Bebeklerde Gaz Sancısı

bebeklerde-gaz-sancisi

Gaz sancısı yiyeceklerin sindirimi sırasında midede ya da bağırsaklarda hava oluşması anlamına gelmektedir. Bu hava oluşumu nedenleri arasında hızlı yemek yeme hareketsizlik, yemek esnasında ağzı çok açık tutma gibi durumlar sayılabilir. Bebekler fazla süt içtiğinden ve sütün zaten gaz yapıcı özelliği bulunduğundan dolayı bebeklerin indirimlerinde ve bağırsaklarında gaz fazlalığı bulunmaktadır.

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerin karınlarına masaj yapılması, ayaklarını karnına doğru itilmesi çok az bir miktarda kimyon ile sıcak suyun karıştırılıp verilmesi bebeğin gaz sancısına iyi gelmektedir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Bebeğin karnına masaj yapmak, hava güzelse sık sık yıkamak, Çok az bir miktarda kimyon vermek bir annenin kendine bakması bebeğin gaz sancısına iyi gelmektedir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Belirtileri Nelerdir?

Bebeğin karnında şişlik oluşması, sertlik oluşması ve bir süre sonra ağlamanın sıklaşması gaz sancılarını belirtileri arasındadır,

Bebeklerde Gaz Sancısı Ne Zaman Geçer?

 Bebeklerde gaz sancıları genellikle 4 ve 6 haftalıkken en üst düzey çıkmakta, 3 bu durum azalmakta ve kaybolmaktadır. Bunun sebebi bebeğin sindirim sisteminin gelişmesidir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur?

Bebeklerde gaz sancısının nedeni ile alakalı kesin bir cevap bulunmamakla beraber, bebeğin sindirim sisteminin tam gelişmemiş olması, bağırsak gazının artması, günlük rutinin değişmesi gibi durumlar gaz sancısına neden olmaktadır.

Bebeklerde Gaz Sancısı Ne Zaman Başlar?

Bebeklerde gaz sancısı İlk 2-3 haftalık zaman diliminde başlayıp 4 ve 6 haftada en yüksek dönemine ulaştığı bilinmektedir. Genellikle bu durum 3 veya 4 ayda son bulmaktadır.

4 Aylık Bebeklerde Gaz Sancısı Olur Mu?

Bebeklerde 4 aya kadar gaz sancısı olabilmekle beraber 4. aydan sonra da yaklaşık 1 yaşına kadar gaz sancıları devam etmekte olup bu durum normal olarak görülmektedir.

Bebeklerde Gaz İçin Ne Kullanılır?

Bebeklerde gaz sancılarını azaltmak için etkisi kanıtlanan bir ilaç bulunmamakla birlikte, bebeğin bir ilaç kullanıp kullanmaması gerektiğine Bir doktorun karar vermesi en uygun yoldur.

Bebeğin Gaz Sancısı Çektiği Nasıl Anlaşılır?

 Bebeğin karnının şiş ve sert olması, huzursuz olması ve ağlaması gibi durumlar bebeğin gaz sancısı çektiğini işaret edebilir.

Bebeklerde Gaz Sancısı En Çok Ne Zaman Olur?

Bebeklerde gaz sancısı en çok 4. ve 6. haftalarında meydana gelmektedir.

Bebeklerde Gaz Sancısı En Fazla Ne Kadar Sürer?

Bebeklerde gaz sancıları değişkenlik gösterebilmektedir. 1 yaş civarında bebeklerin gaz sancılarının %90 oranında bittiği görülürken, bazı bebeklerin hiç gaz problemi yaşamadığı ya da bazı bebeklerin gaz probleminin daha uzun sürdüğü bilinmektedir.

Bebeklerde Gaz Sancısını Geçiren Öneri Nelerdir?

Bebeğin emdikten sonra gazının sık sık çıkarılması, emzirirken hava yutmaması, ılık duş sonralarında losyon ile masaj yapılması kimi durumlar bebeğin gaz sancısı çekmesi önlemeye yardımcıdır.

Bebeklerde Gaz Sancısı İçin Ne İyi Gelir?

Karnına masaj yapılması, sık sık gazının çıkarılması, karnına çok ılık havlular koyulması, ayaklarının sıcak tutulması 6. aydan itibaren ise az miktarlarda bitki çayları verilmesi gaz sancısına iyi gelmektedir.


Bebeklerde Gaz Sancısı hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Bebeklerde Gaz Sancısı