Habitüel Abortus

habituel-abortus

Gebelikte birçok sorun yaşanabilir. Her türlü hastalık veya sorunlar hamilelerde paniğe yol açar. En çok korkulan şeylerden birisi de düşük riskidir. Hamileliğin erken dönemlerinde bebekle ilgili problemlerden dolayı veya anneden kaynaklanan problemden dolayı sonlanmasına düşük yapmak denir. Tıp dilinde düşük yapma abortus olarak geçer. Önceki hamileliğinde düşük yapan kadınların başka hamilelere göre düşük riski daha fazladır. 3 kere veya daha fazla arka arkaya düşük yapmaya habitüel abortus denir. Tekrarlayan düşüklere rahimde olan anormal durumlar, hormon dengesizlikleri, kromozom bozuklukları, bağışıklık sistemi bozuklukları ve otoimmün problemler neden olur.

Habitüel Abortus Nedir?

Gebelikte 3 kere veya daha fazla tekrarlayan düşük yapmaya habitüel abortus denir.

Habitüel Abortus Nedenleri?

Rahimde anormal durumlar: annenin rahminde çift göz olması, rahim ağzının daha geniş olması tekrarlayan düşüğe neden olur. Bu problemin ortaya çıkması için annenin rahim filmi çekilir. Bu şekilde tanı konulur.

Hormon dengesizlikleri: annede hormon bozukluğu tekrarlayan düşüklere neden olur. Tiroid hormonunun düşük olması ya da fazla olması da düşüğe neden olur. Bu duruma Luteal faz yetmezliği denir. Ayrıca süt hormonundaki dengesizlikler de düşük nedeni olur ve bu duruma da hiperprolaktinemi denir.

Kromozom bozukluğu: eğer anne babada genetik hastalıklar varsa bu da düşüğe neden olur.

Bağışıklık sistemi bozuklukları: annede bağışıklık sisteminin zayıf olması düşüğe yol açar.

Otoimmün problemler: annenin vücudunda fazladan antikorlar üretmesi düşüğe yol açar.

Ayrıca alkol, sigara kullanımı, sağlıksız beslenme, uyuşturucu kullanma ve radyasyona maruz kalmak da düşüğe yol açar.

Habitüel Abortus Tedavisi?

Tekrarlayan düşükler için önce hastaya testler yapılır. Bu testler sayesinde düşüklerin nedeni tespit edilir. Tekrarlayan düşüklere neden olan faktör bulunduğunda ise ona göre tedavi uygulanır.

Habitüel Abortus Tahlilleri?

Habitüel abortus problemi olan kadınlara ultrason yapılır ve bu sayede rahim görüntülenir. Kan testleri yapılır. Hormon seviyeleri ölçülür. Tiroid hastalığı ve diyabet için testler yapılır. HSG denen testle rahim görüntülenir. 

Habitüel Abortus Neden Olur?

Habitüel Abortus rahimde olan anormal durumlar, rahim ağzının fazla geniş olması, bağışıklık sisteminin zayıf olması, kromozom bozuklukları, hormon dengesizlikleri, alkol, sigara, uyuşturucu kullanımı, sağlıksız beslenme ve radyasyona maruz kalmak düşüğe yol açar.

Habitüel Abortus Tetkikleri?

Kan testleri, hormon testleri, tiroid, diyabet testleri, ultrason ve HSG yapılır.

Habitüel Abortus Ne Demek?

Habitüel Abortus 3 kereden fazla üst üste düşük yapmaktır. Anneye veya bebeğe bağlı sorunlar habitüel abortusa neden olur.


Habitüel Abortus hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Habitüel Abortus