Damar İltihabına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

(Damar İltihabı)

damar-iltihabina-iyi-gelen-yiyecekler-nelerdir

Damar İltihabına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Yapılan akademik araştırmalara göre iltihap giderici olan besinler, bitter çikolata, avokado, zeytinyağı, somon ve lahana türevi besinler yer almaktadır.

Tıp diline vaskülit olarak bilinen damar iltihabı, vücutta bulunan hem küçük hem orta hem de büyük diye tabir edilen tüm damar çeşitlerinde görülebilmektedir. Otoümmin bir rahatsızlık olarak bilinen damar, iltihabı hastada ağrı, kaşıntı ve şiddetli lezyonlara neden olabilmektedir. İç organlara verdiği zarar ile bilinen bu rahatsızlık tedaviye muhtaçtır.

Damar İltihabı Nedir?

Damar iltihabı bağışıklık sistemi problemlerinden kaynaklanan ya da bir enfeksiyonun uzantısı olarak bilinen damarlarda tahribat yaratarak iç organlara bile zarar verebilen bir rahatsızlıktır. Bunun dışında kızarıklık ve lezyonlara neden olabilen bir görüntüye sebebiyet verebilir:

Damar İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Damar iltihabının belirtileri arasında ‘yüksek ateş, halsizlik, kaşıntı, iştah kaybı, kilo kaybı, gözde bulanık görme problemleri’ yer almaktadır. Bunun dışında dışarıdan da gözlemlenmesi mümkün olan ciddi cilt lezyonları görülür.

Damar İltihabına Ne İyi Gelir?

Damar iltihabına neden olan hastalık, enfeksiyon gibi durumların saptanması ve tedavisinin yapılması gerekmektedir. Bunun dışında özellikle romatoloji hekimlerinin önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır.

Damar İltihabına Hangi Bölüm Bakar?

İç hastalıkları, romatoloji ve kalp ve damar cerrahisi gibi bölümler bakabilmektedir. Bunun dışında altta yatan hastalık her ne ise ona göre başka bir bölüme sevk edilebilirsiniz.

Damar İltihabı Bulaşıcı Mı?

Damar iltihabında bahsi geçen iltihap dışardan kaynaklanan bir iltihap değil, bağışıklığın yanlış çalışmasına bağlı gelişen bir iltihap türüdür. Kompleks bir yapıdadır fakat herhangi bir bulaşıcılık söz konusu değildir.

Damar İltihabı Doğal Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Damar iltihabı için alternatif tıp uzmanlarının önerileri arasında kurutulmuş kiraz sapından demlenen çayı günde iki fincan içmek ya da ısırgan otundan demlenen çayı günde bir kez içmek yer almaktadır.

Damar İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın gerilemesine yardımcı olacak kortizonlu ilaçlarla birlikte ve serum takviyesi ile tedavisi sağlanmaktadır.

Damar İltihabı Tehlikeli Mi?

Özellikle akciğer ve karaciğer gibi ciddi önem taşıyan organlara zarar vermekle birlikte, kan pıhtılarına, enfeksiyonlara, görme kaybına, anevrizmaya neden olabilmektedir. Bu nedenle derhal tedavisin yaptırılması ve ihmal edilmemesi büyük önem taşımaktadır.

Damar İltihabına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Yapılan akademik araştırmalara göre iltihap giderici olan besinler, bitter çikolata, avokado, zeytinyağı, somon ve lahana türevi besinler yer almaktadır.

Damar İltihabı Öldürür Mü?

Damar iltihabının net bir şekilde ölümcül bir rahatsızlık olduğu söylenemez. Fakat tedavinin yapılmaması ya da ihmal edilmesi durumlarında kalp gibi , karaciğer gibi hayati önem taşıyan organlara büyük zararlar verebilmektedir.

Damar İltihabı Sebepleri Nelerdir?

Bağışıklık sistemi rahatsızlıklarına sahip olmak bu hastalığın en önemli sebepleri arasındadır. Bahsi geçen rahatsızlıklar ise romatoid artrit, lupus, skleroderma, kan kanseri gibi hastalıklardır.

hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Damar İltihabı