Gebelikte Varis Nasıl Geçer?

(Gebelikte Varis)

gebelikte-varis-nasil-gecer

Gebelikte Varis Nasıl Geçer?

Gebelik oluştuğunda eğer var ise yatkınlığınız olduğundan (genetik) haberdar iseniz mutlaka açık havada bol bol yürüyüşler yapmalı, uzun süre aynı pozisyonda kalmaktan kaçınmalı (ayakta veya oturma pozisyonu), bacak bacak üstüne oturarak uzun süre kalmamalı ve bacak egzersizleri yapmalısınız.

Gebelikte varis olması problemi, hamilelik esnasında salgılanan hormonların kadında bulunan damarların genişlemesine neden olabildiğinden büyük bir problem haline dönüşmüştür. Hamilelik esnasında karının içinde ki basıncın doğal olarak artmasından dolayı varis problemleri ile karşılaşılabilmektedir. Tüm gebeliklerde varis olabileceğinden bahsedilmez fakat bazı insanların yapısal olarak varise yatkınlığı da inkar edilemez bir gerçektir. Hamilelikte ilaç tedavisi uygun görülmediğinden dolayı, çorap tedavisine başlanır ve burada amaç gebelik doğumla sonlanan kadar anne adayının ağrı hissiyatını geçirmeye çalışmaktır.

Gebelikte Varis İçin Kan Sulandırıcı Kullanılır Mı?

Hamilelikte ilaç kullanımı çok zaruri olmadığı sürece kullanılması önerilmez fakat bazen hastalığın ilerlediği durumda doktorun önerdiği doz ve miktarda kullanılması ve gözetim altına olunarak kan sulandırıcı kullanılabilir. Bu durum hekiminizin tasarrufundadır. 

Gebelikte Varis Nasıl Geçer?

Gebelik oluştuğunda eğer var ise yatkınlığınız olduğundan (genetik) haberdar iseniz mutlaka açık havada bol bol yürüyüşler yapmalı, uzun süre aynı pozisyonda kalmaktan kaçınmalı (ayakta veya oturma pozisyonu), bacak bacak üstüne oturarak uzun süre kalmamalı ve bacak egzersizleri yapmalısınız.

Gebelikte Varise Neden Olay Şeyler?

Gebelikte varisin neden olabileceği durumların ilk sırasında yer alan şey genetik yatkınlıktır. Bunun yanı sıra varise sebep olan şeyler arasında hareketsizlik yatmaktadır.

Gebelikte Varis Tehlikeli Midir?

Gebelikte varis olması anne adayını riski atan belli başlı birkaç durum bulunmaktadır. Bu durumlar arasında ise kan pıhtısının akciğer embolisine neden olması ölümcül bir tabloya neden olabilir.

Hamilelikte Varis Ağrısı Nasıl Geçer?

Hekimler gebelikte anneye ve bebeğe zararlı olmaması için ilaç önermezler fakat varis çorabını önerirler. Varis çorabı ise annenin varisten kaynaklanan ağrılarını dindirmeye yardımcı olur.

Hamilelikte Varis Ameliyatı Olunur Mu?

Ameliyat hamilelikte önerilmez fakat gerçekten anne oldukça zorlanıyorsa ve varisler kanama riski barındırıyor ise gebelikte varis ameliyatı yapılabilir.

Hamilelikte Varis Artar Mı?

Hamilelikte karın içi basıncın doğal olarak artması sebebiyle damarlar genişleyeceğinden varislerin oluşması ve artması ihtimali oldukça artmaktadır.

Gebelikte Varis Bebeğe Zarar Verir Mi?

Varis problemi kanamaya ve akciğer anomalilerine neden olabileceğinden dolayı, bebeğe zara verme ihtimali de yüksektir.

Hamilelikte Varis Çorabı Giyilir Mi?

Hamilelikte varis çorabı, ilaç ve ameliyatın uygun görülmediği durumlarda önerilen varis için önerilen alternatiflerin ilk sırasında yer alır.

Hamilelikte Rahimde Varis Neden Olur?

Gebelikten dolayı karnın içinde oluşan basınçtan dolayı vajinal varis beklenebilen bir tablodur. Kanamaya neden olan bu rahim varisi doğum için risk oluşturabilmektedir.

Gebelikte Varis Oluşumu Neden Olur?

Gebeliğin başlamasıyla birlikte venöz adı verilen kan damarları genişlemeye başlar ve buna ek olarak karnın içerisinde oluşan basınç varise neden olur.

Gebelikte Varis Kanaması Neden Olur?

Hamilelik sırasında genişleyen damarların ileri seviyelere ulaştığında çatlama yaparak kanamaya neden olabilmektedir.


hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Gebelikte Varis