Brusella Hastalığı Testi Nasıl Yapılır?

(Brusella Hastalığı)

brusella-hastaligi-testi-nasil-yapilir

Brusella Hastalığı Testi Nasıl Yapılır?

Brusella hastalığının tanısı için hastanın tüm şikayetleri dinlenir. Ardından kan testi ve kemik iliği testi yapılarak laboratuvar ortamında incelenir.

Brusella hastalığı, enfekte olmuş hayvanlardan insanlara bulaşan, bakteri kaynaklı bir hastalıktır. Tıp literatüründe bilinen ismi ‘bruelloz’dur.  Çoğunlukla inek dana gibi hayvanlardan ve onlardan elde ettiğimiz, süt, et, peynir gibi ürünlerden insanlara bulaşabilir. Buna ek olarak bu bakteri daha çok hayvancılıkla uğraşan yani hayvanlarla yakın temasta bulunan kişilerden geçer. Bu bakteriye sahip olan hayvanlar için yapılabilecek herhangi bir tedavi bulunmazken, insanlar da durum çok daha iç açıcıdır. Hastalığın fark edilmesini hemen ardından başlanacak olan antibiyotik tedavileri ile, bu bakterinin üstesinden gelmek mümkündür.

Brusella Hastalığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Brusellanın bulaşmasının ardından bu bakteri çok net belirti vermeyebilir. Bu durumda tedavi edilmeyen hastalarda iltihaplanma görülür. İltihaplanmaların en yoğun olduğu bölge ise omurga ve leğen kemikleridir. Bu durum ise bahsi geçen bölgelerde ağrı oluşmasına sebebiyet verir.

Brusella Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

Dirençli bir bakteri olan brusellanın tedavisi, teşhis alındıktan hemen sonra başlar. Bu durumda hastaya uzun vadede kullanabileceği, yan etkisi en az olan antibiyotik tedavisi başlanır.

Brusella Hastalığı Bulaşma Yolları Nelerdir?

-Et tüketimi

-Süt tüketimi

-Hayvanlarla temas

Brusella Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Oldukça sinsi seyreden brusella bakterisinin zaman içerisinde insan vücuduna yapabileceği etkiler arasında;

-Sırt ve kalçada ağrı

-İştah kaybı

-Yüksek ateş

-Gece terlemelerinde artış

-Vücutta sızı benzeri genel ağrılar

-İstemsiz kilo kaybı

Brusella Hastalığı Cinsel Yolla Bulaşır Mı?

Evet. En yaygın bulaş şekli hayvansal gıda tüketimi olsa da nadiren de olsa cinsel ilişki yolun ile bulaşma özelliği gösterebilir. Ayrıca kan nakli de ile de geçme riski bulunmaktadır.

Brusella Hastalığı Tehlikeli Midir?

Evet. Fark edilmediğinde ya da tedavisi yapılmadığında kişiden kişiye, anneden bebeğe çok rahat bir şekilde bulaşabilir. Bu durum ise sakroiliet ağrısına neden olur.

Brusella Hastalığı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bursella bakterisi ille enfekte olan hastaların başvurmaları gereken poliklinik ‘Enfeksiyon Hastalıkları’dır.

Brusella Hastalığı Erkeklerde Kısırlık Yapar Mı?

2013 yılında yapılan araştırmalara göre tedavi edilmemiş ve tekrar eden brusellanın erkeklerde kısırlık gibi bir probleme neden olduğu açıkça ifade edilmiştir.

Brusella Hastalığı Tekrar Eder Mi?

Düzenli ilca kullanımına uyulmaması, antibiyotiklerin belirtilen süreden daha erken bir sürede bırakılması, brusellannın tekrarlamasına neden olan en etkili durum olduğu bilinmektedir.

Brusella Hastalığı Hangi Bölüm Bakar?

Hastanelerde bulunan enfeksiyon hastalıkları poliklinikleri, brusella hastaları ile yakından ilgilenmektedirler.

Brusella Hastalığı İnsandan İnsana Bulaşır Mı?

İnsandan insana yakın temas ile bulaşan bir hastalık değildir. Fakat kan yolu, ilik nakli gibi durumlar ve emzirme yolu ile anneden bebeğe bulaşması mümkündür.

Brusella Hastalığı Nelere Yol Açar?

Brusella hastalığının uzun vadede hastalarda, kas ağrılarına, sırt ağrılarına, genel memnuniyetsizliğe, iştah kaybına, istemsiz kilo kaybına neden olduğu bilinmektedir.

Brusella Hastalığı Testi Nasıl Yapılır?

Brusella hastalığının tanısı için hastanın tüm şikayetleri dinlenir. Ardından kan testi ve kemik iliği testi yapılarak laboratuvar ortamında incelenir.

 

hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Brusella Hastalığı