektedir.

 

Kalp Pili hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Kalp Pili