İltihaplı Romatizma

iltihapli-romatizma

İltihaplı romatizma vücuttaki eklem dokuları, bazı organlar ve bazı bölgelerde hasara ve rahatsızlığa neden olan bir hastalıktır. Romatoid artrit olarak bilinen iltihaplı romatizma oto- immün mekanizmalar yoluyla ortaya çıkar. Eklemlerin iltihaplanması ile beraber ağrılar, eklem hareketlerinde kısıtlanma, eklem yapısında deformasyon görülür. Ayrıca başka dokular ve organlarda da rahatsızlıklara neden olur. İltihaplı romatizma genellikle eklem kireçlenmesi yani osteoartrit ile karıştırılır. Ancak eklem kireçlenmesi yaşlılıkla beraber ortaya çıkan deformasyondur. İltihaplı romatizma ise oto- immün bir hastalıktır. İltihaplı romatizma daha çok eklemleri etkileyen bir hastalık olsa da kalp, akciğerler, damar yapıları ve sindirim sistemini de etkiler. Hastalık komiktir ve kalıcı hasarlara neden olabilir.

İltihaplı Romatizma Nedir?

İltihaplı romatizma oto- immün bir hastalıktır. Vücuttaki eklem dokularını etkiler ve hasarlara yol acar. Bunun yanında kalp, akciğerler, damar yapıları ve sindirim sistemini de etkiler. Kronik bir hastalıktır ve romatoid artrit olarak da bilinir.

İltihaplı Romatizmaya Ne İyi Gelir?

İltihaplı romatizma için evde yapılabilecekler;  düzenli olarak egzersiz yapmak, romatizma olan bölgelere zencefil yağı sürmek,  suyun içerisinde bir kaç diş sarımsak yutmak, 1 litre suyun içine 1 çorba kaşığı zerdeçal katıp kaynatmaktır. Bunlar romatizma ağrıları azaltır ancak yine de hekime danışmak gerekir.

İltihaplı Romatizma Belirtileri Nelerdir?

İltihaplı romatizma ya da romatoid artritin belirtileri; eklem yapısında deformeler, halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, görme kaybı, gözlerde kızarıklık, ağrı, kuruluk, nefes darlığı, göğüs ağrısı, öksürük, ağız içi yaralar, ağızda kuruluk, kalp çarpıntısı, göğüs sıkışması, çabuk yorulma, soluk cilt, ciltte kuruluk, döküntü, eller, ayak bileklerinde, parmaklar, dizler ve omuzda ağrılar, şişkinlikler, kızarıklık, hassasiyet, eklemde hareket kısıtlılığı ve sabahları eklemlerde tutukluk olmasıdır. Bu belirtiler görüldüğünde romatoloji bölümüne başvurmak gerekir.

ltihaplı Romatizma Çeşitleri Nelerdir?

Iltihapli romatizma çeşitleri: Romatoid artrit (RA), Spondiloartropatiler; Ankilozan Spondilit ( AS), Sedef Romatizması ( PsA), Reaktif Artrit ve Iltihapli Break hastalığı, Sistemik lupus, behçet hastalığı, ailesel akdeniz ateşi, gut hastalığı, akdeniz ateşidir.

İltihaplı Romatizma Ateş Yapar Mı?

İltihaplı romatizma yüksek ateşe neden olabilir. Bu durumda en yakın sağlık kurulusuna gitmek gerekir.

İltihaplı Romatizma Ağrısı Nasıl Geçer?

İltihaplı romatizmanın kesin bir tedavisi yoktur. Ancak düzenli olarak egzersiz yapmak, iyi ve sağlıklı beslenmek, hekimin önerdiği ilaçları kullanmak romatizma ağrılarının geçmesini sağlar.

İltihaplı Romatizma Ağrı Yapar Mı?

İltihaplı romatizma özellikle eklemleri etkileyen bir hastalıktır. Bu sebeple eklemlerde ağrı, şişlik, kızarıklık, halsizlik ve hareket kısıtlılığına neden olur.

İltihaplı Romatizma Bulaşıcı Mı?

İltihaplı romatizma hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Ancak doğum esnasında eğer anne iltihaplı romatizma hastası ise bebeğine geçebilir. Doğumdan sonraki günlerde bebekte problemlere yol açabilir. Fakat bunların geçici olduğu bilinmektedir.

İltihaplı Romatizma Cinselliği Etkiler Mi?

İltihaplı romatizma eklemleri, kas ve iskelet sistemini etkileyen bir hastalıktır. Bunun yanında iç organ tutulumuna neden olur. Psikolojik problemlere yol açabilir. Ayrıca cinsel fonksiyonları da olumsuz etkiler. Cinsel ilişkide ağrı, yorgunluk, güçsüzlük, tutukluk, depresyon, anksiyete, libido azalması ve hormonal yetersizliği neden olur. 

İltihaplı Romatizma Çalışmaya Engel Mi?

İltihaplı romatizma hastalarda ağrı, tutukluk, halsizlik, yorgunluk, kalp rahatsızlıkları, akciğer hastalıkları, hareket kısıtlılığına neden olur. Bu sebeple çalışmaya engel oluşturabilir.

İltihaplı Romatizma Genetik Mi?

İltihaplı romatizma yani romatoid artrit nedeni genetik faktörlerdir. Genetik faktörler iltihaplı romatizma sebebidir.

İltihaplı Romatizma Gebeliğe Engel Mi?

İltihaplı romatizma gebeliğe engel olmaz. Anne olmak isteyen iltihaplı romatizma hastası kadınlar anne olabilirler.

İltihaplı Romatizma Gözü Etkiler Mi?

İltihaplı romatizma gözleri de olumsuz etkileyen bir hastalıktır . Gözlerde kuruluk, kızarıklık ve görme kaybına sebep olabilir.

İltihaplı Romatizma Hastaları Oruç Tutabilir Mi?

İltihaplı romatizma hastaları oruç tutabilir. Oruç tutmak bu hastalığı tetikleyen bir faktör değildir. Ancak yine de hekime danışmak gereklidir.

İltihaplı Romatizma Kalbe Zarar Verir Mi?

İltihaplı romatizma kalbi de olumsuz etkiler. Kalp kaslarına hasar verir ve kalp yetersizliğine neden olur. Ayrıca damar sertliğine yol acar. Kalp krizi riskini artırır.

İltihaplı Romatizma Kanda Nasıl Anlaşılır?

İltihaplı romatizma için kan testi istenir. Kanda C-Reaktif Protein (CRP) e bakılır. CRP seviyesi eğer yüksek ise iltihaplı romatizmanın belirtisidir. 

İltihaplı Romatizma hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İltihaplı Romatizma