Bunama Önlenebilir Mi?

(Bunama )

bunama-onlenebilir-mi

Bunama Önlenebilir Mi?

Hobi edinmek, sıklıkla kitap okumak, kişinin sevdikleri ile bolca vakit geçirmesi ve sohbet etmesi gibi durumlarla birlikte bunama önlenebilir bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Halk arasında bunama olarak bilinen ve ileri yaşlarda görülen bir rahatsızlıktır. Beyin zaman içerisinde yaşanan anılardan bazılarını yaşla birlikte silmeye başlamaktadır. Kişinin alışmış olduğu davranışlar zamanla yerini bir boşluğa bırakabilmektedir. Bunamanın tam olarak nedeni günümüz şartlarında bile hala çözülmemiştir fakat yaşla birlikte bazı beyin hücrelerini öldüğü düşünülmektedir.

Bunama Hastalığı Nedir?

Bunama hastalığı tıp dilinde demans olarak bilinen ve beynin çeşitli hücrelerinin zamanla hasara uğramasından kaynaklanan bir yeti bozukluğudur. Bebeklikten bu yana edinilmiş bilgiler, dürtüler, davranışlar ve kişiler unutulmaya başlanır ve zamanla bu durum daha da kötüye gitmektedir. Bu durumda yaş faktörünün en önemli etken olduğu vurgulanmıştır.

Bunama Belirtileri Nelerdir?

Halk arasında bunama olarak bilinen bu hastalığın ilk ve en önemli belirtisi unutkanlıktır. Buna ek olarak kişilerin iletişim kurmakta zorlanmaya başlaması, ruh halinde farklık geçişlerin oluşmaya başlaması da bunamanın belirtileri arasında yerini alıyor.

Bunama Hastalığı Neden Olur?

Tıp dünyasında demans olarak adlandırılan bunamanın günümüz tıp teknolojileri ile birlikte bile tam olarak nedeni saptanamamıştır. Fakat ilerlemiş yaşın bu durumun ortaya çıkmasında büyük önem taşıdığı bilinmektedir. Çünkü yaşla birlikte beyin hücreleri de deformasyona uğrayabilmektedir.

Bunama Hastası Ne Kadar Yaşar?

Bunama hastalığı ölümcül bir risk taşımamakla birlikte, genelde bu hastalıktan muzdarip bireylerde yaşam süresi on yıl kadardır.

Bunama Hastalığı Kaç Yaşında Başlar?

Genellikle altmış beş yaş ve üzeri bireylerde görülme sıklığı fazladır. Bu süre üç aşağı beş yukarı bu yaş aralığının kapsamındadır.

Bunama İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Bunama rahatsızlığı için başvurulması gereken hastane kliniğinin nöroloji olduğunu belirtmek de fayda var.

Bunama Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir?

Ateh kelimesi, Türkçe’de bunamanın eş anlamlısı olarak bilinse de tıpta ki isminin demans olduğu biliniyor. Bu üç kelime de aynı anlamı karşıladığı için birbirlerini yerine kullanılabilirler.

Bunama Önlenebilir Mi?

Hobi edinmek, sıklıkla kitap okumak, kişinin sevdikleri ile bolca vakit geçirmesi ve sohbet etmesi gibi durumlarla birlikte bunama önlenebilir bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bunama Tedavi Edilir Mi?

Bunamanın bilinen net ve keskin bir tedavi yöntemi günümüz şartlarında bulunmamakla birlikte, hastalığın daha da ileriye gitmesini önleyen tedbirler alınabilir.

Bunama Nasıl Önlenir?

Sıklıkla sosyal aktivitede bulunmak

Fiziksel aktiviteleri ihmal etmemek

Zihnin taze tutulması için sık sık kitap okumak

 

hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Bunama