Hymenoplasti

hymenoplasti

Hymenoplasti yöntemi diğer adıyla kızlık zarı dikim işlemi bekareti bozulan kadınların tercih ettiği bir işlemdir. Toplumsal baskılar nedeniyle de sıklıkla merak edilen bu işlem, bir tür estetiktir. Kafasında bu işlemle ilgili birçok soru bulunan kadınların, kafasını karıştıran detayları inceleyerek cevap arıyoruz.

Hymenoplasti Nedir?

Kızlık zarı, tıp dilinde Hymen olarak bilinmektedir. Özellikle Müslüman ülkelerde ve kısmen batılı ülkelerde dini bakımdan incelenirse hymen oldukça önem arz etmektedir. Kızlık zarları kadınlarda değişkenlik gösterir ve farklı formlarda bulunabilir. Bunlar; halka şeklinde hymen, dudak şeklinde hymen, yarımay şeklinde hymen, deliksiz hymen gibi isimlerdedir. Hymen vajinanın yaklaşık 1.5 cm içinde ve iç dudaklara bağlantılı şekilde konumlanmıştır.

Hymenoplasti Flep Yöntemi Nedir?

Bu yönteme kalıcı hymenoplasti yöntemi de denir. Kızlık zarı onarma işlemidir. Ameliyat sırasında herhangi bir acı hissi olmaz. Kişi işlem sonrasında yürüyerek gidecek duruma gelebilir. Ameliyat uygulandıktan sonra dikiş izi kalmaz ve dikiş aldırmaya gerek duyulmaz. Kalıcı onarım işlemini evlenmeden bir ay önce yaptırılması önerilir. 

Hymenoplasti İşleminde Nasıl Bir Yol İzlenir?

Kalıcı Hymenoplasti işleminde lokal anestezi veya genel anestezi işlemi altında gerçekleştirilir. Jinekolojik muayene doğrultusunda işlem öncesi genital temizlik yapılıp bölge yıkanarak solüsyon yardımıyla temizlenir. Operasyon gerçekleştirilir. Kalıcı zar işlemi 40-45 dakika civarında sürerken, geçici zar işlemi 20-25 dakika zaman aralığında halledilebilmektedir.

Hymenoplasti Öncesi Ve Sonrası Nasıl Bakım Yapılır?

Ameliyat sonrasında temizliğe çok dikkat edilmeli ve bölge temiz tutulmalıdır. Enfeksiyonu önlemek adına antibiyotik kullanımı gerekebilir. Acı oluştuğunda soğuk kompres kullanmak iyi gelebilir. Ameliyattan sonra bir süre su değdirilmez ve birkaç gün sonra banyo yapılır.

Hymenoplasti İşleminden Sonra Dikişler Ne Zaman Düşer?

İşlem sonrasında dikiş aldırma durumu yoktur. Pansuman gerekmez. Hasta işlem sonrasında kontrole gitmelidir. İşlem takibi yapılmalıdır. 8 hafta cinsel ilişkiye girmekten kaçınılır. Vajinaya yabancı cisim sokulmamalıdır.

Hymenoplasti Fiyatı Yaklaşık Ne Kadardır?

Bu işlem için gereken ücret farklı uzmanlarca değişmektedir ve işlemin kalıcı ve geçici yöntemi bulunmaktadır. Genel olarak 2000-4000 lira arasında dikim işlemi yapılmaktadır.

Hymenoplasti Sonrası Kanama Meydana Gelmesi Durumu Var Mıdır?

Dikim işlemi sonucunda ilişki sırasında kanama olup olmamasının garanti edilmemektedir. Kalıcı dikim işleminde kanama olma ihtimali yüksektir. İşlem sonrasında bulanık şekilde bir miktar kanama gelebilir.

Kalıcı Hymenoplasti Ameliyatı Yapılabilir Mi?

Kalıcı ve geçici ameliyat olmak üzere iki şekilde uygulanmaktadır kalıcı ameliyat yapılabilir. Evlilik öncesi 3-4 yıla kadar kalabilir. Bu işleme vajinal flep yöntemi denir. Geçici yönteme göre daha güvenilir sonuçlar alınır.

Hymenoplasti Yasal Mıdır?

Kızlık zarı dikimi şu anda tamamen yasaldır. Kızlık zarı muayenesi de yasaldır. 

Himenoplasti İşlemi Yapıldıktan Sonra Anlaşılır Mı?

Yapılan işlemin varlığını doktor ve hasta dışında kimse bilemez. Bir başkası tarafından anlaşılamaz. Dikim işlemi ilişki sayısı ve süresine göre değişmez her kadına uygulanabilir bir yöntemdir.

Hymenoplasti İşlemi Neden Yapılır?

Kızlık zarı diktirme işlemi, vajina girişindeki zarın tamiri işlemidir. Hastanın isteği doğrultusunda yapılı zarın varlığı veya yokluğunun kişiye tıbbi anlamda etkisi yoktur. Bekaretin simgesi olarak görülen bu zar kişilerin toplum baskısı nedeniyle cinsel ilişkilerini saklamak için kullandıkları bir yöntem olarak yapılmaktadır. 


Hymenoplasti hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Hymenoplasti