Hamilelikte Siyah Akıntı

hamilelikte-siyah-akinti

Hamilelik döneminde anne adayları hamileliğe bağlı olarak bazı rahatsızlıklar yaşayabilir. Bunların bazıları geçici rahatsızlıklardır, bazıları ise anne adayları ve bebekler için tehlikeli durumlardır. Bu yüzden anne adayları her yeni durumda endişelenip paniğe kapılabilirler. Bu yüzden anne adaylarının düzenli olarak hekim kontrolüne gitmeleri önerilir. Hamilelikte bazı kadınlarda kahverengi veya siyaha yakın akıntılar görülebilir. Bu akıntılar yeni olmayan kanla karışan akıntılardır. Bu yüzden akıntılar koyu renge dönüşür. Bu akıntılar çok az lekelenme şeklinde görülür. Bu akıntıların birçok farklı sebebi olabilir. Çok kanama oluyor ve bu kanamalar ağrılı, kötü kokulu oluyorsa muhakkak hekime danışmak gerekir.

Hamilelikte Siyah Akıntı Olur Mu?

Hamilelikte bazı durumlara bağlı olarak siyah ya da kahverengi lekelenme şeklinde kanama olabilir. Buna bazen kullanılan ilaçlar da neden olabilir. Bu yüzden her kullanılan ilaç hekim kontrolünde olmalıdır.

6 Haftalık Gebelikte Siyah Akıntı?

6 haftalık gebelerde yumurtalıklardan progesteron hormonu salgılanır ve bu yüzden siyah lekelenme olabilir. Genelde bu lekelenme ağrısızdır. Bu yüzden endişelenmeye gerek yoktur.

7 Haftalık Gebelikte Siyah Akıntı?

Gebeliğin 7. haftasında görülen siyah akıntılar hamilelik esnasında salgılanan östrojen ve progesteron hormonundan dolayı oluşur. Bunun için endişelenmeye gerek yoktur. Ancak yine de lekelenme sırasında ağrı ve kötü koku hissedilirse hekime danışmak gerekir.

8 Haftalık Gebelikte Siyah Akıntı?

8 haftalık gebelerde hormonlar nedeniyle bunun yanında bebek rahme tutunmaya çalıştıkça kanamaya neden olur.

4 Haftalık Gebelikte Siyah Akıntı?

Gebeliğin 4. haftasında kahverengi lekeler görülmesi normaldir.

9 Haftalık Gebelikte Siyah Akıntı?

Gebeliğin ilk 3 ayında kahverengi lekelenmelerin olması çok normaldir. Bu durum bebeğin rahme tutunmaya çalıştığının belirtisidir.

Gebelikte Siyah Akıntı Neden Olur?

Gebelikte siyah akıntının olması öncelikle hamilelikten dolayı salgılanan hormonlar ve bebeğin rahime tutunurken rahimde bulunan damarların yırtılmasına sebep olmasıdır. Gebelikte siyah akıntı olmasının başka sebepleri de bebeğin düşük olma ihtimali, vajinanın temiz olmaması ve enfeksiyon kapması, cinsel ilişkiye girilmesi, dış gebelik ve doğumun başlangıcıdır. 

Hamilelikte Siyah Çamurumsu Akıntı?

Hamilelikte siyah akıntının olması endişe vericidir. İlk aylarda çok hafif lekelenmeler şeklinde siyah akıntının olması normaldir. Ancak cinsel ilişki sonrasında olan lekelenmeler ve düşük riskinden dolayı olan lekelenmeler dikkate alınmalıdır ve hekime danışılmalıdır.

Hamilelikte Siyah Akıntı Sebepleri?

Hamilelikte artan östrojen hormonları, düşük riski, vajinal enfeksiyonlar, cinsel ilişki, dış gebelik ve doğum başlangıcı siyah akıntının sebeplerindendir. Özellikle implantasyon denilen durumda bebek anne rahmine tam olarak yerleşmeye başlar ve bu sırada rahimde bulunan bazı kan damarları yırtılabilir. Bu durumda siyah lekelenme olur.

Hamilelikte Siyah Akıntı Gelmesi?

Hamile kadınlarda siyah akıntı gelebilir. Bunun sebepleri hormonlar ve bebeğin rahme yerleşmesidir ve normaldir. Ancak bazı durumlarda siyah akıntı anne ve bebek için tehlikeli olabilir. Bu yüzden lekelenme çok olursa ve ağrı hissedilirse kesinlikle hekime danışılmalıdır.


Hamilelikte Siyah Akıntı hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Hamilelikte Siyah Akıntı