Bruksizm

bruksizm

Bruksizm, kişinin uyku halindeyken farkında olmadan dişlerini gıcırdatmasıdır. Kişi dişlerini sıktığının veya gıcırdattığının farkında değildir. Diş gıcırdatmanın nedenleri arasında stres, sinirlilik ve kişinin aşırı Titiz biri olması gelmektedir. Genç bireylerde ve sigara kullananlarda bruksizm görülmesi daha yaygındır.

Bruksizm Nedir?

Bruksizm halk arasında bilinen adıyla diş gıcırdatmadır.

Bruksizm Belirtileri Nelerdir?

bruksizm belirtileri arasında kişinin uyandığında çene, baş ve boyun bölgesinin ağrıması, diş yüzeylerinin düzleşmesi, çene kaslarında ele gelecek şekilde sertlikler, çene ekleminden ses gelmesi, dişlerde küçük kırılmalar, dilde diş izlerinin oluşması, kişinin yorgun uyanması, kişinin çene ve yanak Bölgesi'nin kare şeklinde olmaya başlaması bruksizm belirtilerinin birkaçındandır.

Bruksizm Nedenleri?

Psikolojik problemler, anksiyete, stres, uyku apnesi veya bozukluğu, çene ve diş problemleri ve çene ile yüz bölgesindeki bozukluklar bruksizm nedenleri arasında sayılabilmektedir. 

Bruksizm Ağız İçi Belirtileri Nelerdir?

Bruksizm hastalığının ağız içi belirtileri arasında dişlerin düzleşmesi, çene eklemlerinin ses çıkarması ve çene ağrıları görülmektedir. 

Bruksizm Kulak Çınlaması Yapar Mı?

bruksizm olan kişilerde kulak çınlaması da büyük oranda görülmektedir. 

Bruksizm Kesin Çözüm Nedir?

Bruksizmin kesin çözümü bilinmemekle beraber botoks uygulamalarının büyük ölçüde işe yaradığı bilinmektedir. 

Bruksizm Engel Oranı Kaçtır?

Bruksizm de engel oranı resmi gazetede yayınlanan tabloya göre bir uzman eşliğinde verilmektedir. 

Bruksizm Etkileri Nelerdir?

Gündüz yaşanan baş ağrıları, çene ve Çene eklem ağrıları, yüz, sinirler, kulak ve boyun ağrıları, sabah migrenleri, depresyon ve uyku problemleri bruksizme etkileri arasındadır.

Bruksizm Kas Gevşetici Gerektirir Mi?

Bruksizm hastalığında çene kasları etkileneceği için doktorunuzun önerdiği takdirde kas gevşetici kullanılması gerekmektedir.

Bruksizm Nasıl Geçer?

Bruksizmin geçmesi için öncelikle hastalığının sebepleri araştırılmalıdır. Uygun görüldüğü takdirde botoks tedavisi ya da ilaç veya egzersizler ile tedavi yapılmalıdır.

Bruksizm Nasıl Tedavi Edilir?

Bruksizm hastalığının tedavisi için öncelikle bu hastalığa neden olan durum saptanmalı, psikolojik ise psikiyatri bölümüne, Ağız ve çene yapısı ile ilgili bir durum ise diş hekimlerine görülmesi gerekmektedir.

Bruksizm Hangi Bölüm Bakar?

Bruksizm için öncelikle hastanelerin Diş Polikliniği bölümüne gidilmesi gerekmektedir.

Bruksizm İçin Gece Plağı Kullanılır Mı?

Gece plağı genellikle ortodontik tedavi sonrasında dişlerin tekrar hareket ettirmesi için kullanılacağından, gece plağının kullanımının doktora sorulmadan yapılmaması önemlidir.

Bruksizm İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bruksizm için öncelikle diş doktoruna, doktorun önerdiği durumlarda ise bir psikoloğa görülmesi gerekmektedir. 
Bruksizm hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Bruksizm