Ganglion Kisti

ganglion-kisti


Eklemler üzerinde görülen ve ekleme bağlantılı olan şeffaf ve jel kıvamında sıvı dolu şişkinliklere ganglion kisti adı verilmektedir. Bu kistlerin hemen hemen yarısı bir zaman sonra genellikle kendi kendine geçer. El kisti olarak da bilinmektedir. Çapı 5 milimetre ile 25 milimetre arasında değişen ganglion kistleri, el ve ayak bileklerinde görülmektedir.

Ganglion Kisti Nasıl Geçer?

Ganglion kistlerinin birçok durumda kendiliğinden iyileştiği görülmektedir. Ağrıya sebep olan ganglion kistleri cerrahi operasyon ile alınabilmektedir. Bu operasyon ile kistin içindeki sıvının boşaltılır.

Ganglion Kisti Ameliyat Ücreti Ne Kadar?

Ganglion kisti ameliyatı için ilgili hastanelere danışmak gereklidir.

Ganglion Kisti Ağrı Yapar Mı?

Ganglion kistleri genellikle ağrısızdır fakat kistin bir sinire bastığı durumlarda ağrı yapabilir. Bu kistler boyutu ne olursa olsun ağrı, karıncalanma, uyuşukluk veya kas zayıflığına da neden olabilir.

Ganglion Kisti Nerelerde Çıkar?

Ganglion kistleri çoğunlukla el ya da bileklerinizin tendonları veya eklemleri boyunca gelişen topak şeklinde beliren çıkıntılardır. Aynı şekilde ayak ve ayak bileklerinde de ganglion kistine rastlanabilir.

Ganglion Kisti Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Reçetesiz bir ağrı kesici kullanılması ganglion kistlerinin neden olduğu ağrıları bastırmaya yardımcı olabilir. Bazı durumlarda da ayakkabıları ya da ayakkabıların bağlama şeklini değiştirmek ayak ya da ayak bileğindeki ganglion kistlerinin ağrısını hafifletebilir.

Ganglion Kisti Engel Oranı Nedir?

Geçici olarak görülen ve ağrıya sebep olan ganglion kistlerinin engel oranı bulunmamaktadır. Cerrahi olarak alınamayan ve kişinin hayat kalitesini kötü etkileyen veya iş kabiliyetini kısıtlayan ganglion kistlerinin engel oranı için hastanelerin ilgili kurullarına danışılmalıdır.

Ganglion Kisti Polisliğe Engel Mi? 

Uzman hekimlerin görüşleri doğrultusunda sağlam kabul edilen ganglion kistleri kişinin polis olabilmesine engel teşkil etmemektedir.

Ganglion Kisti Masajla Geçer Mi?

Ganglion kisti için masaj uygulamanın yetersiz bir tedavi yöntemi olduğu düşünülmektedir.

Ganglion Kisti İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Ganglion kisti tanı ve tedavisi el cerrahisi, ortopedi ve travmatoloji doktorları tarafından yapılır.

Ganglion Kisti Tehlikeli Mi?

Ganglion kistinin tehlikeli olup olmadığı bilinmemektedir. En doğru görüşü alabilmek için bir doktora görünmek faydalı olabilmektedir.
Ganglion Kisti hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Ganglion Kisti