Böğürtlen Çayı Nedir?

(Böğürtlen Çayı)

bogurtlen-cayi-nedir

Böğürtlen Çayı Nedir?

Genellikle çalılarda yetişen ve yaban meyveleri arasında yer alan mor renkli böğürtlen meyvesinin kurutulması ile demlenen, oldukça şifalı bir meyve çayıdır.

Çeşitli vitamin ve mineraller bakımından zengin olan böğürtlen, tatlılardan, meyve salatalarına ve pek çok şekilde rahatlıkla tüketilen bir meyvedir. Çoğunlukla da çay olarak tüketilmesi de tercih sebebidir. İnsan vücudu için gerekli olan C vitamini fazlasıyla karşılamaktadır. Aynı zamanda bağışıklık sistemine muhteşem bir dayanak sağlamaktadır. Kansere neden olduğu bilinen serbest radikallerin bloke olmasına fayda sağlayan mucizevi böğürtlen çayı hakkında tüm merak edilenler..

Böğürtlen Çayının Faydaları Nelerdir?

Ekşi bir tada sahip olan böğürtlen çayının faydaları arasında ‘bağışıklık sistemini güçlendirmesi, nefes kokusunu gidermesi, oral aftlara iyi gelmesi, soğuk algınlığına karşı koruyucu olması ve stresle savaşması’ gibi etkiler gösterilebilir.

Böğürtlen Çayı Ne İşe Yarar?

Stresle savaşma özelliği bulunan böğürtlen çayı, çeşitli hastalıklardan korunmaya, nefes kokusunun giderilmesine, nezleye karşı korunmada, toksinlerden arınmada faydalıdır.

Böğürtlen Çayı Nedir?

Genellikle çalılarda yetişen ve yaban meyveleri arasında yer alan mor renkli böğürtlen meyvesinin kurutulması ile demlenen, oldukça şifalı bir meyve çayıdır.

Böğürtlen Çayı Zararları Nelerdir?

Böğürtlen çayının sık aralıklarla ve bol miktarda kontrolsüzce tüketilmesi sonucunda kişilerde mide bulantısı meydana gelebilmekle birlikte, kemiklerde de rahatsızlığa yol açar. Aynı zamanda da karaciğer problemleri görülebilmektedir.

Böğürtlen Çayı Hamilelikte İçilir Mi?

Özellikle düşük riski olan hamilelerde, böğürtlen çayı içilmesi önerilmektedir.

Böğürtlen Çayı Nasıl Yapılır?

Böğürtlen meyvesi ve böğürtlen yapraklarının bir demliğe alınması ve üzerine kaynamış su ilave edilmesi ile yaklaşık on dakika beklenmesi gerekmektedir. Daha sonra süzerek fincanlara alabilirsiniz.

Böğürtlen Çayı Uyku Getirir Mi?

Böğürtlen çayı antioksidan içerikli bir meyve çayıdır ve uyku getirmediği bilinmektedir.

Böğürtlen Çayı Adet Sancısına İyi Gelir Mi?

Yüksek miktarda c vitamini, lif ve mineral içeren böğürtlen çayının regl kramplarına iyi geldiği ve daha rahat bir dönme geçirilmesine yardım ettiği bilinmektedir.

Böğürtlen Çayı Mide Bulantısına İyi Gelir Mi?

Böğürtlen çayının böyle bir özelliği bulunmamakla birlikte, bunun için daha çok rezene ya da nane gibi çayların içilmesi önerilmektedir.

Böğürtlen Çayı Doğumu Kolaylaştırır Mı?

Böğürtlen çayının stres giderici etkisinden bu şekilde yararlanılırsa doğuma yardımcıdır fakat anne adaylarının doğum için kullanması gereken bir diğer ve daha önemli meyve çayı ahududu çayı olmalıdır.

Böğürtlen Çayı Mideye İyi Gelir Mi?

Mide rahatsızlıkları için, ıhlamur, nane çayı ve rezeneden yardım alınmalıdır.

Böğürtlen Çayı Süt Yapar Mı?

Emziren anneler için süt üretimi oldukça önemli olmakla birlikte, böğürten çayının bu konuda çok bir faydası olduğu söylenememektedir.

hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Böğürtlen Çayı