Hemoroid

hemoroid

Hemoroid halk arasında basur olarak bilinen en rahatsız edici hastalıklardan bir tanesidir. Rektum bölgesinde ki damarların tıpkı variste olduğu gibi şişmesi ile kendini belli etmektedir. Bu hastalığın kaynağı tam olarak bilinmese de ilk etapta kabızlık ve ciddi anüs kaşıntısı ile kendini göstermektedir. Çok yaygın bir hastalık olarak bilinen hemoroid, büyük abdest esnasında kanmaya sebebiyet verebilir. Fakat pek çok kişide bu belirtiler meydana bile gelmeden basur ilerleyebilir.

Hemoroid Nedir?

Hemoroid sebebi bilinmeyen bir şekilde anüs bölgesinde bulunan damarların şişmesi ile oluşan rahatsızlık verici bir hastalıktır.

Hemoroide Ne İyi Gelir?

Hemoroide en iyi elen şey elbette ki tedavi ve düzenli ilaç kullanımıdır. Fakat basur geliştikten sonra kişiler mutlaka beslenme planlarına ve yaşamlarına dikkat etmelidir. Bu hususta atılabilecek en önemli adım ise asitli içeceklerin hayattan çıkarılarak, yoğurt tüketimini artırmak olacaktır. Bunun dışında papatya çayı içmek, yemeklerde zerdeçal kullanmak ve acılı baharatlı yiyeceklerden uzak durmak da önemlidir.

Hemoroid Neden Olur?

Günlük içilmesi gereken su miktarını tamamlamak, kuru beslenmek, sağlıksız beslenme tarzı, gibi nedenlere bağlı olarak kabızlık meydana gelebilir. Kabızlık ise basurun bilinen en geçerli nedenidir. Fakat altta yatan temel nedenin ne olduğu günümüz tıp teknolojisinde de bilinememektedir..

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Oturma esnasında makat bölgesinde şiddetli ağrı, kanlı dışkılama, anüs çevresinde şişlik ve kaşıntı hemoroidin en ciddi belirtileri arasında yer almaktadır.

Hemoroid Başlangıcı Nasıldır?

Hemoroidin başladığı ilk dönemlerde kişilerde herhangi bir belirti söz konusu olmaz. Fakat ilk zamanlar en ciddi görülen durum kaşıntıdır.

Hemoroid Cinsel İlişkiyi Etkiler Mi?

Hemoroid cinsel ilişkiyi olumsuz anlamda etkileyebilir. Makat bölgesinde sürekli artan ağrı ve kanama konsantrasyonu bozarken, aynı zamanda da erkek bireylerde sertleşme problemine neden olmaktadır.

Hemoroid Cinsel Yolla Bulaşır Mı?

Cinsel ilişkiyi olumsuz anlamda etkileyen bir durum olsa da cinsel yolla bulaşan bir hastalık değildir. Tamamen kişinin beslenme şartlarına göre ve genetik yatkınlığına bağlı olarak gelişmektedir.

Hemoroid Crpyi Yükseltir Mi?

C reaktif protein olarak bilinen kan değeri, kanda ki iltihap oranını göstermekle birlikte çoğunlukla hemoroidli olan hastalarda bu kan değerini yükseltmez.

İç Hemoroid Kendiliğinden Geçer Mi?

Yapılan araştırmalara göre dış hemoroid hastaların yaşam tarzlarında yapacağı olumlu anlamda ki değişikliklerle kendiliğinden geçebilecek iken, iç hemoroid söz konusu olduğunda tedavi olunması şarttır.

Hemoroide Hangi Bölüm Bakar?

Hemoroid rahatsızlığında başvurulması gereken bölüm hastanelerde bulunan genel cerrahidir.

Hemoroid Genetik Mi?

Hemoroid genellikle dış faktörlere bağlı olarak gelişse de genetik yatkınlığın da etkili olabileceği bilinmelidir.

Hemoroid Olan Ne Yememeli?

Hemoroid probleminden yakınan hastaların beslenme planından çıkarması gerekeneler arasında ‘kahve, kola, aşırı tuz içeren yiyecekler, aşırı alkol kullanımı, hazır gıdalar, konserve gıdalar, acılı ve baharatlı yiyecekler’ yer alır.

Hemoroid Patlarsa Ne Olur?

Hemoroidin patlaması durumunda kişilerin yaşayabileceği en zor şey şiddetli ağrı olacaktır. Aynı zamanda da hastalar enfeksiyona açık hale geleceklerdir.

Hemoroid hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Hemoroid