Enfarktüs Kelime Anlamı Nedir?

(Enfarktüs)

enfarktus-kelime-anlami-nedir

Enfarktüs Kelime Anlamı Nedir?

Enfarktüsün herhangi bir Türkçe karşılığı bulunmaz. Fakat genel olarak bakıldığında kan sızıntısı, pıhtı ya da tıkanıklık gibi anlamlar akla gelmelidir.

Enfarktüs, hem kalp hem böbrek hem, akciğer hem de dalakta görülebilen bir doku hasarıdır. Hastalığın meydana gelmesinde pıhtılaşmış kan sızıntıları etkilidir. Her zaman kanla beslenen ve sağlığını koruyan iç organların pıhtı nedeniyle tıkanması enfarktüsün en kesin nedenidir. Pıhtılaşma iç organların daha az kanlanmasına neden olabileceğinden dolayı, organ ya da doku kısa sürede işlevini yitirir. Ateroskleroz ise, enfarktüsün meydana gelmesinde ki en etkili yandaş hastalıklardandır. Oksijen ve kanlanmanın az olması, enfarktüsün meydana geldiği organların ölümüne sebebiyet vermektedir.

Enfarktüs Neden Olur?

Enfarktüs kan sızıntılarından meydana gelen bir durumdur. İç organlara kan taşıyan atardamarların kan pıhtılaşması nedeniyle tıkandığı bilinir. Yeteri kadar klanla dolmayan organlar, görevini yitirmeye başlar.

Enfarktüs Tedavisi Nedir?

Enfarktüs tedavisi, enfarktüsünü meydana geldiği bölge ve organa göre değişiklik göstermektedir. Fakat genel olarak izlenen tedavi şekli şu şekildedir;

-İlk olarak hastaya yatış verilir.

-Gözetim altında ve hiç kımıldamadan yatması sağlanır.

-Enfarktüsün neden olduğu ağrıyı dindirmek için hastaya morfin tedavisi uygun görülür ve belirli bir süre boyunca gözetime devam edilir.

-Hastanın daima ayakları yukarıya gelecek şekilde yatması sağlanmalı ve ayak altına yükselti konulmalıdır.

-Hasta maskeli oksijenle rahatlatılmalıdır.

Enfarktüs Kelime Anlamı Nedir?

Enfarktüsün herhangi bir Türkçe karşılığı bulunmaz. Fakat genel olarak bakıldığında kan sızıntısı, pıhtı ya da tıkanıklık gibi anlamlar akla gelmelidir.

Enfarktüs Nasıl Bulaşır?

Enfarktüs, bulaşıcı hastalıklar arasında yer almaz. Tamamen aniden gelişen bir hastalık olup, kişinin yalnızca kendi kan ve damar sağlığı durumu ile ilgilidir. Enfarktüs ayrıca herhangi bir enfeksiyondan dolayı da meydana gelmediğinden dolayı bulaşıcılık riski sıfırdır.

Enfarktüs Nedenleri Nelerdir?

Toplardamar iltihaplanması enfarktüsün meydana gelmesinde etkidir. Buna ek olarak geçirilmiş cerrahi operasyonların bir komplikasyonları olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca herhangi bir kalp rahatsızlığından dolayı da meydana gelir ve kalp hastalıklarının pıhtı atması en önemli etkendir.

Enfarktüs Belirtileri Nelerdir?

-Aniden solunum güçlüğü yaşanması

-Sık sık kanlı balgam çıkarılması

-Vücudun yan taraflarında şiddetli ağrı görülmesi

-Yüksek ateş

Enfarktüs Ne Hastalığıdır?

Enfarktüs kan ve damar hastalığı olarak bilinir ve genellikle kardiyoloji hekimleri ile birlikte çaresi aranmaktadır.

Enfarktüs Çeşitleri Nelerdir?

Vücuda damarlar aracılığı ile kan götürülen her organda çıkabilir. Fakat en yaygın görülen enfarktüs çeşitleri arasında ‘akciğer, kalp, böbrek, dalak’tır.

hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Enfarktüs